REKLAMA

Anonimowe cyfrowe euro – EBC pokazuje swój pomysł

Michał Kisiel2019-12-18 05:55analityk Bankier.pl
publikacja
2019-12-18 05:55
Anonimowe cyfrowe euro – EBC pokazuje swój pomysł
Anonimowe cyfrowe euro – EBC pokazuje swój pomysł
fot. Igor Batrakov / / Shutterstock

Europejski Bank Centralny zaprezentował koncepcję oficjalnej elektronicznej waluty, która ma pogodzić wodę z ogniem. Użytkownikom ma zapewniać anonimowość transakcji, a jednocześnie spełniać wymogi regulacji przeciwdziałających praniu pieniędzy. To jednak dopiero pierwszy krok w stronę e-euro.

Banki centralne na świecie eksperymentują z ideą oficjalnego cyfrowego pieniądza. W kilku krajach prace są już bardzo zaawansowane i wkrótce (np. w Chinach) wejdą w etap testów na żywym organizmie. Pomysł CBDC (Central Bank Digital Currency) można zrealizować na kilka sposobów. Nowy e-pieniądz banku centralnego mógłby być wykorzystywany tylko w rozliczeniach pomiędzy instytucjami finansowymi albo szerzej, podobnie jak gotówka. Odpowiednio zaprojektowany miałby w przyszłości potencjał zastąpienia fizycznego pieniądza gotówkowego.

fot. Pixabay / / Pexels

17 grudnia Europejski Bank Centralny opublikował raport, w którym zaprezentowano koncepcję schematu e-pieniądza nadającego się do zastosowania również w drobnych transakcjach. Dokument to wynik prac badawczych prowadzonych w ramach projektu EUROchain, we współpracy z Accenture i konsorcjum R3 rozwijającym technologię rozproszonego rejestru transakcji (DLT).

Jak mogłoby wyglądać cyfrowe euro?

Elektroniczny odpowiednik pieniądza gotówkowego mógłby działać podobnie jak zdecentralizowane kryptowaluty. Z punktu widzenia banków centralnych miałby jednak wówczas istotne wady – utrudniałby kontrolę przepływów finansowych, a zwłaszcza zapobieganie finansowaniu terroryzmu i praniu pieniędzy. Zupełny brak anonimowości transakcji powodowałby z kolei, że CDBC nie miałby istotnej przewagi nad działającymi już schematami opierającymi się na pieniądzu bezgotówkowym.

Zaproponowany w raporcie model opiera się na kilku założeniach:

  1. CBDC będzie przypominać gotówkę – salda będą nieoprocentowane, a mechanizm ma zapewniać prywatność w transakcjach niskokwotowych.
  2. CBDC wydawany będzie w stosunku 1:1 w zamian za pieniądz gotówkowy lub bezgotówkowy.
  3. Posiadacze portfeli przechowujących e-pieniądz identyfikowani będą w oparciu o pseudonimy (przypominające np. adresy w schemacie Bitcoin).
  4. Bank centralny będzie wykorzystywać pośredników (np. banki komercyjne) do dystrybucji e-pieniądza i nie będzie utrzymywać bezpośrednich relacji z posiadaczami e-portfeli. Zadaniem pośredników ma być rozliczanie transakcji i zapewnianie usług przechowywania wartości. Pośrednicy będą znali tożsamość „swoich” klientów, ale nie będą mieli dostępu do danych o użytkownikach pieniądza, którzy zakładali portfel w innych instytucjach.
  5. Bank centralny będzie miał monopol emisyjny – tylko on będzie wydawać jednostki CBDC i wycofywać je z obiegu.
  6. Specjalną rolę w systemie pełnić ma „jednostka AML” odpowiedzialna za sprawdzanie transakcji pod kątem zgodności z regulacjami przeciwdziałającymi praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Schemat miałby kilka elementów pozornie przypominających niektóre kryptowaluty – opierałby się m.in. na śledzeniu we wspólnie utrzymywanym przez uczestników rejestrze kolejnych „stanów” portfeli użytkowników. Pozwalałoby to na uniknięcie problemu podwójnego wydania jednostki pieniądza, ale także wdrożenie czegoś w rodzaju inteligentnych kontraktów (nawiązanie do idei „programowalnego euro”). Rejestr nie byłby jednak publiczny.

Najciekawszym fragmentem koncepcji jest jednak pomysł „kuponów na anonimowość” (anonymity vouchers). Jednostka odpowiedzialna za AML wydawałaby takie kupony okresowo wszystkim użytkownikom e-pieniądza. Kupony byłyby ograniczone czasowo, traciłyby ważność po pewnym czasie. Jeśli użytkownik cyfrowej waluty zechce ją wydać bez zgłaszania transakcji do jednostki AML, będzie musiał jednocześnie wydać odpowiednią ilość „kuponów”. Vouchery działają zatem podobnie jak e-waluta, wydawane są jednak za darmo i mają tylko jedną funkcję – limitować anonimowe transakcje.

Jeśli użytkownik e-euro nie miałby odpowiedniej ilości „kuponów”, pośrednik przetwarzający płatność kierować będzie zlecenie do jednostki AML wraz z danymi potrzebnymi do weryfikacji operacji. Jednostka AML będzie mogła potwierdzić transakcję lub ją odrzucić.

Do optymalnego rozwiązania jeszcze daleko

W raporcie wskazano na kilka poważnych ograniczeń koncepcji pseudo-anonimowego cyfrowego pieniądza. Jednym z nich jest kwestia konsekwencji niedostępności (technicznej) jednego z pośredników. W takim schemacie awaria jednego banku oznaczałaby, że wszyscy „jego” klienci (posiadacze portfeli zakładanych pierwotnie za pośrednictwem tej instytucji) nie mieliby dostępu do swojego e-euro.

Zaproponowano także opcję wzmocnienia anonimowości użytkowników, np. poprzez regularne tworzenie nowych pseudonimów, co miałoby utrudnić instytucjom utrzymującym infrastrukturę powiązanie transakcji z tożsamościami płatników.

Trudno jest także obecnie ocenić, czy taki system działałby wystarczająco wydajnie. „Skalowalność prototypu nie była analizowana” – czytamy w raporcie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Kryptowaluty

Komentarze (18)

dodaj komentarz
captainvimes
Kartki na mięso już przećwiczyliśmy, czas na Kupony Na Anonimowość.
maxio93
intuicja podpowiada mi że to bardzo zły pomysł, tak jak przyjmowanie "uchodźców".
alex_brzezinski
"anonimowe" buahahahah :-) dobre ! za moment nie bedzie gotóki w obiegu i system za ryj złapie wszystkich całkowicie !
karbinadel
Prąd wyłączą, i sprawa się rypnie
andregru
"Użytkownikom ma zapewniać anonimowość transakcji, a jednocześnie spełniać wymogi regulacji przeciwdziałających praniu pieniędzy" czy to się nie wyklucza ?
sammler
"Użytkownikom", nie nadzorcom.
leszczykowy

Podwaliny pod nowy system monetarny już są teraz tylko trzeba zniszczyć tradycyjne waluty. Tym się zajmują banki centralne drukując na potęgę. Trzeba nakupić złota i konserwy, przydadzą się na nadchodzącą dekadę!
sammler
Jest promocja w Biedronce. Na konserwy. Co jakiś czas zresztą ponawiana.
myslcie_samodzielnie
Z tą anonimowością nie brzmi źle, ale to będzie i tak pozorne, nawet dziś można śledzić przepływ banknotów po numerach seryjnych, a co dopiero coś w pełni cyfrowego, zawsze zostaje ślad.

Odnośnie euro, dla rozluźnienia sytuacji:

https://youtu.be/U0tduyVDDIg
jarunia
euro Nie będzie w ogóle wyglądało, bo go nie będzie, w RFN będą sowieckie sołdaty będą płacić Niemkom płacić rublami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki