Klienci Banku Pekao SA mogą już płacić zbliżeniowo telefonem. HCE dostępne w PeoPay

analityk Bankier.pl

Bank Pekao SA wprowadził zbliżeniowe płatności mobilne wykorzystujące chmurę. Posiadacze telefonów wyposażonych w technologię NFC mogą od dziś płacić zbliżeniowo za pomocą aplikacji PeoPay. Nie muszą wymieniać karty SIM i podpisywać umowy z telekomem.

Pekao SA jest pierwszym bankiem w Polsce, który udostępnił swoim klientom zbliżeniowe płatności mobilne wykorzystujące technologię HCE. Pozwala ona na korzystanie z płatności bezstykowych bez konieczności wymiany karty SIM w telefonie i podpisywania umowy z telekomem.

Tak zwany bezpieczny element przechowywany jest w chmurze, a nie na karcie SIM. W efekcie z mobilnych płatności zbliżeniowych może korzystać każdy, kto posiada telefon obsługujący technologię NFC. Płatności zostały wdrożone we współpracy z organizacją MasterCard.

Płatność za pomocą telefonu wygląda w tym przypadku podobnie jak kartą płatniczą – wystarczy zbliżyć telefon do terminala. Bank zapewnia, że  technologia jest bezpieczna. Nie jest możliwe dokonanie płatności zbliżeniowej, jeśli mamy zablokowany telefon w kieszeni lub torebce. Żeby dokonać płatności trzeba odblokować telefon i zbliżyć go do terminala.

(Bankier.pl)Zbliżeniowe płatności mobilne nie są już nowością na naszym rynku. W działających obecnie rozwiązaniach stosowany jest jednak tzw. model SIM-centric. Klient, który chce płacić telefonem zbliżeniowo musi najpierw podpisać umowę z jednym z dwóch telekomów: Orange lub T-Mobile. Od dziś takie rozwiązanie dostępne jest także dla klientów ING Banku Śląskiego.3 W przypadku płatności wykorzystujących technologię HCE nie jest potrzebna umowa z operatorem. Wystarczy założyć konto w banku (lub elektroniczną portmonetkę) i aktywować aplikację na telefonie.

(Bankier.pl)

System płatności mobilnych PeoPay pozostawał do tej pory w cieniu swojego konkurenta – IKO. Co prawda jednym z jego największych atutów była możliwość dokonywania płatności mobilnych w sieci sklepów Biedronka, ale od momentu wdrożenia tam kart, klienci coraz rzadziej opłacali zakupy telefonem. Poza Biedronką problemem dla PeoPay była ograniczona sieć akceptacji.

Teraz klienci będą mogli płacić telefonem wszędzie tam, gdzie zainstalowane są terminale zbliżeniowe. To 280 tys. terminali w Polsce, czyli 70 proc. wszystkich. Dla porównania sieć terminali eService, które obsługują płatności IKO - wkrótce Bilk - wynosi 100 tys.

Zbliżeniowo bez karty? HCE w Pekao SA

Start odtwarzacza ...

Nie ulega wątpliwości, że płatności zbliżeniowe są wygodniejsze niż przepisywanie kodów. Nie ma jednak róży bez kolców. Do płatności zbliżeniowych potrzebny jest telefon wyposażony w technologię NFC. Nowsze modele telefonów mają taką funkcjonalność, ale w starszych aparatach jest raczej rzadko spotykana. Klient, który zechce płacić zbliżeniowo za pomocą PeoPay, może zostać zmuszony do wymiany telefonu na nowszy model.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 5 ~graczkontowy

Pytanie- po co to komu- skoro nie ma za te płatności żadnych moneybacków- to tylko zwykły gadżet i nic więcej.

! Odpowiedz
10 4 ~Leon

Pamiętajcie o jednym że sprzedający ma 11 dni na realizacje zakupu a w większości przypadków operacje płatności zbliżeniowo nie są automatycznie blokowane przez bank jako środki wydane z konta i obyście się nie zdziwili że nie dosyć że nie ma kasy na koncie to jest jeszcze dług.

! Odpowiedz
21 2 ~derwe

Niestety, pojawiły się już przenośne terminale, wykorzystywane przez złodziei, które owszem nie zadziałają na zablokowanym i wyłączonym telefonie, ale wystarczy zblizy telefon w trakcie rozmowy, lub zaraz po jej zakończeniu. Nie jest to bezpieczna forma rozliczeń.

! Odpowiedz
1 8 ~Oskar

W telefonie trzeba potwierdzić transakcję - to się samo nie zrobi.

! Odpowiedz
11 8 ~antykomuch

to wszystko jest dla kretynów, którzy myślą, że jest to za darmo specjalnie dla nich.

! Odpowiedz
4 8 ~polak2

Teraz wszystkie telefony trzeba zmienić ?Jak niedawno Żarówki.....Telewizory .I tak nas robia w LOLO

! Odpowiedz
3 4 ~mcgravier

Technologia HCE (Host Card Emulation) jest obsługiwana dopiero na telefonach z Androidem 4.4 - większość obecnych użytkowników telefonów komórkowych nie moze z tego skorzystać

! Odpowiedz
10 6 ~fx

Trzeba więc kupić NOWY sprzęt, a nie siedzieć na starym zabytku.

! Odpowiedz
6 8 ~antykomuch odpowiada ~fx

"myślisz" jak idiota

! Odpowiedz
13 7 ~fx odpowiada ~antykomuch

tak może stwierdzić tylko PiS-owski moher

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne