REKLAMA

Powrót realnie dodatnich stóp procentowych w eurolandzie. Inflacja pozytywnie zaskoczyła

Krzysztof Kolany2023-09-29 11:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-29 11:05

Wrzesień przyniósł nieco głębszy od oczekiwań spadek inflacji konsumenckiej w strefie euro. Po raz pierwszy od blisko trzech lat realna stopa procentowa w eurolandzie jest nieujemna.

Powrót realnie dodatnich stóp procentowych w eurolandzie. Inflacja pozytywnie zaskoczyła
Powrót realnie dodatnich stóp procentowych w eurolandzie. Inflacja pozytywnie zaskoczyła
fot. Dream_Light / / Shutterstock

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro we wrześniu był o 4,3 proc. wyższy niż przed rokiem – podał wstępne dane Eurostat. To wyraźnie mniej niż miesiąc temu, gdy odnotowano wzrost o 5,3% rdr. Rynkowy konsensus zakładał spadek inflacji HICP do 4,5 proc.

Był to także 27. miesiąc z rzędu, w którym inflacja HICP przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego. Aby sprowadzić inflację do celu, EBC we wrześniu zdecydował się na prawdopodobnie ostatnią podwyżkę stóp procentowych. W ten sposób główna stopa procentowa w strefie euro (4,50%) przewyższyła oficjalnie raportowaną inflację HICP za ostatnie 12 miesięcy. To pierwszy taki przypadek od grudnia 2020 roku, gdy euroland doświadczał statystycznej deflacji, a stopa refinansowa w EBC wynosiła 0%.

Dezinflacja w strefie euro

Roczna dynamika HICP malała przez 10 z poprzednich 11 miesięcy po tym, jak w październiku wskaźnik ten osiągnął historyczny rekord na poziomie 10,6%. Obniżenie inflacji w eurolandzie zawdzięczamy przede wszystkim spadkowi cenom paliw i energii, które we wrześniu były o 4,7% niższe niż rok temu. Jednakże w tej kategorii powoli wygasa efekt wysokiej zeszłorocznej bazy, gdy na skutek sankcji nałożonych na Rosję po jej agresji na Ukrainę doszło do skokowego wzrostu cen gazu, węgla i paliw.

Ceny żywności, alkoholu i papierosów wzrosły o 8,8% rdr wobec 9,7% w sierpniu, 10,8% w lipcu, 11,6% w czerwcu oraz 12,5% w maju, 13,5% w kwietniu i 15,5% w marcu. Dobra przemysłowe były o 4,2% droższe niż przed rokiem i także w tej kategorii widać postępującą dezinflację (jeszcze w marcu drożały w tempie 6,6% rdr). Dość nieoczekiwanie zmalała nawet  inflacja w usługach, których ceny we wrześniu rosły w tempie 4,7% rdr względem 5,5% w sierpniu, 5,6% w lipcu, 5,4% w czerwcu i 5,0% w maju.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik HICP wzrósł o 0,3% mdm po zwyżce aż o 0,6% mdm w sierpniu. Złożył się na to silny wzrost cen paliw i energii (o 1,4% mdm) kontrowany przez spadek cen usług (o 0,9% mdm) przy stagnacji cen nieprzetworzonej żywności (0,0% mdm). Zaskoczeniem mógł być silny miesięczny (o 2,2% mdm) wzrost cen dóbr przemysłowych.

Inflacja „unijna” kontra inflacja „krajowa”

Inflacja HICP jest przy tym odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Według wstępnych szacunków za wrzesień inflacja CPI w Polsce obniżyła się do 8,2% względem 10,1% odnotowanych w sierpniu. Więcej na ten temat piszemy w artykule zatytułowanym „Inflacja wreszcie spadła poniżej 10%. Ale są haczyki”.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jas2
Powrót realnie dodatnich stóp procentowych to anomalia, żeby nie powiedzieć gł-u-pota.
bha
Spada w statystykach niestety raczej dużo gorzej ze spadkiem jest nadal raczej wysoko dojnej inflacji cenowej w detalu!!!.
trolley
u nas tez po wyborach inflacja spotka sie ze stopami, taki już los państw zamienianych przez mafie u steru w bantustany

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki