Senat za projektem noweli o spółdzielniach mieszkaniowych

Senat zdecydował w piątek o przesłaniu do Sejmu projektu noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowe przepisy mają umożliwić uprawnionym dochodzenie przed sądem roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, który należał dotychczas do spółdzielni, gdy stwierdzenie jego samodzielności wymaga wykonania robót adaptacyjnych.

Za przyjęciem senackiego projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczącego wykupu lokali ze spółdzielni, czyli przekształcenia własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność, opowiedziało się 81 senatorów. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.

Senacki projekt ustawy ma na celu umożliwienie uprawnionym osobom dochodzenie przed sądem roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, który należał dotychczas do spółdzielni mieszkaniowej, w sytuacji gdy stwierdzenie samodzielności lokalu wymaga wykonania robót adaptacyjnych. Głównym celem zmian - jak poinformowało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu jest rozszerzenie kręgu osób, które mogą mieć roszczenia wobec spółdzielni o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Poza członkami spółdzielni, mogą to być najemcy lokali spółdzielczych, m.in. garaży czy mieszkań zakładowych.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu wyjaśniło, że projekt noweli rozszerza krąg osób, które mogą mieć roszczenia wobec spółdzielni o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Poza członkami spółdzielni mogą to być najemcy lokali spółdzielczych, m.in. garaży czy mieszkań zakładowych.

Dodało, że projekt zakłada, że roszczeń w trybie procesowym o ustanowienie odrębnej własności lokalu można dochodzić, tylko gdy do przekształcenia brakuje jedynie oświadczenia woli spółdzielni.

W pozostałych przypadkach, kiedy do ustanowienia odrębnej własności lokalu potrzeba jeszcze innych czynności spółdzielni – np. technicznego wyodrębnienia lokalu, uzyskania zaświadczenia od starosty o samodzielności lokalu czy innych czynności koniecznych do wyodrębnienia lokalu, w tym wykonania prac adaptacyjnych, to takie postępowanie będzie odbywało się przed sądem w postępowaniu poza procesowym.

Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji do projektu noweli, nowe prawo o spółdzielniach mieszkaniowych to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 marca 2018 r.

"Zgodnie z zakwestionowanym przepisem osoba, która na podstawie ustawy może żądać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu, w razie bezczynności spółdzielni, może wystąpić do sądu z powództwem, który zakłada prowadzenie postępowania sądowego w trybie procesowym. TK orzekł, że ten tryb utrudnia, a nawet uniemożliwia osobie uprawionej wyegzekwowanie ustanowienia odrębnej własności lokalu w przypadku, gdy spółdzielnia nie podejmuje czynności materialno–technicznych niezbędnych do ustanowienia odrębnej własności lokalu" - napisano w OSR.

Jak dodano, oznacza to, że w postępowaniu prowadzonym w trybie procesowym brak instrumentów, które zapewniałyby ochronę uprawnionego w pewnych określonych sytuacjach. W związku z tym problemem zachodzi konieczność uregulowania kwestii sądowej ochrony uprawnień przewidzianych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych w sposób wyczerpujący, spójny i uwzględniający swoistość tych przekształceń.(PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ awy/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne