Arłukowicz: nie zabierzemy pieniędzy innym pacjentom, żeby przeznaczyć na POZ

Decyzji o zabraniu 1 mld zł innym pacjentom, by przeznaczyć je na POZ, czego domaga się Porozumienie Zielonogórskie - nie będzie - poinformował po spotkaniu z premier Ewą Kopacz minister Bartosz Arłukowicz. Dodał, że obecnie 79 proc. przychodni i 85 proc. lekarzy ma umowy z NFZ.

Bartosz Arłukowicz, Minister zdrowia (fot. Krystian Maj / FORUM)

Spotkanie ministra z szefową rządu rozpoczęło się w niedzielę o godz. 17, trwało ponad 1,5 godz. Arłukowicz powiedział, że razem z premier przeanalizowali sytuację dotyczącą POZ w każdym powiecie.

Jak przypomniał, lekarze z PZ domagają się zwiększenia finansowania POZ o 2 mld zł; NFZ przeznaczył na ten cel ponad 1,1 mld zł.

Arłukowicz zaznaczył, że nie będzie negocjacji z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego, dopóki stosują szantaż wykorzystując pacjentów. Wzywał pacjentów, bo poszli do otwartych przychodni.


"Zachęcam pacjentów do zmiany lekarza rodzinnego, który co roku straszy zamknięciem przychodni, bo pomylił misję z lekarza z biznesem. Jeśli ci lekarze są biznesmenami to niech pracują w biznesie, lekarze rodzinni są od tego, by pacjentów leczyć" - mówił dziennikarzom Arłukowicz. Zmiana lekarza rodzinnego jest bezpłatna, NFZ zapłaci za pierwsza wizytę - podkreślił.

"Lekarze PZ w sposób brutalny walczą o pieniądze dla siebie, nie podejmiemy decyzji o zabraniu tych pieniędzy od innych" - dodał Arłukowicz. Minister powtarzał, że chce skończyć z sytuacją, w której co roku PZ "straszy zamknięciem gabinetów, walcząc o pieniądze dla siebie.

Zapowiedział, że w niedzielę NFZ będzie pracować do północy, i będzie tak pracować do czasu, aż ci lekarze, którzy nie podpisali umów, zdecydują się to zrobić.(PAP)

itm/ wkr/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Madera

Arłukowicz kłamca i oszust, powołujący się na pacjentów, którzy utrzymują tego GADA , NFZ, który na nic się nie przydaje tylko kradnie pieniądze, które my pacjenci oddajemy na Służbę zdrowia !!! Tylko, że te nasze pieniądze trafiają wszędzie ale nie tam gdzie ich przeznaczenie !!! A mianowicie do Ośrodków Zdrowia i Szpitali !!! NFZ jak Arłukowicz chce niech utrzymuje sobie sam za swoje pieniądze my pacjenci na to nie wyrażamy zgody ! I niech ten człowiek przestanie kłamać w Gliwicach 80% Ośrodki Zdrowia nie pracują i DOBRZE ! BO TO CO ZAFUNDOWANO NAM ZA Nasze pieniądze, WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA !!! I niech to OHYDNE BYDŁO NIE ZASŁANIA SIĘ DOBREM PACJENTA <BO DO TEJ PORY MARZYCIE TYLKO O TYM ABY PACJENTA I CAŁĄ SŁUŻBĘ ZDROWIA WYKOŃCZYĆ !!! Kolejna sprawa to ,prywatyzacja i zyski które przepisujecie LEKARZOM TO JUŻ JEST PODŁOŚĆ, OD 25 LAT OCZEKUJECIE TYLKO ZYSKÓW z PUBLICZNEJ SŁUŻBY ZDROWIA !!! CHAMSTWO MINISTRA NIE ZNA GRANIC ! HAŃBA !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~gus

Arułkowicz tupną nogą i powiedział nie, bo będzie lepiej dla pacjentów.można by było mu powiedzieć: stary masz rację i tak trzymaj bo twarda ręka coś daje, jednakże zatrzymując się i zadając proste pytanie, co ta twarda ręka zmieniła na plus w moim życiu pacjenta, nie znajduję odpowiedzi..., znajduję wręcz odwrotną (kolejki, dostęp, ceny leków), w mojej ocenie on tą postawą tylko szkodzi tym których niby broni - pacjent teraz jest w głębokiej d..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~andrzejek

Pracowałem w ministerstwie zdrowia. Ten urząd za wiele nie zdziała, dlatego, że w ostatnich latach odeszło z niego jakieś 30-40% pracowników, w ich miejsce początkowo nikt nie był zatrudniany, bo podobno kryzys, sytuacja kadrowa stała się tak tragiczna, że tam nie było komu pracować. Zaczęły się więc szybkie i duże nabory, ale co z tego, skoro wynagrodzenia są tak śmieszne, że przychodzą ludzie bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia ? poza tym sporo kolesi zostało zatrudnionych. wyobraźcie sobie, że na dyrektora departamentu odpowiedzialnego m.in. za ratownictwo medyczne zatrudnili niedawno gościa 31 lat. pakiet kolejkowy i onkologiczny jest nieprzygotowany, bo ludzie za to odpowiedzialni są za słabi. departament, który nad tym pracował, to nowy departament, zatrudnił kilku studentów + na chwilę "wypożyczył" pracowników z innych departamentów. Do wyborów będzie pewnie tylko gorzej. Jeśli komuś z was marzy się kariera w ministerstwie zdrowia to niech weźmie rozbieg i porządnie przyp.... łbem w ścianę, szkoda życia, zdrowia, pieniędzy. Kolesie pławią się w kasie a zwykły pracownik jest traktowany gorzej niż zwierzęta. Na stronie Kancelarii Premiera jest tabelka o wynagrodzeniach w ministerstwach, sobie sprawdźcie w którym ministerstwie zarabia się najmniej. Tylko od kwot, które tam zobaczycie odejmijcie 30%, wtedy otrzymacie pensję szeregowego pracownika. Pozdro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~wieszcz

Aby pomoc rzadowi i zadowolic lekarzy pacjenci powinni poddac sie eutanazji przepisujac przedtem majatek lekarzom

! Odpowiedz
5 2 ~agk

Będąc na miejscu tych co nie mają się gdzie leczyć nie zapłaciłbym składki zdrowotnej na ZUS. Nie ma świadczenia, to nie ma pieniędzy, proste! Może wtedy ten nieudolny minister zdrowia weźmie się w końcu do pracy.

! Odpowiedz
4 2 ~Zenek

jest się gdzie leczyć a przychodnie tych pijawek z PZ na szczęście nie są jedynymi dostępnymi. Zmień lekarza bo ci PZ cię okredają

! Odpowiedz
1 1 ~andrzejek

agk, nie myl składki na ubezpieczenie emerytalne (ZUS) ze składką na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ).

! Odpowiedz
3 1 ~Ola

Co Ty dziewczyno piszesz?!?! Ma rację minister zdrowia, że nie odpuszcza zachłannym na kasę lekarzom. Lekarz powinien być lekarzem z powołania a nie patrzeć jak by tu większą kasę wyciągnąć! Ma rację- niech ludzie idą do innych lekarzy a nie do tych co im się nie chce leczyć ludzi. Dostali tyle ile pozostali ale to dla nich mało. Panie Ministrze tak trzymać!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jurekR odpowiada ~Ola

Czy ktoś jeszcze pamięta, że gdy rząd AWS wprowadzał reformę służby zdrowia (kasy chorych) to głównym założeniem było, że "pieniądze idą za pacjentem". Dlaczego teraz minister decyduje ile ze składek pacjenta ma otrzymać lekarz? Od lat spór toczy się między lekarzami i NFZ, a pacjenci stoją z boku z otwartymi ustami i nic nie robią żeby odzyskać władzę nad swoimi pieniędzmi. CHORE, ale najwyraźniej "ciemny lud to kupuje".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 ~111

A wystarcy tylko aby urzędnicy oddali 20% z otrzymanej trzynastki i juz pokryta jest dziura ... czas pomyśleć Panie urzędniku - sługo narodu, nie tylko przytulać kasę za nic nie robienie ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil