Maliszewski: W przyszłym roku widzę franka po 3 złote

Wielu Polaków posiadających kredyty we frankach najbardziej interesuje kurs pary walutowej CHF/PLN. Czy ma Pan jakieś słowa nadziei dla nich?

Zacznijmy od analizy notowań pary EUR/CHF, które są bardzo istotne dla notowań CHF/PLN. Na wykresie EUR/CHF widoczny jest trend rosnący - czyli frank traci na wartości względem euro. Ostatnie korekty tego trendu rosnącego znosiły wzrosty o około 38%. Mamy więc pewną prawidłowość, która być może nadal się będzie utrzymywać. Gdyby tak w istocie miało się nadal wszystko toczyć, to teraz powinien pojawić się kolejny wzrost EUR/CHF w rejon 1,1350.

Wykres pary walutowej EUR/CHF - świece tygodniowe
Wykres pary walutowej EUR/CHF - świece tygodniowe (DMK)

Zanim spojrzymy na wykresy CHF/PLN, krótka wyliczanka. Wiemy, iż kurs CHF/PLN wynika z dzielenia kursu EUR/PLN przez kurs EUR/CHF. Jeśli przyjmiemy, że EUR/PLN utrzyma się na poziomie 4,22, to otrzymamy potencjalny poziom CHF/PLN: 4,22/1,1350 = 3,7180. Pytanie tylko, czy EUR/PLN faktycznie utrzyma się na 4,22?

Ja widzę dwa dodatkowe możliwe scenariusze. Mianowicie możliwy jest spadek EUR/PLN do 4,10 - to kolejne wsparcie. Jak też możliwe jest korekcyjne odbicie w górę w rejon 4,30. Gdy podstawimy obydwie te wartości do równania, to otrzymamy kursy 3,7885 lub 3,6120.

Jeszcze niedawno straszono wszystkich, że frank znowu będzie kosztować 5 złotych...

Oczywiście nie jest tak, że nie widzę żadnych zagrożeń dla kursu CHF/PLN. Największym zagrożeniem jest masowe przewalutowanie kredytów hipotecznych. Drugim zagrożeniem jest to, co widać na wykresie świecowym CHF/PLN. Na wykresie tym zaznaczyłem coś, co nazywa się klinem spadkowym.

Wykres pary walutowej CHF/PLN - świece dzienne
Wykres pary walutowej CHF/PLN - świece dzienne (DMK)

Klin taki jest bardzo przewrotną formacją techniczną. Zapowiada on bardzo dużą zmienność notowań - dokładnie falę będącą wysokością klina. Nasz klin ma wysokość 18 groszy. Jeśli dojdzie do wybicia z klina dołem - czeka nas spadek w okolice 3,70. Jeśli zaś wybijemy się górą, to powrócimy w okolice 4,12. Wszystko więc rozstrzygnie się już niedługo.

Czy frank będzie jeszcze straszył polskich kredytobiorców?

Nie wiem, jakie decyzje zapadną w Sejmie w sprawie ustawy frankowej. Generalnie - uważam, że frank nie powinien już dłużej straszyć polskich kredytobiorców hipotecznych. Frank coraz wyraźniej traci względem euro, dolara i innych walut. Mocno ujemne stopy procentowe zaczynają powoli robić swoje. Inwestorzy, którzy kiedyś kupili franka w celu ochrony kapitału, teraz ten kapitał systematycznie tracą.

Jeśli więc nic złego nie stanie się ze złotym po wdrożeniu ustawy frankowej, to widzę franka w rejonie 3,70 w tym roku oraz w okolicach 3,00 w roku przyszłym. No ale... jest troszkę czynników ryzyka, które mogą ten proces zaburzyć.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~roobo

Dużo racji ale też można inaczej;co jeśli WB nie dogada się z unią rozwód będzie bolesny,
Szkoci szybko odejdą z WB,co wtedy,funt po 4 zł?
Pierwsze koty za płoty 10-cio letnie pożyczki frankowe spłacone a utrzymanie przewartościowanego kursu przez banki kosztowne,aż do czasu skórka za wyprawkę
wtedy to frank będzie po 3 zł za jakieś 2,5 roku bo wtedu 15 letnie kredyty będą w połowie spłat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wolnhy

MALINIAK SZKODNIKU

! Odpowiedz
0 2 ~stan2

Wg nas to po 4,-PLN

! Odpowiedz
1 1 ~opty

..przy tych stopach procentowych rzędu 1 %,lepiej kręcic swą kasą ,niż dawac ją bankowi,kup więc tonę kartofla jesienią i sprzedaj wiosną ......jest jeszcze opcja cebulowa i czosnkowa.....

! Odpowiedz
3 4 ~realista

Według mnie długoterminowo to ta waluta będzie się umacniała, której gospodarka będzie silniejsza, poziom jakości życia będzie lepszy, poziom zamożności społeczeństwa będzie większy i poziom technologiczny będzie bardziej zaawansowany.

! Odpowiedz
2 1 ~sfinks149

ja widze usd po 2.2 za pln he he .Problem w tym czy złoty wytrzyma atak usd i eu i gbp-jak przrzyje to tak pewnie bedzie

! Odpowiedz
6 1 ~jo44

Kolejny z wizjami na stanowisku a nie w szpitalu na sesji terapeutycznej. Koleś ! Twoją rolą jest przygotować scenariuszE na wzrost / spadek kursu o X zł ... i tyle, bo na kurs nie masz ŻADNEGO wpływu, tak jak na plamy na słońcu. Poza tym, do wizjonerstwa brak Ci kuli...

! Odpowiedz
0 7 ~autor

A gdzie on napisał, że ma wpływ na kurs? Ma odwagę przedstawić swoją prognozę a nie to co ty.

! Odpowiedz
2 0 ~Wilk

Dzień świstaka ?

! Odpowiedz
3 2 ~mar

jeśli widzisz po 3zł to co z Tym zrobiłeś? Złożyłeś jakieś zlecenia bo chyba nie. Nie uważasz że to nie uczciwe a nawet nie etyczne w rzeczywistości namawiać kogoś samemu nic nie ryzykując? A w ogóle to przytocz swoje poprzednie analizy- co i kiedy się sprawdziło bo teraz sprawiasz wrażenie gościa który pojawia się znikąd i mówi "proszę zaufajcie mi, mam rację"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

GBP 0,28% 4,8114
2018-03-20
USD/PLN -0,14% 3,4488
2018-03-21 10:05:00
EUR/PLN 0,15% 4,2355
2018-03-21 10:05:00
EUR/USD 0,29% 1,2281
2018-03-21 10:05:00
CHF/PLN 0,17% 3,6181
2018-03-21 10:05:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl