Będzie coraz trudniej kupić grunty pod zabudowę?

Uchwalenie ustawy o gospodarowaniu gruntami negatywnie wpłynie na obrót gruntami – alarmują eksperci. Wzrostów cen spodziewają się zarówno analitycy, jak i deweloperzy. Spokój natomiast utrzyma się na rynku mieszkań z rynku pierwotnego, na którym dzieje się niewiele od kilkunastu miesięcy.

Marzec nie przyniósł zmian w wartości indeksu BCN dla lokali mieszkalnych. Pierwszy kwartał bieżącego roku zamknął się na poziomie 95,85 pkt, co oznacza zastój cen od roku. Ponad połowa respondentów spodziewa się dalszego utrzymania warunków gospodarczych dla rynku mieszkań – wynika z badania Cenatorium, „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu cen gruntów pod zabudowę (120,81 pkt w marcu 2016 r. i 121,12 pkt w marcu 2015 r.) – w tym przypadku specjaliści spodziewają się jednak zmian w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

(Materiały dla mediów)

Im większe miasto, tym ceny mieszkań stabilniejsze

Coraz więcej ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości spodziewa się utrzymania stawek za 1 mkw. Im analizowane miasto większe, tym pewniejsi są swoich przewidywań. Na pytanie o ewentualne zmiany warunków gospodarczych lokali mieszkalnych w Polsce ogółem, w dużych miastach i w Warszawie, odsetek odpowiedzi „pozostaną bez zmian” wyniósł kolejno: 55,6 proc., 63 proc., 74,1 proc.

40 proc. ankietowanych odpowiada, że obrót mieszkaniami na rynku pierwotnym spadnie względem ubiegłego roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być szybkie wyczerpanie się środków w programie „Mieszkanie dla młodych” – możliwe, że dojdzie do tego już w lipcu tego roku. Nie wiadomo również, jak w dalszej perspektywie będzie kształtować się rządowe wsparcie kupna mieszkania przez Polaków. Jeśli nie będzie ono korzystne dla deweloperów, spadek obrotu może trwać dłużej. Tylko 32 proc. odpowiedzi wskazuje na utrzymanie się zeszłorocznej sprzedaży mieszkań deweloperskich, a 1/5 spodziewa się jego wzrostu.

Co będzie z działkami?

Ponad połowa ankietowanych jest także przekonana o pogorszeniu się warunków gospodarczych w obrocie gruntami. Głosy motywowane są ostatnimi zmianami w ustawodawstwie dotyczącym tego rynku. Mimo że ustawa dotyczy gruntów rolnych, odbije się to także na gruntach budowlanych. – Biorąc pod uwagę ilościowy brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem gruntów na cele inne niż rolnicze, znowelizowana ustawa zmniejszy od maja dostęp do gruntów, które w ewidencji, choć oznaczone jako rolne, potencjalnie mogłyby być przeznaczone pod mieszkaniowe budownictwo wielorodzinne – komentuje Agnieszka Szefer z Budimex Nieruchomości.

Specjaliści szacują, że ograniczenia w sprzedaży mogą potrwać przez co najmniej rok, dopóki nie powstaną interpretacje lub zmiany łagodzące zapisy ustawy – do tego czasu, bez sporządzenia planów miejscowych, obrót zostanie wstrzymany – mówi Jacek Bielecki z Marvipol Development.

Choć rynek jest przekonany co do wpływu ustawy na wolumen transakcji kupna i sprzedaży gruntów, trudno o jednoznaczną wizję jej wpływu na ceny. 44 proc. respondentów spodziewa się wzrostu cen gruntów budowlanych, a drugie tyle uważa, że ceny powinny spadać lub utrzymać się na dotychczasowym poziomie.

Indeks BCN, oparty na cenach transakcyjnych nieruchomości w Polsce, pozwala na bieżąco (z miesiąca na miesiąc) obserwować zmiany na rynku mieszkań i gruntów pod zabudowę. Aktualne wykresy można śledzić na stronach Bankier.pl - ceny mieszkań

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~hans

Co będzie jak Kościół zacznie sprzedawać swoje działki budowlane za 50% ceny rynkowej. W końcu mogą kupować za Bóg zapłać.

! Odpowiedz
2 0 ~Andrzej

Efekt nowej ustawy w bankach:

proszę o dostarczenie ( ustawa rolna ; ) ) zaświadczenia z Urzędu o przeznaczeniu działki z WYRAŹNYM POWOŁANIEM SIĘ NA MPZP/Studium , ma dotyczyć w tej sprawie działki nr budynek + udział w drodze - gdzie w wypisie z rejestru gruntów i zaświadczeniu o zakończeniu budowy mamy "tereny mieszkaniowe B",
czy ktoś może mi wyjaśnić czemu bank wymaga dodatkowego zaświadczenia z powołaniem na MPZP lub Studium ? Bedę wdzięczny, ponieważ bank wymaga bez uzasadnienia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~marycha

bo oprócz ustawy twz rolnej - wprowadzono zmiany w ustawie o księgach wieczystych. Póki co jest o niej cisza - ale niedługo. Ustawa o księgach wieczystych zastrzega, że na nieruchomości oznaczonej w KW jako rolnej nie można wpisać hipotekę wyższą niż jej aktualna wartość. Dotyczy to wszystkich gruntów - jeśli masz działkę 1000 m2 i na niej sad o powierzchni 50 m2 - te 50 może być już rolne - i obowiązuje tu już ustawa! MPZP wydaje UM, rejestry gruntów prowadzą starostwa - to że masz tak zapisane w dokumencie o zakończeniu budowy - nie potwierdza faktu że są to tereny mieszkaniowe. Sprawdź jakie grunty są wpisane w księgę wieczystą - skoro bank poprosił o to zaświadczenie - gdzieś jest niezgodność.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 14 ~Zadzior

To są banialuki! Cena ziemi budowlanej radykalnie obniżą się gdyż "związek wyznaniowy" po przejęciu dużych ilości małoobszarowych gruntów rolnych (do tego rozproszonych) będzie je zamieniać na działki budowlane (z uzasadnieniem - do celów kultowych) i później sprzedawać za psi grosz - bo dostali je za darmochę czyli w spadku za opiekę i wsparcie w kandydowaniu do raju. Pomysł Naczelnika jak obniżyć wartość ziemi budowlanej a jednocześnie zaskarbić sobie poparcie "związku wyznaniowego" na Ziemi jest GENIALNE!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Szymek

mam nadzieje ze nie kupujecie bez negocjacji

! Odpowiedz
2 16 ~silvio_gesell

Cena ziemi jest obecnie wysoka, nie w wyniku dużego popytu na pracę rolników, czy też dużego przyrostu naturalnego populacji, ale w wyniku spekulacji z powodu niskich stóp procentowych. W wyniku tej ustawy cena ziemi spadnie, a nie wzrośnie.

! Odpowiedz
7 19 ~MacGawer

NO i co z tego skoro po 2020r budowa domów będzie ekstremalnie trudna i droga bo wejdą nowe "normy unijne"?

http://porady.domiporta.pl/poradnik/1,127352,13709077,Siedem_zalet_domow_pasywnych.html

Przy okazji warto rozprawić się z mitami jakoby wzrost kjosztów o 30% w domach pasywnych był oplacalny. Wszystko zalezy do jakiego domu sie porownujemy, jezlei do "tradycyjnego" zuzywającego >100 kWh/m2 rocznie to tak. Ale przy uzyciu nowych materiałów domy 50 kWh/m2 budują sie niemal same. Oznacza to, że koszt wyższy o 20-30% nigdy się nie zwroci. Tak samo można rozprawić się z resztą rzekomych zalet - w nowych domach komfort też jest wysoki, sa trwałe i tak samo cenne. IMHO cenniejsze bo więcej osób ma np. 300 tys na zakup "zwyklego" nowego domu niż 400 tys na pasywny. Na koniec zadam pytanie jak w szczelnym (jeden z wymogow, przed oddaniem do użytku mają byc wykonane proby cisnieniowe!) domu pasywnym zachowacie świeże powietrze gdy zabraknie pradu? Takie wypadki zimą zdarzają sę regularnie i nawet kilka dni może nie być zasilania.

Kto nie wybuduje do 2020r nie wybuduje do Polexitu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~jas_kowalski

Polać mu! Mądrze prawi!

! Odpowiedz
10 25 ~Rolnik

Bełkot dziennikarzy, a i bzdury specjalistów ( już tacy specjaliści i doradcy , jak Petru i jemu podobni wykazali się swoimi przewidywaniami ), bardzo dobre rozwiązania rządu w sprawie ziemi ( we Francji każdy może kupić grunty , jest jeden warunek musi to być francuski rolnik ) , gruntów nikt nie wyprodukuje, chronić je trzeba , a najważniejszym by były uprawiane przez polskich rolników

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 14 ~JaruśK

No pewnie, lepiej jak doradza Macierewicz, Kaczyński czy Pawłowicz.
Ci dopiero potrafią. Nie tylko rozkradną grunty rolnikom (Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu po ustalonej PRZEZ SIEBIE cenie) to jeszcze zadłużą młode pokolenie Polaków dla jakichś chorych ustaw które i nic nie dadzą, poza zwiększeniem długu publicznego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne