REKLAMA

Szwajcarzy po raz drugi podnoszą stopy procentowe

2022-09-22 09:30, akt.2022-09-22 10:00
publikacja
2022-09-22 09:30
aktualizacja
2022-09-22 10:00
Szwajcarzy po raz drugi podnoszą stopy procentowe
Szwajcarzy po raz drugi podnoszą stopy procentowe
fot. Inked Pixels / / Shutterstock

Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się na drugą z rzędu podwyżkę stóp procentowych mającą na celu powstrzymanie dalszego wzrostu inflacji. Helweci nie wykluczyli kolejnych podwyżek.

Stopa polityki monetarnej SNB została podniesiona o 75 pb.: z -0,25 proc. do 0,50 proc. Decyzja wchodzi w życie 23 września, czyli jutro. Rynkowy konsensus przewidywał podwyżkę o 75 pb. Pod tym względem nie ma więc mowy o żadnym zaskoczeniu. Pojawiła się za to nowość w ustalaniu stopy depozytowej. Depozyty banków utrzymywane w SNB będą oprocentowane tylko do określonej wysokości wkładów. Wszystko powyżej tego limitu nie będzie oprocentowane. Zatem z punktu widzenia dużych (zwłaszcza zagranicznych) inwestorów jest to podwyżka tylko o 25 pb.

SNB

To druga z rzędu podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii po tym, jak przez poprzednie 7 lat były one utrzymywane poniżej zera. W czerwcu SNB zaskoczył rynek podwyżką o 50 pb. – wtedy pierwszego posunięcia ze strony Helwetów spodziewano się dopiero we wrześniu.

SNB zdecydował się na porzuceniu ultraluźnej polityki pieniężnej w obliczu najwyższej od 30 lat inflacji cenowej. Co prawda w Szwajcarii wskaźnik CPI rośnie raptem o 3,5 proc. rocznie, lecz jest to tempo nieakceptowanie wysokie w tym alpejskim kraju. Cel SNB to inflacja poniżej 2 proc. rocznie.

- Inflacja w sierpniu wzrosła do 3,5 proc. i zapewne pozostanie na podwyższonym poziomie przez jakiś czas. Ostatni wzrost inflacji zasadniczo wynikał z wyższych cen dóbr, zwłaszcza energii i żywności […] Bez dzisiejszej podwyżki stóp procentowych, prognozowana inflacja byłaby znacznie wyższa – tak swoją decyzję uzasadniły władze Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Warunkowa projekcja inflacyjna SNB z września 2022 r. (SNB)

We wrześniowej projekcji inflacyjnej SNB spodziewa się, że inflacja CPI w Szwajcarii osiągnęła swój cykliczny szczyt na poziomie 3,5 proc. Ale spadać ma dopiero od wiosny, aby w drugiej połowie 2023 roku znaleźć się w zasięgu celu inflacyjnego. Wrześniowa ścieżka CPI jest już tylko nieznacznie wyższa od czerwcowej, gdy SNB musiał wyraźnie zrewidować w górę swoje przewidywania.

Helweci płyną z globalnym trendem

Od miesięcy najważniejsze banki centralne świata podnoszą stopy procentowe (nie dotyczy to Banku Japonii), aby powstrzymać niewidziany od dekad wzrost inflacji. Szwajcarzy do tego trendu dołączyli stosunkowo późno, nie chcąc wychodzić przed szereg i wstrzymując się do czasu porzucenia ujemnych stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. SNB zdecydował się działać, dopiero gdy w czerwcu stało się jasne, że EBC podniesie stopy.

W środę na trzecią 75-punktową podwyżkę z rzędu zdecydowały się władze Rezerwy Federalnej. Dwa dni temu stopy aż o 100 pb. podniósł szwedzki Riksbank. Jeszcze dziś kolejną podwyżkę w cyklu ma zaserwować Bank Anglii. Wszędzie jednak stopy procentowe pozostają znacznie poniżej zrealizowanej inflacji CPI, co stawia bankierów centralnych w bardzo trudnym położeniu i wymusza kolejne mocne zaciskanie (a raczej normalizację) polityki monetarnej.

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
drzaraza
Szwajcarzy kraik z Ok. 8,7 mln mieszkańców w swoich drukarniach nadrukowal tyle kolorowych papierków ,że na jednego tubylca mieszkańca przypada ich pewnie z 10000000000 a nie jest to waluta to rozliczeń międzynarodowych. Jest popyt to drukują kolorowy papier. Aha, nają jeszcze ukryte złoto ze złotych zębow przetopione w sztaby z Szwajcarzy kraik z Ok. 8,7 mln mieszkańców w swoich drukarniach nadrukowal tyle kolorowych papierków ,że na jednego tubylca mieszkańca przypada ich pewnie z 10000000000 a nie jest to waluta to rozliczeń międzynarodowych. Jest popyt to drukują kolorowy papier. Aha, nają jeszcze ukryte złoto ze złotych zębow przetopione w sztaby z hinduskim znakiem szczęścia.
zoomek
Dokładnie. Kto w ogóle daje minusy? Nie pojmuję.
jkl777
Tylko robi na nich, poprzez ich firmy, pewnie z 50 razy tyle ludzi na calym swiecie.
slawekqs
Teraz to można wziąść kredyt w CHF 10tys franków prawie 50tys PLN ale to bogatemu i mundremu brać kredyt jak za 10tys franków ma się ledwo pół z tego No ale tu się dużo zarabia to się zapłaci kapitał x2 a jak cos to do sądu się pojdzie bo chyba czytać ze zrozumieniem się nie umie tak tak kredyciarze troche to jak z pis ta śpiewka Teraz to można wziąść kredyt w CHF 10tys franków prawie 50tys PLN ale to bogatemu i mundremu brać kredyt jak za 10tys franków ma się ledwo pół z tego No ale tu się dużo zarabia to się zapłaci kapitał x2 a jak cos to do sądu się pojdzie bo chyba czytać ze zrozumieniem się nie umie tak tak kredyciarze troche to jak z pis ta śpiewka inni winni my zawsze świeci
gregocz
Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego frank spada, po tej decyzji? Wydawać by się mogło, że się umocni.
tomitomi
nbp dzisiaj wywalił masę waluty , stąd relacja w dół ,
ale , nikt Ci tego nie powie i nie przyzna się ,,,,,,,,,
...to są działania ''interwencyjne '' - poza kulisowe ,
po_co odpowiada tomitomi
Jaki skutek mają działania NBP na stratę franka względem euro?
po_co
Dlaczego miałby się umocnić? Bo tak mówią ekonomiści którzy wiążą stopy procentowe z walutą?
Ci sami ekonomiści są wiecznie zaskoczeni, że dwa drzewa w arkuszu kalkulacyjnym nie zwiększają produkcji jabłek - przecież oni wpisali tam dwa drzewa więc logika nakazuje myśleć, że jabłek będzie co najmniej dwa razy więcej!

Stopy
Dlaczego miałby się umocnić? Bo tak mówią ekonomiści którzy wiążą stopy procentowe z walutą?
Ci sami ekonomiści są wiecznie zaskoczeni, że dwa drzewa w arkuszu kalkulacyjnym nie zwiększają produkcji jabłek - przecież oni wpisali tam dwa drzewa więc logika nakazuje myśleć, że jabłek będzie co najmniej dwa razy więcej!

Stopy procentowe są dla banków centralnych formą umowy z kapitałem zagranicznym.
Kolokwialnie rzecz ujmując banki centralne umawiają się, że inwestowanie w emitowane przez nie papiery przyniesie zysk. Oczywiście to jest duże uproszczenie ale dla obywateli oznacza to, że te dodatkowe procenty muszą się gdzieś znaleźć.

Frank Szwajcarski nie jest umocowany w silnej gospodarce ale stopy były ujemne bo SNB chciało osłabiać walutę zdając sobie sprawę z tego, że jest ona podatna na ataki spekulacyjne.
Być może w tym momencie zadziałały mechanizmy które mają chronić inwestorów przed utratą wartości - trzeba sprawdzić jak zmieniła się podaż franka na rynkach.

W każdym razie jak dla mnie zaczęła się gra o rezerwy walutowe SNB, które aby utrzymać kurs franka będzie musiało albo podnosić stopy procentowe albo zacząć sprzedawać swoje rezerwy.
Pytanie jest kto ma silniejszą psychikę, rynki finansowe czy SNB i kto pierwszy odpuści.

Uwolnienie dużej ilości franka zada pytanie jego posiadaczom - chcesz kupić przecenioną walutę czy wolisz sprzedać obawiając się dalszych obniżek?
Przy odpowiednio dużej inwestycji może się okazać, że rynki finansowe sprawdzą realną wartość franka i zacznie się wielka wyprzedaż, a wtedy SNB będzie musiało pozbywać się rezerw w trybie ekspresowym skupując własną walutę z rynku inaczej -> Boliwar.

Oczywiście każdy zdroworozsądkowy człowiek wie, że nie da się w ten sposób wykończyć franka ale już 1% rezerw SNB to 10 mld dolarów.
tomitomi odpowiada po_co
te ''działania'' mają tylko i wyłącznie reakcję na polskim rynku ,
a , kabel ( bo tak trzeba to postrzegać ) do euro ma płynną zmienność , tutaj decyduje rynek bankowy , ,,,,,, dla drobnicy praktycznie bez znaczenia ,
Zastrzegam : to jest tylko i wyłącznie moje zdanie .
;-)))
franek_bez_franka2
Być może 2x.
Dla tych co się wahają.
Franku w końcu czas pozew dla banku.
Rok do roku wygrane przez Franka prawomocne 1870: 47. Ostatni kwartał 288:0. Więc to K.O. w 4 rundzie. Instancja 1 wygrane Franka w tysiące. dane w linku.
https://nawigator.bankowebezprawie.pl/statystyki/

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki