REKLAMA

Iran kupi ryby, wołowinę i mięso reniferów od Rosji

Marcin Hołubowicz2016-09-21 15:02redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-09-21 15:02

Iran zawarł umowę z Rosją na dostawy żywności. Chodzi m.in. o ryby i mrożoną wołowinę bez kości. Wcześniej Republika Islamska uzgodniła z Moskwą import mięsa renifera tundrowego. Oczywiście produkcja żywności ma się odbywać z przestrzeganiem muzułmańskich norm religijnych.

fot. Raheb Homavandi / / Reuters

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję, mimo zaprzeczeń Kremla, dotkliwie uderzają w rosyjską gospodarkę. Teraz z pomocą przychodzi Iran, który co prawda powrócił na światowe salony, ale nie zrywa swoich kontaktów z Moskwą. Irańczycy chętnie kupują od Rosji uzbrojenie, a w lutym oba kraje zawarły porozumienie w sprawie budowy reaktorów dla irańskiej elektrowni atomowej. W ubiegłym tygodniu Bloomberg donosił o umowie na dostawy pszenicy m.in. z Rosji, ponieważ Iran potrzebuje ok. miliona ton, aby sprostać zapotrzebowaniu rodzimych producentów pieczywa i wyrobów cukierniczych.

Teraz Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselchosnadzor) poinformowała w komunikacie o umowie irańsko-rosyjskiej na dostawy produkcji rybnej oraz mrożonej wołowiny bez kości. Żywność ta ma wkrótce trafić do sklepów w Republice Islamskiej. Oba kraje będą prowadzić negocjacje dotyczące także innych mięs m.in. baraniny, drobiu i jeleniny.

Z bardziej ekstrawaganckich produktów na irańskich stołach może się wkrótce także pojawić mięso renifera tundrowego, które to zwierze zamieszkuje północne tereny Rosji. Jak informuje irańska agencja prasowa IRNA, Rosjanie mają zadbać o to, aby produkcja mięsa odbywała się z zachowaniem sanitarnych oraz religijnych norm.

Przypomnijmy, że muzułmanie spożywają mięso pozbawione wcześniej krwi. W związku z zakazem spożywania wieprzowiny zawartym w islamie, można się domyślić, że wieprzowina nigdy nie będzie importowana, natomiast nie ma religijnych przeszkód co do wspomnianej wołowiny czy ryb.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~BYWW
A byliście w Rosji poza Peterburgiem i Moskwą? Bo ja bywam... infrastruktura poza głównymi ośrodkami zamortyzowana do zera, każda dacza obsiana ogórkami i ziemniakami bo ceny mordują biedotę, jakość jedzenia w najlepszym wypadku mierna... oby tak dalej :)
~Ferdek
dałem + bo to fantastyczna rzecz , że w Rosji biedota ma dacze . Nie to co w Polsce , ze biedota ma śmietniki i mostowe filary.
~Le
I pewnie blokada dostaw żywności do Rosji powoduje wzrost jej eksportu z Rosji? największego producenta i eksportera pszenicy ?,a teraz wołowiny ? ryb? i mięsa reniferów? Pewnie wybuchną strajki bo będą puste półki?
Sadzą sady i powiększają tereny uprawne, jeszcze kilka lat i jabłka będziemy sprowadzać z Rosji?
I pewnie blokada dostaw żywności do Rosji powoduje wzrost jej eksportu z Rosji? największego producenta i eksportera pszenicy ?,a teraz wołowiny ? ryb? i mięsa reniferów? Pewnie wybuchną strajki bo będą puste półki?
Sadzą sady i powiększają tereny uprawne, jeszcze kilka lat i jabłka będziemy sprowadzać z Rosji? zamiast wysyłać?
~silvio_gesell
Zwykła zdrowa gospodarka, czym się tu podniecać? Syria kupi od Niemiec kontrakt na zakup broni... tu możemy pogadać, ale mięso?
~Tobiasz
To Rosjanie mają jeszcze jakieś mięso? Chyba, ze robią je z czołgów...
~niepelnosprawny_org
padłem, przecież to insynuacja, coś zamierzają bardzo współpracować....
~kol90
Ruskie już zarabiają więcej na eksporcie żywności niż na sprzedawanym uzbrojeniu.
To są efekty zachodnich sankcji he he he.
~OGIEŃ
Jak to możliwe . W Polsce cały czas piszą , ze w Rosji głód i walonki a tu masz . Jak cenzura puściła taki tekst..
~MacGawer
Gdy za Stalina ludzie umierali z glodu ten zwiększył eksport zboża. Putin na szczęscie jeszcze do glodu nie doprowadził ale policz ile kg ziarna przypada tam na glowę i porownaj to np. z Polską. Szybko przekonasz się, że aby spozycie per capita w obu krajach było porownywalne Rosja nie może eksportować ziarna. Jednak Gdy za Stalina ludzie umierali z glodu ten zwiększył eksport zboża. Putin na szczęscie jeszcze do glodu nie doprowadził ale policz ile kg ziarna przypada tam na glowę i porownaj to np. z Polską. Szybko przekonasz się, że aby spozycie per capita w obu krajach było porownywalne Rosja nie może eksportować ziarna. Jednak eksportuje i to duzo, potrafisz wyciągnąć wnioski?

Przy okazji podam jeden z kaliningradzkich newsów - płace realne w tym rejonie spały o 6.2% rdr. Oznacza to, że przecietnego mieszkańca tego obwodu stać na 6% mniej niż rok temu.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki