REKLAMA

Pałac Buckingham ujawnia kolejne szczegóły koronacji Karola III

2023-01-21 23:33
publikacja
2023-01-21 23:33

Pałac Buckingham przedstawił w sobotę wieczorem kolejne szczegóły koronacji króla Karola, która odbędzie się w sobotę 6 maja w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Wydarzenia związane z koronacją będą trwały do poniedziałku 8 maja.

Pałac Buckingham ujawnia kolejne szczegóły koronacji Karola III
Pałac Buckingham ujawnia kolejne szczegóły koronacji Karola III
fot. TOM NICHOLSON / / Reuters

Sama koronacja, która jest uroczystością religijną, będzie miała miejsce 6 maja rano, a przewodniczyć jej będzie arcybiskup Canterbury Justin Welby. Jak poinformowano w sobotę, król Karol III i królowa-małżonka Camilla przejdą z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego w procesji nazywanej Procesją Króla, a po nabożeństwie koronacyjnym wrócą w większej i bardziej ceremonialnej Procesji Koronacyjnej, w której uczestniczyć będą też inni członkowie rodziny królewskiej. Następnie król, królowa i pozostali członkowie rodziny pojawią się na balkonie Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzonych przed nim ludzi.

W niedzielę 7 maja na zamku w Windsorze odbędzie się koncert koronacyjny, na którym mają wystąpić zarówno przeszłe, jak i współczesne gwiazdy. Oprócz nich zaśpiewa specjalnie stworzony chór koronacyjny, złożony z przedstawicieli różnych lokalnych chórów z całego kraju. Kulminacją koncertu ma być pokaz świetlno-laserowy, a w tym samym czasie specjalnie podświetlone zostaną najbardziej znane budynki w Wielkiej Brytanii. Koncert będą mogli na żywo obserwować wolontariusze z różnych organizacji charytatywnych, którym patronują Karol III i Camilla, a także osoby, które wylosują darmowe wejściówki. Szczegóły dotyczące wykonawców oraz losowania wejściówek zostaną podane w późniejszym terminie.

Tego samego dnia w całym kraju odbędą się lunche koronacyjne. Podobne jak to było w czasie zeszłorocznych obchodów Platynowego Jubileuszu Elżbiety II, ludzie będą zachęcani, aby w swojej okolicy wyjść na ulice i tam wspólnie przeżywać wydarzenie, jedząc razem lunch i bawiąc się.

Poniedziałek 8 maja, który będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy, poświęcony ma być wolontariatowi. Ludzie będą zachęcani, aby tego dnia włączyć się w jakieś lokalne działania dobroczynne w swojej najbliższej okolicy, tak aby po weekendzie koronacyjnym pozostał trwały pozytywny ślad.

Karol III został królem Wielkiej Brytanii 8 września zeszłego roku, wraz ze śmiercią swojej matki Elżbiety II.

W opublikowanym przez Pałac Buckingham komunikacie nie podano, kto zostanie zaproszony na samą koronację w Opactwie Westminsterskim, ani czy w jakimkolwiek punkcie obchodów wezmą udział młodszy syn Karola III, książę Harry i jego amerykańska żona Meghan, których relacje z pozostałą częścią rodziny królewskiej są bardzo napięte.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/wr/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Królowa Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki