REKLAMA

Szwajcaria zbiła inflację poniżej 2%. Cel został osiągnięty?

Krzysztof Kolany2023-10-03 08:32główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-10-03 08:32

Czwarty miesiąc z rzędu inflacja CPI w Szwajcarii znalazła się poniżej poziomu 2%, mieszcząc się w oficjalnym celu Szwajcarskiego Banku Centralnego.

Szwajcaria zbiła inflację poniżej 2%. Cel został osiągnięty?
Szwajcaria zbiła inflację poniżej 2%. Cel został osiągnięty?
fot. Boxun Liu / / Shutterstock

We wrześniu inflacja CPI w Szwajcarii wyniosła 1,7 proc. względem 1,6 proc. odnotowanych w sierpniu – poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Był to rezultat nieco niższy od rynkowego konsensusu na poziomie 1,8 proc.

Był to także czwarty miesiąc z rzędu, w którym inflacja CPI w Szwajcarii znalazła się w zakresie celu inflacyjnego Szwajcarskiego Banku Narodowego.  SNB stawia sobie zadanie utrzymanie rocznego wzrostu cen nie wyższego niż 2%. Wcześniej przez 16 miesięcy szwajcarska inflacja przekraczała 2%, w porywach sięgając 3,5% w sierpniu 2022 roku. Był to wtedy najwyższy odczyt od blisko 30 lat.

Warto też odnotować, że we wrześniu indeks cen dóbr konsumpcyjnych był o 0,1% niższy niż w sierpniu (kiedy odnotowano wzrost o 0,2% mdm). Spadek szwajcarskiego CPI miał miejsce także w lipcu (i także o 0,1% mdm).

Szwajcaria jest jedynym krajem w Europie, któremu w latach 2020-23 udało się uniknąć galopującej inflacji, która dotknęła prawie wszystkie kraje Zachodu prowadząc do realnego zubożenia ludności i spadku dochodów rozporządzalnych. Względem grudnia 2020 roku wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych w Szwajcarii podniósł się o 6,3%. Dla porównania, w Polsce CPI w tym okresie poszedł w górę o przeszło 30%.

Aby przywrócić inflację do celu, w czerwcu 2022 roku SNB zdecydował się na pierwsze od 15 lat podwyżki stóp procentowych, niespodziewanie zrywając z trwającą od siedmiu lat polityką ujemnych stóp procentowych. Kolejne – już zgodne z oczekiwaniami – podwyżki miały miejsce we wrześniu oraz grudniu ubiegłego roku. Natomiast w marcu i w czerwcu stopy zostały podniesione już tylko po 25 pb. Na wrześniowym posiedzeniu SNB nie zdecydował się już na podwyżkę kosztów kredytu i najprawdopodobniej zakończył cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

Najnowsza projekcja SNB zakłada, że po roku 2024 inflacja CPI w Szwajcarii trwale powróci poniżej 2%. Nim to nastąpi, to przez większość 2024 oczekiwane jest przyspieszenie inflacji i utrzymanie jej nieznacznie powyżej 2%. Będą jednak odczyty wyraźnie niższe niż w strefie euro, gdzie we wrześniu inflacja HICP obniżyła się do 4,5% względem rekordowych 10,6% odnotowanych w październiku 2022 roku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (12)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Nam w Polsce nie opłaca się to. My myśmy mieć wysoki wskaźnik sprzedaży detalicznej i spore wpływy do budżetu na inwestycje. Powiedzmy 3,5-4% - to powinien być nasz cel.
mesten
Zgiodnie z tą teorią spowodujmy 300% inflacji to dopiero beda przychody do budżetu.
andregru
"wysoki wskaźnik sprzedaży detalicznej i spore wpływy do budżetu na inwestycje" mówiąc wprost - życie na kredycie i kasa na różne wille+
jas2 odpowiada mesten
Musisz wiedzieć, że 5% inflacji jest korzystne, podobnie jak 5% alkoholu w piwie.
Więc nie pisz, że 300% to będzie lepiej.
pozhoga
Tia. No a co tam panie ze wzrostem PKB? Ano to:
https://pl.tradingeconomics.com/switzerland/gdp-growth

Zachwycając się niską inflacją (prawidłowo: stopą wzrostu cen) i realnie dodatnimi stopami % (sam się zachwycam) może warto uczciwie napisać jakie są tego koszty/konsekwencje?

Niestety: szwajcarska gospodarka stoi
Tia. No a co tam panie ze wzrostem PKB? Ano to:
https://pl.tradingeconomics.com/switzerland/gdp-growth

Zachwycając się niską inflacją (prawidłowo: stopą wzrostu cen) i realnie dodatnimi stopami % (sam się zachwycam) może warto uczciwie napisać jakie są tego koszty/konsekwencje?

Niestety: szwajcarska gospodarka stoi eksportem, umocnienie się CHF do USD o jakieś 10% ma swoją cenę...
bartoszw1973
Dokładnie! Za chwilę premier ogłosi że Szwajcarzy będą do nas przyjeżdżać dorabiać sobie przy wykopkach. Oczywiście o ile PIS dostanie jeszcze edną kadencję. :-)
bartoszw1973 odpowiada bartoszw1973
Dejcie Kierowniku jeden głos w wyborach - na wina (Tuska) zbieram.
pozhoga odpowiada mesten
Skup się - artykuł jest o Szwajcarii. To taki kraj pomiędzy Niemcami, Francją i Włochami. Nie mylić ze Szwecją.
jas2 odpowiada bartoszw1973
"Szwajcarzy będą do nas przyjeżdżać dorabiać sobie przy wykopkach."

Mylisz się. Będą przyjeżdżać do nas w celach turystycznych i na zakupy.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki