REKLAMA

Turkmenistan: gigantyczne lotnisko w kształcie sokoła

Marcin Hołubowicz2016-09-21 13:13redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-09-21 13:13

W Aszchabad, stolicy Turkmenistanu, otwarto gigantyczny port lotniczy. Nowe lotnisko w kształcie sokoła będzie mogło obsługiwać 14 mln turystów rocznie, a lądować mogą na nim największe samoloty świata.

fot. Marat Gurt / / Reuters

Rozmach nowej inwestycji robi wrażenie. Port lotniczy w Turkmenistanie kosztował prawie 2,3 mld dolarów. Dach nowego terminalu przypomina sokoła lecącego z rozwartymi skrzydłami. Jego całkowita powierzchnia to 350 tys. metrów kwadratowych – dla porównania Lotnisko Chopina w Warszawie zajmuje powierzchnię 60 tys. m kw. Na terenie lotniska znajduje się również nowoczesny hotel i parking na 3 tysiące samochodów. Roczna przepustowość portu lotniczego to 14 mln osób, a więc 1,6 tysiąca na godzinę (lotnisko w Warszawie – 25 mln osób rocznie) oraz 200 tys. ton cargo.

Pytanie, czy Turkmenistan potrzebował tak wielkiego lotniska, skoro w 2015 r. kraj ten odwiedziło raptem 105 tys. turystów. Związane jest to z restrykcyjną polityką wizową i izolacją, która nasiliła się po śmierci Saparmurada Nijazowa zwanego Turkmenbaszą w 2006 r.

Przypomnijmy, że Turkmenistan rządzony jest twardą ręką Kurbankuła Berdymuchammedowa, który objął władzę po Turkmenbaszy. W ostatnich wyborach obecny prezydent w 2012 r. miał dostać 97 proc. głosów. W ubiegłym tygodniu Berdymuchammedow podpisał poprawki do konstytucji, które pozwolą mu na sprawowanie dożywotnio swojej funcji. Kadencja został wydłużona z 5 do 7 lat, zniesiono również limit wieku – 70 lat. Prezydent utrzymuje praktycznie absolutną władzę nad swoim narodem, a w kraju kontynuowany jest kult jednostki.

Lotnisko w kształcie sokoła dołącza do listy ekscentrycznych budowli

Port lotniczy w Aszchabadzie to nie jedyna nietypowa inwestycja. W ubiegłym roku powstał dom wydawniczy, którego część wykonano na kształt wielkiej, otwartej księgi. Odsłonięto również sporych rozmiarów pomnik ze złota przedstawiający prezydenta Kurbankuła Berdymuchammedowa oraz równie imponującą statuę jego poprzednika.

Kilka lat temu w Turkmenistanie otwarto jeden z największych na świecie diabelskich młynów. Miasto Aszchabad trafiło również do Księgi Rekordów Guinessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru. Naliczono ich ponad 500.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Andy
Piekny, elegancki, dyskretny i niedrogi. Niemcy powinni sciagnac turkmenskich inzynierow dovsiebie. Moze w koncu skonczyliby swoje lotnisko pod Berlinem
~frequent_flyer
rzeczywiście "gigantyczne" skoro warszawskie Okęcie ma od niego 80% większą przepustowość...
~224
Dziennikarz rąbnął się o jedno zero, po czym zachwycił się wielkością swej pomyłki i stąd tytuł "gigantyczne". Na pierwszy rzut oka widać, że terminal nie jest wiele większy od tego, który jest np. w Almaty. proporcja przepustowości w porównaniu z Warszawą 14/25 = 0,56. Proporcja powierzchni (wg. autora) Dziennikarz rąbnął się o jedno zero, po czym zachwycił się wielkością swej pomyłki i stąd tytuł "gigantyczne". Na pierwszy rzut oka widać, że terminal nie jest wiele większy od tego, który jest np. w Almaty. proporcja przepustowości w porównaniu z Warszawą 14/25 = 0,56. Proporcja powierzchni (wg. autora) 350/60 = 5,8. właściwa - 0,58. Normalne lotnisko, a nie żaden tam gigant, choc oczywiście mocno nadmiarowe w stosunku do aktualnego ruchu.
~plebs
a w polszy gornik ma 15 pensji
~erererer
to dziwne gdy kraje z których nazw niedawno powszechnie się smialiśmy, teraz zaczynają kąpać się w luksusie
~Rafik
Jakby nie "wałki" kolalicji PO-PSL to tez bysmy mieli takie lotnisko, np. w Lodzi
~pilotka
Chyba u Gosia Airport Włoszczowa.
~bk2b
My Polacy ....!!!! Wzywam Was do działania.... Obrońmy to co pozostało z naszego kraju i zabezpieczmy przyszłość nowym pokoleniom....Każdy z nas może w jakiś mały sposób przyczynić się do ochrony naszych polskich interesów lokalnie , w Samorządach, Gminach, Powiatach ,Województwach i wreszcie nawet najmniejszych miejscowościach My Polacy ....!!!! Wzywam Was do działania.... Obrońmy to co pozostało z naszego kraju i zabezpieczmy przyszłość nowym pokoleniom....Każdy z nas może w jakiś mały sposób przyczynić się do ochrony naszych polskich interesów lokalnie , w Samorządach, Gminach, Powiatach ,Województwach i wreszcie nawet najmniejszych miejscowościach i Wioskach.... Każdy mały kamyczek może uwolnić dzisiaj wreszcie Polskę z p () stsowieckiej g () ng * eny m () skiewskiej i lewaqow którzy przez ostatnie 8 lat zdegradowali Polskę do roli pariasa w Europie i Świecie.... Dzisiaj nie ma się już co oglądać wstecz. PO rozpada się w zastraszającym tempie co potwierdza tylko że była to partia której spoiwem była kasa i państwo teoretyczne.... Wierzę że postk () muna już nigdy nie wróci do rządzenia ....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki