Finlandia zamierza wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy

2015-11-04 11:05
publikacja
2015-11-04 11:05
Rada Europejska

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

/ fot. theta / thetaXstock

Według tych planów zamiast różnych obecnych zasiłków każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro. W skali całego państwa oznaczałoby to wydatek 52,2 mld euro rocznie.

Proponowane przez KELA rozwiązanie miałoby wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.

W przyszłym roku referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego odbędzie się w Szwajcarii. Jednak w związku z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia spodziewane jest jego odrzucenie przez głosujących. (PAP)

dmi/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (76)

dodaj komentarz
~Sebastian
Pomijając sens tego czegoś i gospodarkę.Takie rozwiązanie to upokorzenie moralne narodu jak można wmawiać człowiekowi,że można mieć coś za darmo albo,że mu się należy.Młodzi ludzie którzy się na tym wychowają przyswoją negatywne wzorce a jak im się kiedyś zabierze ten zasiłek to jeszcze będą z mordą skakać.Pomijając sens tego czegoś i gospodarkę.Takie rozwiązanie to upokorzenie moralne narodu jak można wmawiać człowiekowi,że można mieć coś za darmo albo,że mu się należy.Młodzi ludzie którzy się na tym wychowają przyswoją negatywne wzorce a jak im się kiedyś zabierze ten zasiłek to jeszcze będą z mordą skakać.Ci ludzie będą niezaradni życiowo.
~Monika
bledne tlumaczenie :( Po pierwsze nie kazdemu obywatelowi, tylko osobom w wieku zdolnym do pracy, po drugie zabrane zostana inne dodatki, co suma sumarum spowoduje, ze biedni beda biedniejsi a bogaci bogatsi celem jest, by bezrobotni sobie dorabiali jesli chca lepiej zyc.
~mitnaged
Koszt policzyć łatwo, tyle ze te wyliczenia chyba nie uwzględniają oszczędności związanej z likwidacja świadczeń i co pewnie za tym idzie części biurokracji.
~lobotomek
Świat zwariował. Finowie zawsze chcieli być w awangardzie. Jako piersi na świecie wprowadzili prawa wyborcze dla kobiet. Wiemy, jak to się skończyło.
~opty
..u nas trzeba dac każdemu (co miesiąc) 3 kg cebuli,3 kg jabłek,flaszkę wina ,może byc taniego,paczkę 0,25 kg landrynek,1 kg kiełbasy sląskiej,2 oscypki, 1 kg śledzi,talon do apteki na 55 zł,2 bułki ,1 chleb , 3 worki kartofla i mandat za parkowanie w miescu- powiedzmy -niedozwolonym, od policjanta w wysokosci 200 zł ..u nas trzeba dac każdemu (co miesiąc) 3 kg cebuli,3 kg jabłek,flaszkę wina ,może byc taniego,paczkę 0,25 kg landrynek,1 kg kiełbasy sląskiej,2 oscypki, 1 kg śledzi,talon do apteki na 55 zł,2 bułki ,1 chleb , 3 worki kartofla i mandat za parkowanie w miescu- powiedzmy -niedozwolonym, od policjanta w wysokosci 200 zł ...i zbilansuje się i będzie ok !
~cccc
Jak się zdobywa obywatelstwo Fińskie ??
Wystarczy być uchodzcą?. Pomaluje sie trochę na brązowo, schowam dokumenty i łodzią rybacką porwaną z Helu płynę na północny wschód
Ktoś chętny. Najlepiej matka z małym dzieckiem
~Lolo
800 € to godzi w podstawowe prawa człowieka do posiadanie dwóch kochanek,yachtu,używki wszelkiego rodzaju a przecież moja żona także chce żyć
~Butrym
Skąd państwo ma pieniądze? Np. francowata III RP tylko z podatków. Do kopalń dopłaca a reszta państwowego jest tzw. budżetówką (wojo, policja, magistraty , prezio Duda, rząd, sejm , magistraty itp). Finlandia podobnie. Aby dziadów wynagrodzić za "dolce farniente" musi rząd fiński oskubać tych u góry.Skąd państwo ma pieniądze? Np. francowata III RP tylko z podatków. Do kopalń dopłaca a reszta państwowego jest tzw. budżetówką (wojo, policja, magistraty , prezio Duda, rząd, sejm , magistraty itp). Finlandia podobnie. Aby dziadów wynagrodzić za "dolce farniente" musi rząd fiński oskubać tych u góry. Nie ma siły na inne rozwiązanie. . Gdyby mieli ropę - jak Norwegia to mogliby idiotycznie wypłacać na dzieci nier tylko matce ale i babkom oraz prababkom. Dopóki by ropy nie zabrakło. kto nie pracuje - ten nie je.
~kia
Ciekawe czy kwota ta bedzie regularnie rewaloryzowana. Ciekawe jak szybko zamienia tam portfele na taczki :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki