REKLAMA

Stan wyjątkowy w Nowym Jorku na tle kryzysu imigracyjnego

2022-10-07 19:04
publikacja
2022-10-07 19:04

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams ogłosił w piątek stan wyjątkowy w odpowiedzi na kryzys migracyjny, który będzie kosztował miasto 1 mld dolarów w tym roku podatkowym. Zaapelował o pomoc stanową i federalną.

Stan wyjątkowy w Nowym Jorku na tle kryzysu imigracyjnego
Stan wyjątkowy w Nowym Jorku na tle kryzysu imigracyjnego
/ Shutterstock

"Do Nowego Jorku przybywa więcej ludzi, niż możemy natychmiast przyjąć, w tym rodziny z niemowlętami i małymi dziećmi. Kiedy azylanci z autobusów otrzymają schronienie, liczba osób w systemie schronisk naszego miasta przekroczy najwyższą w historii" – powiedział burmistrz.

Nawiązywał do przysyłania do Nowego Jorku imigrantów, głównie przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta. Jak dodał od kwietnia, co najmniej 17 tys. azylantów zostało przewiezionych do Nowego Jorku z innych części kraju, a wiele osób nie wiedziało, dokąd jadą.

Adams wyszczególnił też, że od września do miasta z imigrantami przyjeżdża średnio pięć do sześciu autobusów dziennie. W czwartek było ich co najmniej dziewięć.

Stan wyjątkowy obejmuje m.in. rozporządzenie wykonawcze, zobowiązujące agencje miejskie do koordynowania wysiłków w celu reagowania na kryzys humanitarny oraz budowania centrów reagowania kryzysowego i pomocy.

"Większość (imigrantów) to dorośli, którzy nie mogą legalnie pracować w tym kraju. Wiele z nich to rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Niektórzy rozpaczliwie wymagają poważnej opieki medycznej. Zrobimy to, co musimy zrobić w Nowym Jorku, ale potrzebujemy pomocy, aby poradzić sobie z tym kryzysem" – wyjaśnił burmistrz.

Podkreślił, że nie było porozumienia przewidującego zabieranie tysięcy azylantów i zostało to narzucone. Abbottowi zarzucał używanie "niewinnych ludzi jako politycznych pionków do generowania kryzysu".

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mirek6504
Oczywiście mowa tu o Latynosach
dawid_zyskind
Circa 120 lat temu przez centrum przyjmowania imigrantów na Ellis Island przechodziło dziennie do 11 tys. osób dziennie!
zene
Jankesi to jeden wielki kryzys,
np. ciezkie prochy Fentanyl, do kupieninia
w drogerio-aptece
endes
Polityka Józia w całej okazałości…
samsza
Dziwne, ludzie z NY głosują i pouczają Texas, że powinni przyjmować wszystkich jak leci, skąd nagle narracja o narzucaniu, jak tak można o luuuudziach, co z ich uczuciami ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki