REKLAMA

Visa chce opatentować cyfrowy pieniądz

2020-05-15 10:41
publikacja
2020-05-15 10:41

W pełni cyfrowy system, który pozwoli sprawnie wyeliminować z obrotu gotówkę – tak opisuje we wniosku patentowym swój wynalazek organizacja Visa. Schemat przypomina pod wieloma względami rozwiązania, z którymi eksperymentują już banki centralne.

Amerykański urząd patentowy opublikował 14 maja 2020 r. wniosek złożony przez organizację Visa International. Aplikacja trafiła do USPTO (United States Patent and Trademark Office) w listopadzie 2019 r. i zawiera opis systemu cyfrowego pieniądza bazującego nie na kryptowalutach, ale „oficjalnej” walucie.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Schemat miałby opierać się na prywatnym rozproszonym rejestrze transakcji, do którego dostęp miałyby wybrane podmioty (tzw. private permissioned distributed ledger). Nie wskazano, w jaki sposób wypracowywany byłby w takiej sieci konsensus. Wniosek wymienia kilka możliwych opcji, m.in. odnosząc się do funkcjonujących dziś schematów takich jak Ethereum i komercyjnych rozwiązań.

Główną rolę w zgłoszonym rozwiązaniu odgrywa „centralna jednostka”, którą może być bank centralny kontrolujący podaż pieniądza. Ciężar utrzymywania rozproszonego rejestru spoczywałby na podmiotach weryfikujących transakcje, którymi mogłyby być banki komercyjne. Trzeci typ uczestnika systemu to jednostki dokonujące wymiany pomiędzy formami pieniądza – akceptujące fizyczną gotówkę i wydające w zamian cyfrowy pieniądz.

Jak wynika ze streszczenia wniosku patentowego, jednostka centralna może stopniowo usuwać z obiegu fizyczną gotówkę, zamieniając ją na cyfrową oficjalną walutę. Ostatecznie system płatniczy może stać się w całości cyfrowy, a „gotówka zostanie wyeliminowana z rynków w łagodny (frictionless) sposób”.

Najważniejsze elementy wymienione we wniosku patentowym mogą przywodzić na myśl prowadzone już dziś eksperymenty z tzw. oficjalnym cyfrowym pieniądzem (CBDC). W grudniu 2019 r. koncepcję e-euro przedstawił Europejski Bank Centralny, zaawansowane testy wdraża chiński bank centralny. Próba opatentowania ogólnego schematu cyfrowego pieniądza może budzić niepokój także w branży kryptowalut.

Serwis Bitcoin.com przypomina, że Visa nie jest pierwszym przedsiębiorstwem, które próbuje opatentować schemat zbliżony w założeniach do kryptowalut. Ochronę zyskują zazwyczaj rozwiązania o wąskich zastosowaniach lub zawierające nowatorskie elementy. Jako przykład przywoływany jest Microsoft, który uzyskał patent na kryptowalutę wykorzystującą w procesie „wydobycia” aktywność ludzkiego ciała.

MK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
blablak
I cyk, kolejna pijawa podbiera cyferki z konta :D
Totalna bezgotówka to sen cwaniakow i zamordystów do ruch...nia frajerow.
samozarobienie
W sumie brzmi to bardzo jak krypto. Ale czy będzie to stabilne, nie wiem...
xiven
cyfrowy pieniądz już mamy, większość dolarów i złotówek to cyferki na kontach

natomiast czyżby visa chciała wyemitować swoją własną walutę? bo chyba nie chcą przejąć kontroli nad podażą oficjalnych walut i strącić FED ze stołka
godojoshi
to co teraz mamy nie nazwałbym cyfrowym pieniądzem, bowiem możesz cały czas pobrać gotówkę. Prace instytucji finansowych nad prawdziwym cyfrowym pieniądzem zakładają, że stajesz się totalnym niewolnikiem systemu, bo każda jednostka pieniądza może być wyśledzona z łatwością, a do tego możesz zaprogramować takiej to co teraz mamy nie nazwałbym cyfrowym pieniądzem, bowiem możesz cały czas pobrać gotówkę. Prace instytucji finansowych nad prawdziwym cyfrowym pieniądzem zakładają, że stajesz się totalnym niewolnikiem systemu, bo każda jednostka pieniądza może być wyśledzona z łatwością, a do tego możesz zaprogramować takiej jednostce jej przeznaczenie. To dużo gorsze niż dzisiejsze cyferki na koncie internetowym. W nowym pieniądzu cyfrowym wszystko będzie jak na tacy, a do tego rządzący i finansiści będą trzymali wszystkich w garści.
zops
How do you do you. Oto osobnicy z Konsulatów Rosji którzy podają sie za tzw. " oficera", nie znają języka angielskiego lub nawet chociaż polskiego (CZYTAJ PDF). www.wybory.wex.pl
kamilp141
hmm czyli skopiowali projekt Ethereum, dodali jakies elementy dla zmylki (pewnie z innych krypto) i chca to opatentowac......
hfjdj
A po co im babrać w to kryptowaluty? Jedyną wartą uwagi funkcjonalnością kryptowalut jest to że są "trustless". Innych ciekawych rzeczy w nich nie ma. A Visa nie potrzebuje "trustless" bo chce mieć kontrolę nad tym aby trzepać kasę.
sirjack
Precz z niewolnictwem bezgotówkowym
ekwador15
sars cov 2 to projekt billa gatesa. szczepionki z chipami nietylko aby wiedziec kto z kim rozmawia, ale takze po to: "Jako przykład przywoływany jest Microsoft, który uzyskał patent na kryptowalutę wykorzystującą w procesie „wydobycia” aktywność ludzkiego ciała."

Bill gates zarobi na nas
sars cov 2 to projekt billa gatesa. szczepionki z chipami nietylko aby wiedziec kto z kim rozmawia, ale takze po to: "Jako przykład przywoływany jest Microsoft, który uzyskał patent na kryptowalutę wykorzystującą w procesie „wydobycia” aktywność ludzkiego ciała."

Bill gates zarobi na nas podwojnie;]

#joke

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki