REKLAMA
BADANIE

Premier Francji: Wyższy wiek emerytalny nie podlega negocjacjom

2023-01-29 12:49
publikacja
2023-01-29 12:49

We Francji trwają ogromne protesty wz. z podniesieniem wieku emerytalnego do 64 lat. Decyzja ta "nie jest już kwestią negocjacji" - ogłosiła w niedzielę premier Francji Elisabeth Borne. To trzon rządowej reformy emerytalnej, którą Francja próbuje przeprowadzić od kilkunastu lat. Przeciwko niej we wtorek w całym kraju odbędą się kolejne protesty.

Premier Francji: Wyższy wiek emerytalny nie podlega negocjacjom
Premier Francji: Wyższy wiek emerytalny nie podlega negocjacjom
/ Reuters

"To kompromis, który zaproponowaliśmy po wysłuchaniu organizacji pracodawców i związków zawodowych, po dyskusjach z różnymi grupami parlamentarnymi (...) to konieczne, by zapewnić równowagę systemu" - mówiła Borne w stacji France Info, zaznaczając, że podwyższenie wieku emerytalnego to sprawa, która "już nie podlega negocjacjom".

Dodała, że jest otwarta na rozmowy o sytuacji emerytalnej kobiet, czyli większym uwzględnieniem czasu, który poświęciły na macierzyństwo i edukację. Zaznaczyła jednocześnie, że "ta reforma chroni kobiety".

W poniedziałek rządowy projekt zacznie być procedowany w komisji Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu. Zgłoszono do niego ponad 7 tys. poprawek, głównie przez deputowanych lewicy, którzy chcą wydłużyć procedurę - zaznacza agencja AFP.

Ponieważ wspierająca prezydenta Emmanuela Macrona koalicja nie ma większość, reforma może zostać przegłosowana dzięki głosom centroprawicowej partii Republikanie, która stara się uzyskać jak największe koncesje za swoje poparcie - dodaje AFP. Uzupełnia, że rząd będzie też musiał poradzić sobie z własnymi posłami, z których wielu wzywa do zmian w projekcie i wyraża się niechętnie o obecnym kształcie reformy.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Koalicja największych francuskich central związkowych zapowiedziała na wtorek kolejne, ogólnokrajowe protesty i strajki przeciwko reformie. W poprzednich, 19 stycznia, brało udział ponad milion osób. We wtorek będą strajkować m.in. nauczyciele, urzędnicy służby cywilnej i pracownicy transportu. Sondaże wskazują na coraz większy opór społeczeństwa wobec reformy - informuje AFP.

Jesteśmy na dobrej drodze, by protesty były jeszcze liczniejsze - powiedziała Celine Verzeletti z centrali CGT. "Ludzie są coraz bardziej nieprzychylni temu projektowi i ta opinia staje się coraz bardziej powszechna" - zaznaczył szef centrali związkowej CFDT Laurent Berger.

adj/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
men24a
A jaki wiek emerytalny powinien być w Polsce, gdy premier mówi że jest jednym z najniższych w UE ? I jeszcze mówi się że się rozwijamy a inwestycje najniższe od 30 lat ?
Premier Mateusz Morawiecki ostrzegał niedawno, że wprowadzenie emerytur stażowych "oznacza, że nasz wiek emerytalny, który dzisiaj jest jednym z najniższych,
A jaki wiek emerytalny powinien być w Polsce, gdy premier mówi że jest jednym z najniższych w UE ? I jeszcze mówi się że się rozwijamy a inwestycje najniższe od 30 lat ?
Premier Mateusz Morawiecki ostrzegał niedawno, że wprowadzenie emerytur stażowych "oznacza, że nasz wiek emerytalny, który dzisiaj jest jednym z najniższych, czy jednym z niższych w Europie, byłby jeszcze niższy""
minekminka134
W Sparcie syn przyprowadzał rodzica ,który osiągnął wiek emerytalny i zrzucał go ze skały. W obecnych czasach byłby z tym mały problem bo wiele osób jest bezdzietnych.
franek_bez_franka2
Obecnie nie trzeba zrzucać ze skarpy. Preparat na celebrytę zabija miesięcznie około 3000- 4000 tysięcy więcej Polaków w wieku 60+. To te 15-20% nadwyżki śmiertelności w krajach z największą wyszczepialnością.
listopad1971 odpowiada franek_bez_franka2
A te dane to szanowny mądrala ska bierze :)
jas2
Wiek emerytalny dla wszystkich powinien być jednakowy, z tym, że osoby które urodziły dziecko powinny mieć wiek emerytalny skrócony o 5 lat. Dwoje dzieci o 10 lat, 3 dzieci o 15 lat krótszy wiek emerytalny.

W końcu to dzieci wypłacają emerytury rodzicom a rodzice płodzą i wychowują dzieci.
czadfad
Jesteś mało postępowy. "Ludzie" po urodzeniu 3 dzieci powinni iść od razu na emeryturę. Słowo kobieta może obrażać sporo ludzi bo nie tylko kobiety mogą rodzić dzieci.
frank_deleos
Wiek emerytalny nie podlega żadnej negocjacji - ma pozostać ten sam . Jak wpłaciłem pierwszą składkę to był u nas 65 lat, natomiast teraz chcą podwyższyć- to jawne łamanie umowy społecznej. Poza tym powinna być normalna umowa, że opłacasz X % swojej pensji i możesz przejść na emeryturę z dokładną datą (data urodzenia + 65 lat). I Wiek emerytalny nie podlega żadnej negocjacji - ma pozostać ten sam . Jak wpłaciłem pierwszą składkę to był u nas 65 lat, natomiast teraz chcą podwyższyć- to jawne łamanie umowy społecznej. Poza tym powinna być normalna umowa, że opłacasz X % swojej pensji i możesz przejść na emeryturę z dokładną datą (data urodzenia + 65 lat). I wtedy w dniu 65 urodzin ( kto chce ) idzie do zus i podpisuje jeden dokument - "od następnego miesiąca proszę wypłacać moją emeryturę" data, podpis, nr konta. Skończmy z oszustwem rządzących
andregru
Milicjantom wieku nie mogą podnieść jeszcze im dodatkowe przywileje dają a wszystko za pieniądze Polaków którzy najlepiej aby pracowali do śmierci .
jas2
"Jak wpłaciłem pierwszą składkę"

Wpłacone dawniej pieniądze nie mają żadnego znaczenia. Nie ma sensu zbierać latami pieniędzy. Można je w każdej chwili dodrukować. Liczy się tylko, ilu ludzi pracuje na ilu emerytów.
Krótko mówiąc, jaka jest dzietność.
misiosnechacz odpowiada jas2
Ale ja nie chce żeby ktoś na mnie pracował i nie chcę pracować na innych.

Powiązane: Reforma emerytur we Francji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki