Maliszewski: W przyszłym roku widzę franka po 3 złote

O kapitulacji na rynku EUR/PLN, zmianie trendu na parze USD/PLN, o tym, czy złoty będzie dalej umacniał się do funta oraz perspektywie osiągnięcia poziomu 3 złotych za franka szwajcarskiego rozmawiamy z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK.

Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl: W naszych poprzednich rozmowach podkreślał pan, że w długim terminie spodziewa się pan dalszego umocnienia dolara, co miałoby być spowodowane różnicami w trendach stóp procentowych w strefie euro (spodziewany spadek stóp) i USA (spodziewany wzrost stóp). Tymczasem eurodolar wszedł w trend horyzontalny, a w ostatnim czasie ponownie zbliżył się do górnego zakresu tej stabilizacji. Czy w jakiś sposób zweryfikował pan swoje wcześniejsze oczekiwania?

Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK: Długo zastanawiałam się, jaka jest przyczyna obecnej fali wzrostu kursu EUR/USD. Z punktu widzenia teorii parytetu stóp procentowych, taka słabość dolara w relacji do euro jest aberracją. Teoria ta mówi bowiem, iż jeśli weźmiemy dwie waluty porównywalne pod względem ryzyka kredytowego (czyli wypłacalności), to ta waluta która ma wyższą stopę procentową, lub będzie miała wyższą stopę procentową, powinna się umacniać względem waluty o niższej stopie procentowej. Tak to wygląda w wielkim skrócie rzecz jasna.

(fot. Grzegorz Adamczyk / Bankier.tv)

Tymczasem od kilku tygodni dolar wyraźnie traci na wartości względem euro - jakby na przekór tej teorii. Niektórzy analitycy mówią, że ta teoria cały czas obowiązuje. Tyle tylko, że stopy w USD wcale nie wzrosną, lub jeśli wzrosną to tylko symbolicznie. I niby właśnie ten czynnik sprawia, że dolar się nie umacnia, jak powinien w myśl tej teorii.

Spojrzałem wobec tego na wykres notowań 12-miesięcznej stopy procentowej amerykańskiej - wyrażonej indeksem LIBOR 1Y. Okazuje się, że od wielu miesięcy stopa procentowa 1-roczna pnie się systematycznie w górę. Ostatnie notowania to poziom 1,2311% za roczną lokatę.

LIBOR USD 12M
LIBOR USD 12M (DMK)

Czyżby więc uczestnicy rynku zawierający każdego dnia transakcje na rynku pieniężnym na wielomiliardowe nominały byli w błędzie? Rynek nie ufa zapowiedziom członków Fedu? A może po prostu toczy się jakaś intrygująca gra słów w wypowiedzi członków Fedu? I ta gra ma przekonać uczestników rynku pieniężnego, by obniżyli oprocentowanie lokat z obecnego poziomu 1,23% do poziomu 0,75%?

Na razie rynek pieniężny tego nie słucha i robi swoje. Za to rynek walutowy - jak najbardziej zaczął się obawiać, że oprocentowanie dolara nie będzie szło szybko w górę. Ktoś więc się myli - albo uczestnicy rynku pieniężnego, albo uczestnicy rynku walutowego.

A według pana, dlaczego dolar traci na wartości do euro?

"Niewidzialna ręka rynku" - celowo w cudzysłowie, gdyż nie jest to ta ręka, o której pisał Adam Smith w swoich opracowaniach. Ta obecna niewidzialna ręka rynku najwyraźniej obrała sobie za cel wykazać fałszywość teorii parytetu stóp procentowych i obalić tym samym słuszność wielu prac naukowych z całego świata, albo też celem tym jest krótkoterminowe powstrzymanie impetu napływu inwestorów w kierunku dolara - czyli powstrzymanie tempa aprecjacji dolara.

Z podobną niewidzialną ręką rynku - w postaci Banku Narodowego Szwajcarii, mieliśmy do czynienia przez kilka poprzednich lat. Wtedy to działania Szwajcarów przez trzy lata powstrzymywały umocnienie się franka. Rynek był jednak nieustępliwy i za każdym takim działaniem kurs franka wracał jak bumerang. Aż wreszcie w styczniu 2015 roku niewidzialna ręka BNS skapitulowała pod naporem uczestników rynku i był to sądny dzień.

Wszyscy który ufali Szwajcarom, że będą do końca świata bronić franka przed umocnieniem - okazali się wielkimi przegranymi. Frank gwałtownie zyskał na wartości. Tak się kończą gry przeciwko siłom rynku.

Czy teraz nie będzie podobnie z dolarem? Jak długo jeszcze kurs EUR/USD będzie podciągany w górę, by potem wracał w dół jak bumerang?

Wydaje mi się, że brakuje jakiejś iskry zapalnej - która wywołała by strach przed trzymaniem euro i wywołałaby pęd ku dolarowi. Na razie takiej iskry nie widać na horyzoncie.

Niemniej jednak można pokusić się o postawienie tezy, iż dopóki kurs EUR/USD znajduje się w obrębie strefy 1,05-1,15 (10 centów szerokości, gdyż odrzuciłem chwilowy podskok kursu w rejon 1,1700 - jaki miał miejsce 24 sierpnia 2015 roku). Po pominięciu tego incydentalnego wyskoku, mamy zachowany przedział 1,05-1,15. Trwa to już ponad rok. Za każdym razem, gdy rynek zbliżał się do poziomu 1,15, dochodziło do przesilenia, kurs zawracał i spadał w rejon środka przedziału - czyli w okolice 1,10. Tam przez chwilę kurs się wahał w małym zakresie, by ruszyć w dół, w rejon dolnego ograniczenia przedziału zmienności - czyli do 1,05. Na wykresach świecowych można dostrzec w dolnej ich części, że linia oscylatora (oscyluje pomiędzy poziomami 20 i 80 pkt) zarówno na zakresie dziennych  świec, jak też tygodniowych, dotarła powyżej poziomu 80 pkt. Jest to tak zwana strefa wykupionego rynku. Niemal zawsze po takim zdarzeniu ruch odwracał się o 180 stopni i szliśmy w przeciwną stronę. Dziś mamy właśnie z czymś takim do czynienia. Moment przesilenia jest więc już bardzo blisko.

Wykres notowań pary walutowej EUR/USD - świece tygodniowe
Wykres notowań pary walutowej EUR/USD - świece tygodniowe (DMK)

Uczestnicy rynku, którzy nie wspomagają się dźwignią (nie grają na kredyt, nie zawierają transakcji o nominale wyższym niż ich kapitał), zapewne wytrzymają taki ruch. Ale na rynku jest wielu graczy mocno zlewarowanych. Tych rynek najprawdopodobniej wyciśnie jak gąbkę.

Jeśli zacznie się korekta spadkowa na EUR/USD - to tak jak wiele poprzednich razy potrwa przynajmniej 3-4 tygodnie i sprowadzi kurs EUR/USD o 4-5 centów w dół. Ale na razie trwa wyciskanie i trzeba cierpliwie poczekać.

Kiedy nastąpi kapitulacja na rynku EUR/PLN? Czytaj na kolejnej stronie >>

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~roobo

Dużo racji ale też można inaczej;co jeśli WB nie dogada się z unią rozwód będzie bolesny,
Szkoci szybko odejdą z WB,co wtedy,funt po 4 zł?
Pierwsze koty za płoty 10-cio letnie pożyczki frankowe spłacone a utrzymanie przewartościowanego kursu przez banki kosztowne,aż do czasu skórka za wyprawkę
wtedy to frank będzie po 3 zł za jakieś 2,5 roku bo wtedu 15 letnie kredyty będą w połowie spłat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wolnhy

MALINIAK SZKODNIKU

! Odpowiedz
0 2 ~stan2

Wg nas to po 4,-PLN

! Odpowiedz
1 1 ~opty

..przy tych stopach procentowych rzędu 1 %,lepiej kręcic swą kasą ,niż dawac ją bankowi,kup więc tonę kartofla jesienią i sprzedaj wiosną ......jest jeszcze opcja cebulowa i czosnkowa.....

! Odpowiedz
3 4 ~realista

Według mnie długoterminowo to ta waluta będzie się umacniała, której gospodarka będzie silniejsza, poziom jakości życia będzie lepszy, poziom zamożności społeczeństwa będzie większy i poziom technologiczny będzie bardziej zaawansowany.

! Odpowiedz
2 1 ~sfinks149

ja widze usd po 2.2 za pln he he .Problem w tym czy złoty wytrzyma atak usd i eu i gbp-jak przrzyje to tak pewnie bedzie

! Odpowiedz
6 1 ~jo44

Kolejny z wizjami na stanowisku a nie w szpitalu na sesji terapeutycznej. Koleś ! Twoją rolą jest przygotować scenariuszE na wzrost / spadek kursu o X zł ... i tyle, bo na kurs nie masz ŻADNEGO wpływu, tak jak na plamy na słońcu. Poza tym, do wizjonerstwa brak Ci kuli...

! Odpowiedz
0 7 ~autor

A gdzie on napisał, że ma wpływ na kurs? Ma odwagę przedstawić swoją prognozę a nie to co ty.

! Odpowiedz
2 0 ~Wilk

Dzień świstaka ?

! Odpowiedz
3 2 ~mar

jeśli widzisz po 3zł to co z Tym zrobiłeś? Złożyłeś jakieś zlecenia bo chyba nie. Nie uważasz że to nie uczciwe a nawet nie etyczne w rzeczywistości namawiać kogoś samemu nic nie ryzykując? A w ogóle to przytocz swoje poprzednie analizy- co i kiedy się sprawdziło bo teraz sprawiasz wrażenie gościa który pojawia się znikąd i mówi "proszę zaufajcie mi, mam rację"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GBP 0,71% 4,9536
2020-06-04
USD/PLN 0,55% 3,9462
2020-06-04 13:51:00
EUR/PLN 0,63% 4,4380
2020-06-04 13:51:00
EUR/USD 0,08% 1,1245
2020-06-04 13:51:00
CHF/PLN 0,78% 4,1138
2020-06-04 13:51:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil