REKLAMA

Kurs euro w majówkę. Mocna podwyżka stóp umocni złotego?

2022-05-02 10:05
publikacja
2022-05-02 10:05

Podczas długiego majowego weekendu kurs złotego może pozostać stabilny, ale w kolejnych dniach istnieje szansa na umocnienie polskiej waluty. "Kurs euro może spaść do 4,60 zł, a nawet niżej" - wskazują ekonomiści.

Kurs euro w majówkę. Mocna podwyżka stóp umocni złotego?
Kurs euro w majówkę. Mocna podwyżka stóp umocni złotego?
fot. NATALIA61 / / Shutterstock

W Polsce trwa długi weekend, czyli zazwyczaj okres niższej płynności na parach złotowych handlowanych na rynku forex. W takich dniach wahania kursu mogą być spore. Rano polska waluta pozostawała względnie stabilna, ale tuż przed 10 jej notowania zaczęły zauważalnie spadać. Po godz. 10:00 za euro płaci się 4,68 zł, za dolara: 4,44 zł, za franka: 4,56 zł, a za funta: 5,58 zł.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

"Nastroje na rynkach pozostają względnie dobre, a dane o PKB z USA wyhamowały presję na spadek EUR/USD. To powinno pozwolić złotemu w miarę spokojnie przejść przez długi weekend w kraju, czyli okres niższej płynności" - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Ich zdaniem "w ciągu tygodnia-dwóch" kurs euro może spaść "do 4,60 zł lub nawet niżej". "Z jednej strony, inwestorzy wydają się wierzyć, że krótkoterminowo Polska jest zabezpieczona na niedobory energii, ale ceny mogą już być wyższe (jeżeli Polska nie będzie w stanie kupić surowca z Niemiec). Z drugiej, ciągłe zaskoczenia inflacją podnoszą oczekiwany przez rynek docelowy poziom stóp NBP. Powinno się to potwierdzić podczas posiedzenia RPP we czwartek, gdy spodziewamy się wzrostu stóp o 100pb." - uzasadniają.

"Wyższy poziom stóp NBP oznacza także szybsze zejście EUR/PLN w dłuższym terminie, szczególnie, że wzrostu stóp w Europie spodziewamy się dopiero raczej pod koniec roku. W naszej ocenie para może zbliżyć się do 4,50 już na przełomie kwartału, wraz z zakładanym spadkiem napięć związanych z wojną" - dodają.

Ekonomiści PKO BP wskazują, że kluczowe dla notowań złotego będą w tym tygodniu decyzje RPP oraz FOMC. "Brak jastrzębiego zaskoczenia ze strony Fedu, jakim byłaby podwyżka stóp o więcej niż 50 pb., mógłby wesprzeć notowania walut rynków wschodzących w relacji do dolara, co w połączeniu z wysoką podwyżką stóp NBP dałoby impuls do powrotu kursu EUR/PLN w pobliże poziomu 4,65 zł" - piszą. Analitycy z największego polskiego banku również spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 100 pb., do 5,5 proc. w przypadku stopy referencyjnej.

MKa

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bullman
Jak na Bankierze piszą o umocnieniu to ten co potrzebuje niech kupi te papierki dzisiaj.Tak jest zawsze - na odwrót.Może zacieśnione więzy z XTB?
aleusz
Tak jasne. Waluta kraju, który drukuje na wyścigi z fedem.. Problem w tym, że złoty nie jest walutą rezerwową świata w dodatku mamy dodatkowe 10% luda z Ukrainy która roszczeniowo tylko wyciąga ręce. Jak tylko któryś z wielkich banków inwestycyjnych policzy z kalkulatorem na spokojnie i wyjdzie mu czarno na białym w jakiej czarnej Tak jasne. Waluta kraju, który drukuje na wyścigi z fedem.. Problem w tym, że złoty nie jest walutą rezerwową świata w dodatku mamy dodatkowe 10% luda z Ukrainy która roszczeniowo tylko wyciąga ręce. Jak tylko któryś z wielkich banków inwestycyjnych policzy z kalkulatorem na spokojnie i wyjdzie mu czarno na białym w jakiej czarnej dziurze jesteśmy nie wiem czy czasem na zachodzie przestaną wymieniać złote na twarde waluty.. Może będzie ostatnie okienko na pozbycie się złotego i wymiany go na franka czy złota zanim jakiś Soros zagra ostatniego walca na naszej walucie..
antek10
o 0.5 pp podwyżka to dalej mniej niż wzrost inflacji. De facto stopy są obnizane od 7 lat
competitionatp
ot taki paradoks.. bo jeśli podniesiemy stopy procentowe do poziomu inflacji.. to nam znowu podniesie sie inflacja bo koszty obsługi kredytów wpływają na to bezpośrednio..
innowierca
Trzeba zupelnie ignorowac ostatnie 6 miesiecy "wydarzen finansowych" zeby nie wiedziec, ze podwyzka stop (nawet podwojna) umocni zlotego maksymalnie na 3 dni
i dlatego dluzej niz zwykle, bo bedzie podwojna. Nawet na kilka godzin przykladowo moze spasc na 45970 a potem na drugi dzien bedzie po 46270 i to cale wydarzenieb
Trzeba zupelnie ignorowac ostatnie 6 miesiecy "wydarzen finansowych" zeby nie wiedziec, ze podwyzka stop (nawet podwojna) umocni zlotego maksymalnie na 3 dni
i dlatego dluzej niz zwykle, bo bedzie podwojna. Nawet na kilka godzin przykladowo moze spasc na 45970 a potem na drugi dzien bedzie po 46270 i to cale wydarzenieb i coz komu z tego oprocz setek nieistotnych podsumowan analitykow.
1a2b
ta podwyżka stóp jest już wyceniona i jeżeli będzie niższa niż 100pb to Złoty się osłabi
daniel_1
Klasyk:
Będzie odwrotnie do prognoz analityków.
daniel_1
Inflacja w strefie €, to 7,5% - stopy 0%
Inflacja w Polsce 11% -stopy 4,5%

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki