REKLAMA

Przekształcenie OFE w IKE. "Dobrze, że rząd podjął ponownie te prace"

2021-02-18 13:59
publikacja
2021-02-18 13:59
Przekształcenie OFE w IKE. "Dobrze, że rząd podjął ponownie te prace"
Przekształcenie OFE w IKE. "Dobrze, że rząd podjął ponownie te prace"
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Założenia nowego projektu ws. otwartych funduszy emerytalnych dotyczą głównie przesunięcia terminów przekształcenia OFE w IKE - wskazał w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dobrze, że rząd podjął ponownie prace wstrzymane z powodu pandemii - dodał.

"Dobrze, że rząd podjął ponownie te prace, które były wstrzymane z powodu pandemii. Ja uczestniczyłem jakby w ukształtowaniu pierwotnego projektu. Bardzo go popieram" - powiedział w radiu TOK FM Borys.

W poniedziałek wieczorem opublikowany został nowy projekt ustawy likwidującej OFE (otwarte fundusze emerytalne). Zakłada on stopniowe przekształcenie OFE w IKE (indywidualne konta emerytalne). Przekształcenie miałoby nastąpić z dniem 28 stycznia 2022 r. Wtedy też minimalna alokacja w krajowe akcje ma wynieść 75 proc. W projekcie podano, że przekazanie pierwszej transzy opłaty przekształceniowej do FUS ma nastąpić do 11 lutego 2022 r., a drugiej do 28 października 2022 r. Projekt zakłada wejście ustawy w życie 1 czerwca 2021 r.

"W tym projekcie nie ma istotnych zmian. De facto mówimy tutaj o przesunięciu terminów. Decyzje uczestnicy OFE dotyczące wyboru pomiędzy indywidualnym kontem emerytalnym a ZUS-em podejmowaliby w okresie od końca czerwca do początku sierpnia, głównie w tym pierwszym miesiącu lata. Natomiast przekształcenie byłoby w styczniu przyszłego roku"- tłumaczył Borys.

Jak dodał, "to jest przede wszystkim wybór uczestników OFE pomiędzy decyzją o dożywotniej emeryturze z ZUS, czy też chęcią posiadania tych środków na prywatnym IKE i pieniędzy, które są później dziedziczone". "To jest tego typu wybór. Wydaje mi się, że jest uczciwy" - wskazał.

Zgodnie z opublikowanym nowym projektem ustawy 1 czerwca proponuje się wejście w życie ustawy (z wyjątkami); 31 maja ma nastąpić zakończenie odprowadzania części składek na ubezpieczenie społeczne (2,92 proc. wynagrodzenia) do OFE ma nastąpić ostatniego dnia miesiąca, w którym ustawa zostanie ogłoszona. Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, w szacunkach założono, że ustawa wprowadzająca proponowane zmiany zostanie ogłoszona w maju 2021 r.

Zgodnie z projektem od 1 czerwca do 2 sierpnia przypada termin na złożenie przez uczestnika deklaracji o przeniesienie środków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (opcją domyślną jest automatyczne przeniesienie zgromadzonych w OFE środków na IKE); 30 września ma nastąpić zaprzestanie umarzania jednostek przez OFE w ramach tzw. suwaka; 1 grudnia - OFE przekażą do ZUS składniki portfela inwestycyjnego proporcjonalnie do ich udziału w zarządzanym portfelu inwestycyjnym, o łącznej wartości odpowiadającej sumie wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych. ZUS natomiast niezwłocznie przenosi do FRD przekazane przez OFE ww. składniki portfela inwestycyjnego, z wyłączeniem obligacji i bonów emitowanych przez Skarb Państwa. Z kolei 3 stycznia 2022 r. - powstanie zobowiązania OFE wobec FUS o wartości 15 proc. aktywów netto zapisanych na rachunkach OFE (opłata przekształceniowa).

W projekcie napisano, że 28 stycznia - na dzień przekształcenia nowo powstałe subfundusze emerytalne będą zobowiązane lokować nie mniej niż 75 proc. swoich portfeli w polskich akcjach. Z kolei do 11 lutego - przekazanie do FUS pierwszej z dwóch transzy w ramach opłaty przekształceniowej, w wysokości 70 proc. zobowiązania (pozostała część ma zostać przekazana do 28 października 2022 r.). W OSR podano, że przy założeniu, że 20 proc. członków złoży deklarację o przeniesienie środków do FUS, pierwsza transza ma wynieść 12,5 mld zł, a druga 5,4 mld zł.

Z projektu wynika, że aktywa netto OFE, które zostaną przekształcone w IKE, zostaną podzielone na dwa subfundusze: główny - emerytalny i przedemerytalny - uwzględniający stopniowe przenoszenie do niego środków uczestników na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (6)

dodaj komentarz
search
OFE obciazy sie danina 15%, (przypomne donaldinio przepisal calosc 50% do zus), a po daninie kase wrzuci sie do IKE, wymiesza a pozniej walnie podatkiem zgodnie z ustawa.
Wyborcy PIS sa szczesliwi, bo wiedza ze za te 15% beda budowane drogi, szkoly szpitale samo dobro. Prywatnie zlikwidowalem IKE, i teraz spie spokojnie bo zaden
OFE obciazy sie danina 15%, (przypomne donaldinio przepisal calosc 50% do zus), a po daninie kase wrzuci sie do IKE, wymiesza a pozniej walnie podatkiem zgodnie z ustawa.
Wyborcy PIS sa szczesliwi, bo wiedza ze za te 15% beda budowane drogi, szkoly szpitale samo dobro. Prywatnie zlikwidowalem IKE, i teraz spie spokojnie bo zaden pseudo janosik nie bedzie kontrolowal tego co staram sie zaoszczedzic.
scylla7
Jeżeli to są moje pieniądze to czy w ramach ike sam będę mógł nimi zarządzać i inwestować w walory jakie wybiorę?
javelin11
trzeba robić dokładnie na odwrót jak chcą bandyci z rządu. Za rządów rudego zdrajcy nie robiąc nic każdy był automatycznie wypisywany z OFE, chcąc zostać w OFE trzeba było złożyć deklarację. Teraz za rządów tych socjalistycznych bandytów jak nie zrobię nic to mnie automatycznie przeniosą do IKE, więc trzeba przenieść kasę do ZUSu.trzeba robić dokładnie na odwrót jak chcą bandyci z rządu. Za rządów rudego zdrajcy nie robiąc nic każdy był automatycznie wypisywany z OFE, chcąc zostać w OFE trzeba było złożyć deklarację. Teraz za rządów tych socjalistycznych bandytów jak nie zrobię nic to mnie automatycznie przeniosą do IKE, więc trzeba przenieść kasę do ZUSu. Z PPK się wypisałem. Założyłem niedawno IKE w domu maklerskim, ale się zastanawiam czy nie wypłacić kasy i nie zamknąć, bo jak zacznie brakować na 500+ to te złodziejskie barany dopiorą się i do IKE !!!
barysza51
1. Po "sukcesie" PPK powinni dać se na wstrzymanie.
2. Jak do ludzi dotrze, że te nowe OFE nie będzie już zasilane składką emerytalną to gremialnie przejdą do ZUS. Zostaną tylko ci którym to wszystko wiisi.
bankster-kreator
OFE w IKE ---> IKE w SRIKE a na końcu ciebie w OSIOŁKA. Tak wygląda dalszą część tego algorytmu "przekształceniowego".
jarekzbyszek
Takiej grabieży zgromadzonych przez Polaków środków na emeryturę to nawet za Tuska nie było. Nie zgadzać się na przeniesienie środków na PISowskie IKE.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki