REKLAMA

Karol III na banknotach. Bank Anglii pokazał nowe funty

2022-12-20 11:30
publikacja
2022-12-20 11:30

Karoll III zasiada na brytyjskim tronie od września. Wraz ze zmianą monarchy zmieniają się również brytyjskie funty. Bank Anglii zaprezentował ich najnowszy wzór.

Karol III na banknotach. Bank Anglii pokazał nowe funty
Karol III na banknotach. Bank Anglii pokazał nowe funty
/ Bank of England

Zgodnie z wielowiekową tradycją na brytyjskich funtach przedstawiana jest podobizna panującego monarchy. Bank Anglii zaprezentował nowe banknoty z podobizną Karola III. Nie wejdą jednak prędko do obiegu - planuje się to na połowę 2024 r.

Wygląd banknotów 5-, 10-, 20- i 50-funtowych poza umieszczeniem portretu Karola III na awersie banknotów oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym nie ulegnie zmianie.

Bank of England

Bank poinformował również, że wszystkie istniejące plastikowe banknoty przedstawiające królową Elżbietę II nadal będą akceptowane jako prawny środek płatniczy i będzie można normalnie ich używać.

"Nowe banknoty zostaną wydrukowane tylko w celu zastąpienia zużytych i zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty. Nasze podejście jest zgodne z wytycznymi rodziny królewskiej, aby zminimalizować środowiskowy i finansowy wpływ tej zmiany" - podano w komunikacie.

Portret nowego monarchy dla większości społeczeństwa będzie zaskoczeniem. Elżbieta II królowała na banknotach od 62 lat - pierwszym banknotem Banku Anglii, na którym widniał portret królowej, był banknot jednofuntowy wyemitowany w 1960 roku.

JM

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (19)

dodaj komentarz
zoomek
No cóz - jeden funt złoty - Suweren to teraz nie wiem - 1700-1900zł? Taka to waluta.
clochard
Lewe oko Karola wygląda jakby było podbite, ale banknot jest spójny. Nie to co okolicznościowa 20-złotówka ze śp. bratem żoliborskiego ajatollacha wykreowana w paint na Windowsie 95.
friedens
Najpiękniejsze są polskie banknoty. Np. taka 500-złotówka, warta jest wprawdzie obecnie mniej niż 100-złotówka za Tuska, ale za to przypomina do złudzenia zairski banknot o nominale 50 likutów z 1993 roku. A bankot o nominale stu trylionów zimbabweńskich dolarów przypomina polską 50-złotówkę. Polityka gospodarcza i monetarna rządu Najpiękniejsze są polskie banknoty. Np. taka 500-złotówka, warta jest wprawdzie obecnie mniej niż 100-złotówka za Tuska, ale za to przypomina do złudzenia zairski banknot o nominale 50 likutów z 1993 roku. A bankot o nominale stu trylionów zimbabweńskich dolarów przypomina polską 50-złotówkę. Polityka gospodarcza i monetarna rządu PiS to IMHO kopia geniuszy ekonomicznych z Zimbabwe (dawna Rodezja) lub Zairu (dzisiejsze Kongo). Wniosek: rozdawnictwo pieniądza nie prowadzi do zamożności społeczeństwa, lecz do biedy, hiperinflacji oraz upadku państw, a nawet do zmiany ich nazwy.
zoomek
Ale sądzisz że gdyby słońce Peru nadal rządziło i cały czas było to 3x15 to 10 złotówka byłaby więcej warta niż obecnie 100 złotówka? Poważnie? To chyba nie wiesz jak działa system rezery cząstkowej a teraz to nawet jej całkowity brak.
jenak
Zagrywka jak z Obamą. Jeszcze go po owocach nie poznali, a już pomniki budują i nagrody rozdają.

Widać, że przypadł już wcześniej globom do gustu. Taki użyteczny. Każdy wie.


Elżbieta inna orbita. Dlatego każdy Anglik chlipał. W przeciwieństwie do M. Thatcher. Wystarczyło wejść na fora i przekonać, jak ją oceniali.
Zagrywka jak z Obamą. Jeszcze go po owocach nie poznali, a już pomniki budują i nagrody rozdają.

Widać, że przypadł już wcześniej globom do gustu. Taki użyteczny. Każdy wie.


Elżbieta inna orbita. Dlatego każdy Anglik chlipał. W przeciwieństwie do M. Thatcher. Wystarczyło wejść na fora i przekonać, jak ją oceniali. Zupełnie jak naszego Balcerowicza.
dasbot
Kontynuacja fałszu i obłudy z pieniędzy podatnika. Problem sponsorów tego procederu nie nasz. Tym bardziej, że ostatni król Anglii zmarł w.................. 1016 r., a od tamtej pory na tronie występuje mieszanka krwi Sachsen-Coburg-Gotha-Windsor.......... Monty Python nie bez kozery posiłkował się terminem "latający cyrk".Kontynuacja fałszu i obłudy z pieniędzy podatnika. Problem sponsorów tego procederu nie nasz. Tym bardziej, że ostatni król Anglii zmarł w.................. 1016 r., a od tamtej pory na tronie występuje mieszanka krwi Sachsen-Coburg-Gotha-Windsor.......... Monty Python nie bez kozery posiłkował się terminem "latający cyrk"...... Żaden kabareciarz lepiej by tego nie wymyślił.
wyborca-pis-ale-nie-glupi
Będą mieli szpetne banknoty

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki