Klienci Finroyal mogą wystąpić z pozwem zbiorowym w Polsce

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy po dokonaniu szczegółowej analizy prawnej stwierdziła, że klienci poszkodowani przez Finroyal będą mogli dochodzić przysługujących im roszczeń w postępowaniu grupowym w Polsce. Będzie to możliwe pomimo tego, że siedziba spółki Finroyal znajduje się w Wielkiej Brytanii.

 Dwie kolejne firmy udają banki » Dwie kolejne firmy udają banki

Są już dziesiątki klientów gotowych przystąpić do pozwu zbiorowego przeciwko Finroyal, kolejnej po Amber Gold instytucji parabankowej mającej na swoim koncie rzesze oszukanych osób. W opinii Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy poszkodowani przez spółkę Finroyal są w podobnej sytuacji jak klienci spółki Marcina P. i mogą dochodzić swoich praw w drodze postępowania grupowego. Możliwość dochodzenia roszczeń w Polsce gwarantuje im Rozporządzenie Rady (WE) NR 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia, jeżeli kontrahent konsumenta nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Państwa Członkowskiego, ale posiada filię, agencję lub inny oddział w Państwie Członkowskim, to będzie on traktowany w sporach dotyczących swojej działalności tak, jak gdyby miał miejsce zamieszkania na terytorium tego Państwa – wyjaśnia mecenas Paweł Borowski, adwokat, szef departamentu prawa procesowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. – Art. 16 Rozporządzenia wskazuje, że konsument może wytoczyć powództwo przeciwko swemu kontrahentowi albo przed sądem Państwa Członkowskiego, na którego terytorium ten kontrahent ma miejsce zamieszkania, albo przed sądem miejsca, w którym konsument ma miejsce zamieszkania – dodaje mecenas Borowski.

 Nie wszystko złoto co się świeci » Nie wszystko złoto, co się świeci

Finroyal to marka brytyjskiej instytucji finansowej (FRL Capital Limited) z siedzibą w Londynie. Na polskim rynku działała od 2007 roku. Oferowała wysokooprocentowany produkt finansowy nazwany "Kontraktem Lokacyjnym". W marcu 2008 roku trafiła na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. W czerwcu 2012 pojawiły się doniesienia, iż klienci spółki nie mają możliwości wypłaty środków. Dziesiątki z nich już teraz zamierzają dochodzić swoich praw w drodze postępowania grupowego.

Można się spodziewać, że pozew zbiorowy przeciwko spółce Finroyal będzie kolejnym pozwem grupowym, w którym swoich roszczeń dochodzić będą poszkodowani przez parabankowe instytucje finansowe. W dniu 31 sierpnia br. do sądu trafił pozew zbiorowy byłych klientów Amber Gold. Istnieje prawdopodobieństwo, że za przykładem ponad 700 osób objętych pozwem zbiorowym przeciwko spółce Marcina P. pójdą też klienci poszkodowani przez Finroyal.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Irena Gontarowska

W przypadku zbiorowego przestępstwa, prokuratura powinna wnieśc z urzędu pozew zbiorowy do sądu o zabezpieczenie roszczeń wszystkich poszkodowanych w kraju.Zasypywanie poszczególnych sądów w całym kraju nie ma sensu, bo wszyscy poszkodowani klienci mają równe prawa do swoich roszczeń. Nikt nie powinien być lepszy, tylko dlatego, że szybciej wniósł pozew, nawet zbiorowy. Poszkodowanych jest ok. 6 tys. Wymiar sprawiedliwości, jak nazwa wskazuje powinien wywiązać się ze swoich obowiązków.
Pozew zbiorowy powinien być 1 wspólny dla wszystkich ograbionych. Tylko wtedy mażna mówić o sprawiedliwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil