REKLAMA

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a spadki i małżeństwa. Kiedy może pojawić się problem?

Wojciech Boczoń2023-12-06 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-06 06:00

Wejście w związek małżeński z posiadaczem nieruchomości nie musi komplikować kwestii zaciągnięcia „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Kolejne pytania od czytelników dotyczą właśnie tego zagadnienia. Problem może się natomiast pojawić w sytuacji, gdy przed ślubem otrzymaliśmy nieruchomość w spadku, a nie mamy rozdzielności majątkowej.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a spadki i małżeństwa. Kiedy może pojawić się problem?
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a spadki i małżeństwa. Kiedy może pojawić się problem?
fot. SeventyFour / / Shutterstock

Z rządowego programu mogą skorzystać zarówno single, jak i małżeństwa. Barierą jest ewentualny wiek kredytobiorcy (nie może przekraczać 45 r.ż.) oraz posiadanie nieruchomości mieszkalnej. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” kierowany jest bowiem do osób, które potrzebują pieniędzy na zakup pierwszego mieszkania, w którym będą prowadzić gospodarstwo domowe. Kolejne pytania od czytelników związane są z kwestią małżeństw i ewentualnego zaciągnięcia kredytu.

Kupno mieszkania krok po kroku

Opłaty, formalności, dokumenty

Kupno mieszkania krok po kroku

Kupujesz mieszkanie, w szczególności pierwsze? Podpowiadamy jak to zrobić i z jakimi dodatkowymi opłatami musisz się liczyć. Dodatkowe koszty w największych polskich miastach mogą przekroczyć nawet 30 tys. zł. W tym e-booku znajdziecie informacje, na jakie opłaty trzeba się przygotować, jak zabrać się za kupno mieszkania, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić transakcję oraz jakie stawki obowiązują obecnie na rynku pierwotnym i wtórnym.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Bezpieczny kredyt 2 proc." a ślub z posiadaczką mieszkania

-  Jeżeli dostałem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, a planuję ślub z kobietą, która posiada mieszkanie od państwa, to czy stracę dopłaty? – pyta nas pan Krzysztof (imię zmienione). - Jeżeli wezmę ślub z kobietą, po uzyskaniu „BK2%”, która przed ślubem zrzekła się mieszkania od państwa, to czy w tym przypadku stracę dopłaty? – dopytuje.

Jego wątpliwości rozwiewa Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi. – Może pan wziąć ślub z kobietą, która posiada mieszkanie (niezależnie od sposobu nabycia własności) i wciąż otrzymywać dopłaty do swojego kredytu. Pana przyszła żona nie musi zrzekać się mieszkania. Może pan później wynająć swoje mieszkanie bez utraty dopłat, jeżeli zamieszkacie w mieszkaniu żony – tłumaczy ekspert.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." a spadek i wspólnota majątkowa

Pan Marek pisze z kolei, że przed ślubem otrzymał od rodziców dom w darowiźnie. Obecnie ma z żoną ustawową wspólność majątkową. - Czy moja żona, która nie jest i nie była wcześniej właścicielem nieruchomości (dom należy do mnie jako podarowany przez rodziców) może wziąć preferencyjny kredyt 2 proc.? Jakie warunki musiałaby spełnić, aby moc to zrobić? Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej w naszej sytuacji pozwoliłoby na umożliwienie zaciągnięcia takiego kredytu przez żonę? – pyta czytelnik.

Ekspert nie ma w tym przypadku dobrych informacji. - Nie możecie państwo skorzystać z „BK2%”, ponieważ posiada pan nieruchomość mieszkalną. Jeżeli sprzedałby pan dom przed wejściem w związek małżeński, a dodatkowo posiadał rozdzielność majątkową, to wtedy można by było skorzystać z dopłat – mówi Marcin Berus.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - zasady

Obok warunku nieposiadania własnej nieruchomości, istnieją też inne wykluczenia w programie, na przykład zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w nowym mieszkaniu lub wynajęcie lokum innym lokatorom. Maksymalna kwota finansowania nie może przekroczyć z kolei 500 tys. zł w przypadku singla i 600 tys. zł w przypadku par, a wkład własny – 200 tys. zł.

W zamian za dotrzymanie tych warunków kredytobiorca może liczyć na preferencyjne warunki finansowania. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Obecnie rozwiązanie to oferują następujące banki:

 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bha
Raczej Niby bezpieczny jak go oczywiście latami, dekadami w określonych terminach systematycznie i bez problemowo w niemałych co m-c ratach!!! spłacasz.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki