REKLAMA

Inflacja dotarła do Szwajcarii. Będą kolejne podwyżki stóp?

2022-07-04 08:35
publikacja
2022-07-04 08:35
Inflacja dotarła do Szwajcarii. Będą kolejne podwyżki stóp?
Inflacja dotarła do Szwajcarii. Będą kolejne podwyżki stóp?
fot. elesi / / Shutterstock

Fala wysokiej inflacji wdziera się do ostatnich bastionów stabilnych cen. W czerwcu towary i usługi konsumpcyjne drożały w Szwajcarii najszybciej od blisko 30 lat. Walkę z niekorzystnym zjawiskiem podjął tamtejszy bank centralny, zaskakując inwestorów podwyżką stóp procentowych na ostatnim posiedzeniu.

W ubiegłym miesiącu inflacja CPI w Szwajcarii wyniosła 3,4 proc. i była najwyższa od października 1993 r. - podał tamtejszy urząd statystyczny. Miesiąc wcześniej sięgała 2,9 proc., a analitycy oczekiwali przyspieszenia do 3,1 proc.

Bankier.pl na podstawie danych szwajcarskiego urzędu statystycznego

Inflacja bazowa - wskaźnik nieobejmujący zmiany cen świeżych i sezonowych produktów oraz nośników energii i paliwa - wyniosła 1,9 proc. Ceny produktów krajowych wzrosły o 1,7 proc. rdr, a importowanych - o 8,5 proc.

W porównaniu do maja ceny zostały podniesione o 0,5 proc. Spośród głównych grup największy wzrost zanotowano w kategorii transport (o 2,5 proc. mdm), a największe spadki w kategoriach: alkohol i papierosy (-1,2 proc. mdm) oraz ubrania i obuwie (-1,1 proc.). Benzyna podrożała o 9 proc. wobec poprzedniego miesiąca i 35,4 proc. wobec czerwca ubiegłego roku, a olej napędowy o odpowiednio: 3,7 proc. i 34,8 proc. Z kolei ceny oleju opałowego poszły w górę o 6,8 proc. mdm i aż 88 proc. rdr. Warzywa o jadalnych owocach kosztowały o 18,4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i 4,2 proc. więcej niż przed rokiem.

Rodacy Rogera Federera jako jedni z ostatnich na świecie cieszyli się do niedawna relatywnie niskim tempem wzrostu cen. Inflacyjną dwójką z przodu wciąż mogą się pochwalić Chińczycy, Japończycy i Saudowie. W innych głównych gospodarkach towary i usługi konsumpcyjne drożeją w tempie niewidzianym od dekad. W Stanach Zjednoczonych inflacja CPI sięgnęła w maju 8,6 proc. i była najwyższa od ponad 40 lat. Taki sam wynik zanotowano w czerwcu w strefie euro, choć w niektórych państwach strefy przekraczał on 20 proc. W Turcji ceny galopują oficjalnie w tempie przeszło 70 proc. w skali roku, a nieoficjalnie - ponad 160 proc.

Walkę z rosnącymi cenami podjęły banki centralne, prowadzące w ostatnich latach historycznie luźną politykę pieniężną, m.in. Fed, EBC czy NBP. W czerwcu niespodziewanie - inwestorzy oczekiwali decyzji dopiero w lipcu - do grona dołączył Szwajcarski Bank Narodowy. Po ponad 7 latach utrzymywania kosztu pieniądza na poziomie -0,75 proc. władze SNB zarządziły podniesienie stóp proc. o 50 pb., a także zasygnalizowały możliwość kolejnych podwyżek w przyszłości i interwencji na rynku walutowym w celu umocnienia franka.

Choć w teorii zacieśnienie polityki monetarnej istotnie wpływa na realną gospodarkę dopiero po 4-6 kwartałach, co władcy pieniądza powinni brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, to w ostatnim czasie wskazują oni, że bieżące odczyty inflacji rzutują na ich nastawienie, ponieważ wpływają na oczekiwania inflacyjne ludzi. A te z kolei sprzyjają utrzymaniu szybkiego wzrostu cen w przyszłości.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (18)

dodaj komentarz
konik_garbusek
Temat jest taki - w Szwajcarii to jest SZOK. Inflacja taka jak teraz byla ostatni raz 30 lat temu. Dlaczego jest to szok? Bo 95 % ludzi na etacie ma drugi filar emerytalny zamkniety do 65 roku zycia (z 4 malymi wyjatkami), problem w tym, ze ten produkt jest oprocentowany dosc marnie - prawo nakazuje 1 % minimum. I tyle daje wiekszosc Temat jest taki - w Szwajcarii to jest SZOK. Inflacja taka jak teraz byla ostatni raz 30 lat temu. Dlaczego jest to szok? Bo 95 % ludzi na etacie ma drugi filar emerytalny zamkniety do 65 roku zycia (z 4 malymi wyjatkami), problem w tym, ze ten produkt jest oprocentowany dosc marnie - prawo nakazuje 1 % minimum. I tyle daje wiekszosc pracodawcow. Mozecie byc pewni, ze jesli Szwajcar traci 2.5 % rocznie na koncie emerytalnym, to Szwajcarski Bank centralny podniesie stopy i to juz wkrotce. To jest kraj w ktorym decyduja ludzie, a nie politrucy przy korycie.
m00zyk
Faktycznie tanieją. Uncja złota we wrześniu 2018 chodziła po 4800, dzisiaj 8300...
jaszczura
I wciąż nie możecie go sprzedać z Rosji.
zoomek
A kruszce tanieją - będziemy zamawiać na kilogramy a nie na uncje?
konik_garbusek
Kruszce :)) Duzo masz tych kruszców?
kimdzonk
co ten Pis wyprawia ????? poseł Franek S i Klaudia J muszą na to zareagować !
jaszczura
Tak się złożyło, że kiszę trochę CHF, zamiast wziąć w nich kredyt. Ale jak to...!? :)
rrobs133
wcale nie tak dawno, libor chf był po 3% . jesli dojdą do 3% z kursem prawie 5 pln, to będzie ciekawie ;-)
prawdziwynierobot
no.
ciekawe czy tez będą wakacje kredytowe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki