W 2026 roku polska gospodarka będzie nadal najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką UE – napisał we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański w serwisie X, komentując wtorkową publikację MFW.


„Najnowsze prognozy MFW nie zostawiają wątpliwości. W 2026 polska gospodarka będzie nadal najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką UE. MFW prognozuje dla Polski także spadającą inflację (do 2,8 proc.) i niskie bezrobocie” – napisał minister finansów i gospodarki Andrzej Domański w serwisie X.
We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił najnowsze prognozy gospodarcze. MFW oczekuje, że w 2025 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 3,2, a w 2026 r. - 3,1 proc. MFW szacuje średnioroczną inflację w Polsce w 2025 r. na poziomie 3,8 proc. i 2,8 proc. w 2026 r.
Zdajemy sobie jednak sprawę z wyzwań jak chociażby ostatnie chińskie restrykcje w handlu metalami ziem rzadkich. Także o nich będziemy w najbliższych dniach rozmawiać w Waszyngtonie w trakcie Annual Meeting – zapowiedział Domański.
Wcześniej we wtorek MF podało, że minister weźmie udział w Annual Meeting, czyli w corocznym spotkaniu MFW i Banku Światowego. W spotkaniach tych biorą udział m.in. ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych.
MFW: wzrost gospodarczy świata w tym roku mniejszy niż w 2024 r., wzrost Polski - większy
Wzrost gospodarczy całego świata w tym roku wyniesie 3,2 proc., a w przyszłym - 3,1 proc., natomiast wzrost gospodarczy Polski odpowiednio 3,2 proc. oraz 3,1 proc - przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanej we wtorek prognozie.
„Gospodarka światowa dostosowuje się do sytuacji, która została ukształtowana na nowo przez nowe środki polityki. Niektóre skrajne podwyżki ceł zostały złagodzone dzięki późniejszym umowom i zmianom. Ale ogólna sytuacja jest nadal niestabilna (...) W rezultacie prognozy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego zawarte w najnowszym raporcie World Economic Outlook (WEO) zostały skorygowane w górę w stosunku do prognoz z kwietnia 2025 r., ale nadal pozostają niższe w stosunku do prognoz sprzed zmiany polityki” - napisano we flagowej publikacji MFW, którą przedstawiono przy okazji odbywającego się w Waszyngtonie posiedzenia tej organizacji.
Bieżąca prognoza wzrostu dla całego świata - 3,2 proc. - to o 0,4 punktu proc. więcej, niż MFW przewidywał w kwietniu, kiedy obawiano się, że negatywny wpływ ceł nakładanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa będzie większy, i o 0,2 punktu proc. więcej w stosunku do lipcowej aktualizacji. Obecna prognoza na przyszły rok jest taka sama, jak była w lipcu, i o 0,1 punktu proc. lepsza od kwietniowej. Ale nawet po tych korektach w górę jest to mniej niż tempo wzrostu w 2024 roku, które wynosiło 3,3 proc.
Odwrotnie ma być w przypadku Polski, gdyż zarówno 3,2 proc. prognozowane przez MFW na ten rok, jak i 3,1 proc. na przyszły to wyższe wskaźniki, niż były w 2024 r., gdy wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 proc.
Jeśli chodzi o najbardziej rozwinięte gospodarki świata, to MFW przewiduje, że PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w tym roku o 2,0 proc., a w przyszłym - 2,1 proc., strefy euro jako całości - odpowiednio 1,2 proc. i 1,1 proc., Wielkiej Brytanii - 1,3 proc. i 1,3 proc., a Japonii - 1,1 proc. oraz 0,6 proc. Zwraca uwagę fakt, że według MFW Niemcy wyjdą z recesji i w tym roku zanotują wzrost gospodarczy na poziomie 0,2 proc., a w przyszłym 0,9 proc.
Szybciej od najbardziej rozwiniętych państw będzie rosnąć PKB gospodarek wschodzących - 4,2 proc. w tym roku i 4,0 proc. w przyszłym, lecz to także jest nieznacznym spadkiem w stosunku do 2024 r., gdy ich wzrost wynosił 4,3 proc. Ponownie spadnie tempo wzrostu gospodarczego Chin - z 5,0 proc. w zeszłym roku do 4,8 proc. w tym roku i 4,2 proc. w przyszłym. Pod tym względem Chiny coraz bardziej ustępują pola Indiom, których tegoroczny wzrost ma wynieść 6,6 proc., a przyszłoroczny - 6,2 proc.
Mocno spowolni gospodarka Rosji, która w zeszłym roku rozwijała się w tempie 4,3 proc., ale w tym będzie to tylko 0,6 proc., a w przyszłym - 1,0 proc.
bjn/ mms/ mhr/
ms/ mmu/





























































