REKLAMA

Cyfrowy juan wkrótce w McDonaldzie

Michał Kisiel2020-04-23 11:08analityk Bankier.pl
publikacja
2020-04-23 11:08

Starbucks, McDonald’s i Subway wezmą udział w testach oficjalnego cyfrowego pieniądza w Chinach. Chiński bank centralny potwierdził, że trwają przymiarki do wprowadzenie cyfrowego odpowiednika gotówki, ale podkreślił, że nie można jeszcze mówić o oficjalnym starcie przedsięwzięcia.

W połowie kwietnia 2020 r. w sieci pojawiły się doniesienia o udostępnieniu przez jeden z chińskich banków aplikacji mobilnej, która pełni rolę portfela dla cyfrowego juana. Wśród funkcji narzędzia znalazły się płatności za pomocą kodu QR, transfery pomiędzy osobami fizycznymi (płatności P2P) oraz opcja inicjowania transakcji przez zetknięcie ze sobą smartfonów.

/ Pexels

Testowa wersja aplikacji nazwanej DC/EP nie umożliwiała swobodnej rejestracji – była przeznaczona dla wąskiego grona użytkowników zaakceptowanych przez bank. Jej pojawienie się jest jednak znakiem, że za Wielkim Murem prace nad tzw. CBDC (Central Bank Digital Currency – cyfrowa waluta banku centralnego) posuwają się do przodu. Chińczycy są w zaawansowanym stadium, ale nie stanowią wyjątku. 80 proc. banków centralnych ankietowanych przez BRM w 2019 r. twierdziło, że pracuje nad podobnymi projektami (badanie nie obejmowało Polski).

Jak donosi portal Coindesk, w prowincji Hebei ruszy lada moment pilotaż cyfrowego juana w „realnym świecie”. Projekt wspierają cztery państwowe banki, Ant Financial, Tencent (potentaci m.in. na rynku płatności mobilnych) oraz grupa 19 podmiotów z branży handlu detalicznego. Wśród nich wymieniono sieci McDonald’s, Starbucks i Subway.

Ludowy Bank Chin potwierdził 20 kwietnia, że rozpoczyna się kolejny etap testów. Wskazano jednak, że przedsięwzięcia nie należy mylić z oficjalnym wprowadzeniem cyfrowego juana do obiegu.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2020 r. rozpoczęcie pilotażu elektronicznej wersji korony szwedzkiej potwierdził Szwedzki Bank Narodowy. Cyfrowy pieniądz banku centralnego może występować w różnych formach i mieć różne przeznaczenie. Jedną z opcji jest rachunek w banku centralnym dostępny dla podmiotów spoza sektora finansowego. Inną – cyfrowy token łączący w sobie cechy obecnej gotówki i niektóre charakterystyki nieoficjalnych kryptowalut. Banki centralne na świecie eksperymentują także z tokenami o ograniczonym zastosowaniu, przeznaczonymi do rozliczeń hurtowych na rynku międzybankowym i innych segmentach rynku finansowego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
xiven
śmieciowe jedzenie za śmieciowe pieniądze
kkrzyy
Super to to nie jest, ale ludzkość się przystosuje. Szara strefa i tak zawsze będzie istniała. Pozostanie handel wymienny i krypto. I może coś na co jeszcze nie wpadłem

Swoją drogą ciekawe i trochę straszne jest to co napisałeś. Zawsze starsze pokolenie łapie się za głowę obserwując młodsze, że co to są
Super to to nie jest, ale ludzkość się przystosuje. Szara strefa i tak zawsze będzie istniała. Pozostanie handel wymienny i krypto. I może coś na co jeszcze nie wpadłem

Swoją drogą ciekawe i trochę straszne jest to co napisałeś. Zawsze starsze pokolenie łapie się za głowę obserwując młodsze, że co to są za czasy, kiedyś to tak nie było itp. A młodzi uważają że starsi nie potrafią się dostosować. Starsi widzą zło które się pojawia, a młodzi przyjmują je jako coś normalnego i to co mówią starsi to jakiś zgredziały bełkot dotyczący czegoś czego nawet nigdy nie poznali.
kkrzyy
To odnośnie komentarza @wizytator
lightning_network
A na starość się młodemu okazuje, że to jednak babcia miała rację...

Ja tak miałem.
wizytator
Młodym to ja nie zazdroszczę przyszłości.
lightning_network
To ja może przypomnę, jak geniusze rządowi i wizjonerzy Morawieckiego - ze 2 lata temu zarżnęli projekt dPLN, którym być może konkurowalibyśmy dzisiaj z chińczykami:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryptowaluta-dpln,38,0,2396454.html

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki