REKLAMA

Czeka nas albo dłuższa praca, albo bieda. Ekonomiści nie mają złudzeń

2023-01-30 06:50
publikacja
2023-01-30 06:50

Wyższy wiek emerytalny budzi sporo emocji nie tylko w Polsce. O tym, że musi być zrównany dla kobiet i mężczyzn i wyższy niż dziś przekonana jest większość ekonomistów -  pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Czeka nas albo dłuższa praca, albo bieda. Ekonomiści nie mają złudzeń
Czeka nas albo dłuższa praca, albo bieda. Ekonomiści nie mają złudzeń
fot. Matej Kastelic / / Shutterstock

Jak czytamy w najnowszym wydaniu gazety, jeśli minimalny wiek emerytalny zostanie utrzymany na dzisiejszym poziomie (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), to za kilka dekad większość emerytów będzie mogła liczyć co najwyżej na świadczenie minimalne. Dzisiaj odsetek emerytur minimalnych bądź niższych (otrzymują je osoby, które osiągnęły wiek uprawniający do emerytury, ale nie miały 20–25 lat stażu pracy) to około 10 proc. W 2060 r. będzie sześciokrotnie wyższy.

"To będzie wywierało presję polityczną na podwyżki tego świadczenia. Presja ta będzie rosła wraz ze wzrostem populacji emerytów. Możemy znaleźć się w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której ludzie pracują krótko, otrzymują wysoką emeryturę minimalną (co zmniejsza bodźce do dłuższej pracy), a młodsze roczniki ponoszą wysokie koszty podatkowe takiego rozwiązania" – ocenia prof. Michał Brzoza-Brzezina z SGH, cytowany przez "Rz".

Jak dodano w gazecie, upowszechnienie się minimalnego świadczenia będzie problemem przede wszystkim dla samych emerytów, a nie dla budżetu. W największym stopniu wyzwanie to dotyczyć będzie kobiet. Stąd aż 95 proc. spośród 42 ekonomistów, którzy wzięli udział w sondzie "Rzeczpospolitej" na temat wieku emerytalnego, uważa, że powinien on być taki sam dla obu płci.

Z tezą, że równy dla wszystkich minimalny wiek emerytalny w ciągu kilku lat należy podwyższyć do 67 lat, zgodziło się 67 proc. ankietowanych przez "Rzeczpospolitą" ekspertów.

Prof. Maciej Bałtowski z UMCS uważa jednak, że podwyższanie wieku emerytalnego powinno być rozłożone na 10–15 lat.

pad/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (35)

dodaj komentarz
jacuss
No cóż, albo podniesiemy wiek emerytalny, albo trzeba będzie zwiększyć składkę na ZUS, czy jego następcę. Demografia pokazuje, że jest nas coraz mniej, a to przecież ci co pracują dają kasę dla nas, emerytów. Przecież nasze składki poszły na wypłatę świadczeń dla naszych Rodziców :(
podatnik-
Jest przypadek członka do dzisiaj niewyjaśniony, który pokazuje,że to nie na tym polega czyli żeby długo i ciężko pracować! Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził P. red. Robert Zieliński (akt TVN 24.pl) i dotyczyło śp. Leszka Millera jr. Z czasów kiedy jeszcze żył a sprawa dotyczyła przekazu Jest przypadek członka do dzisiaj niewyjaśniony, który pokazuje,że to nie na tym polega czyli żeby długo i ciężko pracować! Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził P. red. Robert Zieliński (akt TVN 24.pl) i dotyczyło śp. Leszka Millera jr. Z czasów kiedy jeszcze żył a sprawa dotyczyła przekazu wartości 1 mln USD jaki przyszedł z Bermudów do juniora L. Millera. Dlaczego do dzisiaj członek Leszek Miller nie został rozliczony z udziału w licznych aferach swojego życia takich jak: walizek pieniędzy z Moskwy, Polisy , osiedla domów wybudowanych dla wybranych przez śp. Gudzowatego,(już wspomnianego przekazu z Bermudów) wartości 1mln dolarów amerykańskich, które wpłynęło na konto juniora Leszka(opisywał red. Robert Zieliński akt. TVN24.pl), kartonów z milionami dolarów za więzienia w St. Kiejkutach, etc.? Tak więc wyjaśniając sprawę członka można obniżyć poziom Nędzy?
jacek-19
Emerytura nie jest po to, zeby na starosc byc bogatym, bo o to musimy sami zadbac wczesniej. Emerytura jest po to, zeby po kazda kromke chleba, talerz zupy czy szklanke herbaty nie leciec do corki czy syna ale samemu sobie ja zapewnic.Cale zycie od pierwszego dnia pracy powinnismy robic tak jakbysmy mieli ja (emeryture) dostac jutro,Emerytura nie jest po to, zeby na starosc byc bogatym, bo o to musimy sami zadbac wczesniej. Emerytura jest po to, zeby po kazda kromke chleba, talerz zupy czy szklanke herbaty nie leciec do corki czy syna ale samemu sobie ja zapewnic.Cale zycie od pierwszego dnia pracy powinnismy robic tak jakbysmy mieli ja (emeryture) dostac jutro, bo starosc przychodzi szybciej niz myslimy. I ta podstawowa emerytura ZUSowska powinna chronic nas przed glodem, chlodem i brakiem opieki lekarskiej. Na wszystko inne powinnismy powinnismy sami odlozyc i nie oddawac lekkomyslnie dzieciom, bo one potrzebuja. Po 60 czy 65-tym roku zycia myslenie o emeryturze ze jest mala, nie wystarczajaca na zycie to troche (za)pozno. Trzeba wiedziec, ze kazda zlotowka odlozona na pozniej jest pozniej "gora" pieniedzy. I teraz co mam jest moje, dopiero jak dostane ostatnie moje ubranie, ktore nie ma kieszeni to dzieci podziela to co zostalo po nas. Emerytura powinna chronic nas przed glodem, chlodem i brakiem opieki lekarskiej - to jest jej glowny cel. Na wszystko inne powinnismy miec "kupke" i z niej brac (ale tylko na nasze potrzeby ! ! ! !)
tristans
To nic nie da, bo problemem są sponsorowane przez rząd miejsca pracy, gdzie najważniejsza jest gwarantowana pensja, zaś sama praca jest mało wartościowa. Taki pracownik jest więc rosnącym długiem, wysysającym dochody z podatków i zmniejszającym ilość środków jakie mogą pójść na emerytury. Więc reforma emerytur jest potrzebna, ale To nic nie da, bo problemem są sponsorowane przez rząd miejsca pracy, gdzie najważniejsza jest gwarantowana pensja, zaś sama praca jest mało wartościowa. Taki pracownik jest więc rosnącym długiem, wysysającym dochody z podatków i zmniejszającym ilość środków jakie mogą pójść na emerytury. Więc reforma emerytur jest potrzebna, ale sama nie wystarczy.
dbadmin
od razu niech uzależnią przejście na emeryturę od średniego życia, tylko przypadkiem kobiety będą pracowały 20 lat dłużej, a mężczyźni 6.
sham69
Co mnie zastanawia to jest to, że taki Harari twierdzi że ludzie będą niepotrzebni bo maszyny będą pracować. Z innej strony Państwo chce dawać "dochód gwarantowany" za bimbanie. To nie lepiej (sprawiedliwiej) pogonić towarzystwo do roboty, a starszym osobom pozwolić iść szybciej na emeryturę? Tym co się narobili (powinna Co mnie zastanawia to jest to, że taki Harari twierdzi że ludzie będą niepotrzebni bo maszyny będą pracować. Z innej strony Państwo chce dawać "dochód gwarantowany" za bimbanie. To nie lepiej (sprawiedliwiej) pogonić towarzystwo do roboty, a starszym osobom pozwolić iść szybciej na emeryturę? Tym co się narobili (powinna być tu dowolność...w końcu emerytura to zwrot tego co płaciliśmy...w teorii bynajmnej). Gdzie logika?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Dysonans poznawczy. Też to mam, choć nie szukam daleko. Pytam na forum, jak to możliwe w EU, że jest coraz gorzej. Żadnej odpowiedzi, tylko frustracyjne minusowanie, że niby na tę ich unię kochaną pluję. A miał być dobrobyt i bezpieczeństwo... tak wszyscy twierdzą. Okazuje się, że UE tak skuteczne i bezpieczne jak szczepionki i maseczki.
andregru
Ci którzy mają te roboty coraz bardziej się bogacą "1% populacji ma 90% majątku " , nie wprowadza się podatku od robotów zabierających pracę - był projekt w EU ale przepadł .
lipsk
Tak . Podniesiemy wam wiek emerytalny by za 30 lat żyło sie wam lepiej. Może ekonomiści powiedza co będzie za 3 lata ? I z jakiej kuli czarodziejskiej czy tez innych magii używają do swych przepowiedni. A może dowiedzą sie gdzie pieniądze 40 % chłopów którzy w polsce nie dożywaja do emerytury a składki płacili?

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki