Visa chce opatentować cyfrowy pieniądz

W pełni cyfrowy system, który pozwoli sprawnie wyeliminować z obrotu gotówkę – tak opisuje we wniosku patentowym swój wynalazek organizacja Visa. Schemat przypomina pod wieloma względami rozwiązania, z którymi eksperymentują już banki centralne.

Amerykański urząd patentowy opublikował 14 maja 2020 r. wniosek złożony przez organizację Visa International. Aplikacja trafiła do USPTO (United States Patent and Trademark Office) w listopadzie 2019 r. i zawiera opis systemu cyfrowego pieniądza bazującego nie na kryptowalutach, ale „oficjalnej” walucie.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Schemat miałby opierać się na prywatnym rozproszonym rejestrze transakcji, do którego dostęp miałyby wybrane podmioty (tzw. private permissioned distributed ledger). Nie wskazano, w jaki sposób wypracowywany byłby w takiej sieci konsensus. Wniosek wymienia kilka możliwych opcji, m.in. odnosząc się do funkcjonujących dziś schematów takich jak Ethereum i komercyjnych rozwiązań.

Główną rolę w zgłoszonym rozwiązaniu odgrywa „centralna jednostka”, którą może być bank centralny kontrolujący podaż pieniądza. Ciężar utrzymywania rozproszonego rejestru spoczywałby na podmiotach weryfikujących transakcje, którymi mogłyby być banki komercyjne. Trzeci typ uczestnika systemu to jednostki dokonujące wymiany pomiędzy formami pieniądza – akceptujące fizyczną gotówkę i wydające w zamian cyfrowy pieniądz.

Jak wynika ze streszczenia wniosku patentowego, jednostka centralna może stopniowo usuwać z obiegu fizyczną gotówkę, zamieniając ją na cyfrową oficjalną walutę. Ostatecznie system płatniczy może stać się w całości cyfrowy, a „gotówka zostanie wyeliminowana z rynków w łagodny (frictionless) sposób”.

Najważniejsze elementy wymienione we wniosku patentowym mogą przywodzić na myśl prowadzone już dziś eksperymenty z tzw. oficjalnym cyfrowym pieniądzem (CBDC). W grudniu 2019 r. koncepcję e-euro przedstawił Europejski Bank Centralny, zaawansowane testy wdraża chiński bank centralny. Próba opatentowania ogólnego schematu cyfrowego pieniądza może budzić niepokój także w branży kryptowalut.

Serwis Bitcoin.com przypomina, że Visa nie jest pierwszym przedsiębiorstwem, które próbuje opatentować schemat zbliżony w założeniach do kryptowalut. Ochronę zyskują zazwyczaj rozwiązania o wąskich zastosowaniach lub zawierające nowatorskie elementy. Jako przykład przywoływany jest Microsoft, który uzyskał patent na kryptowalutę wykorzystującą w procesie „wydobycia” aktywność ludzkiego ciała.

MK

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 samozarobienie

W sumie brzmi to bardzo jak krypto. Ale czy będzie to stabilne, nie wiem...

! Odpowiedz
4 30 xiven

cyfrowy pieniądz już mamy, większość dolarów i złotówek to cyferki na kontach

natomiast czyżby visa chciała wyemitować swoją własną walutę? bo chyba nie chcą przejąć kontroli nad podażą oficjalnych walut i strącić FED ze stołka

! Odpowiedz
5 42 godojoshi

to co teraz mamy nie nazwałbym cyfrowym pieniądzem, bowiem możesz cały czas pobrać gotówkę. Prace instytucji finansowych nad prawdziwym cyfrowym pieniądzem zakładają, że stajesz się totalnym niewolnikiem systemu, bo każda jednostka pieniądza może być wyśledzona z łatwością, a do tego możesz zaprogramować takiej jednostce jej przeznaczenie. To dużo gorsze niż dzisiejsze cyferki na koncie internetowym. W nowym pieniądzu cyfrowym wszystko będzie jak na tacy, a do tego rządzący i finansiści będą trzymali wszystkich w garści.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 4 mateuszzex

BLE BLE BLE

! Odpowiedz
5 0 zops

How do you do you. Oto osobnicy z Konsulatów Rosji którzy podają sie za tzw. " oficera", nie znają języka angielskiego lub nawet chociaż polskiego (CZYTAJ PDF). www.wybory.wex.pl

! Odpowiedz
0 58 kamilp141

hmm czyli skopiowali projekt Ethereum, dodali jakies elementy dla zmylki (pewnie z innych krypto) i chca to opatentowac......

! Odpowiedz
1 13 hfjdj

A po co im babrać w to kryptowaluty? Jedyną wartą uwagi funkcjonalnością kryptowalut jest to że są "trustless". Innych ciekawych rzeczy w nich nie ma. A Visa nie potrzebuje "trustless" bo chce mieć kontrolę nad tym aby trzepać kasę.

! Odpowiedz
1 123 sirjack

Precz z niewolnictwem bezgotówkowym

! Odpowiedz
18 42 ekwador15

sars cov 2 to projekt billa gatesa. szczepionki z chipami nietylko aby wiedziec kto z kim rozmawia, ale takze po to: "Jako przykład przywoływany jest Microsoft, który uzyskał patent na kryptowalutę wykorzystującą w procesie „wydobycia” aktywność ludzkiego ciała."

Bill gates zarobi na nas podwojnie;]

#joke

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 43 gege01

To już dawno jest w szczepionce na gruźlicę. W tej na koronawirusa będzie już wifi i bluetooth. Dzięki temu będzie można ładować smartfona trzymając go w reku, a energia będzie z promieniowania emitowanego przez nadajniki 5G.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,36% 3,9255
2020-06-05 22:59:00
EUR/PLN -0,08% 4,4307
2020-06-05 22:59:00
EUR/USD -0,41% 1,1291
2020-06-05 22:59:00
CHF/PLN -0,41% 4,0767
2020-06-05 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil