mBank łagodzi zasady w hipotekach – zaczyna się odmrażanie rynku?

Michał Kisiel2020-08-26 11:01analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-26 11:01
Shutterstock

Na zamknięcie gospodarki banki udzielające kredytów hipotecznych zareagowały natychmiast. W górę poszły wymagania dotyczące wkładu własnego, a niektórzy klienci zostali w ogóle wykluczeni z możliwości starania się o finansowanie. Dopiero teraz, po kilku miesiącach, widać pierwsze sygnały „powrotu do normalności”.

Tak gwałtownych zmian na rynku kredytów hipotecznych nie obserwowaliśmy co najmniej od przełomu 2008 i 2009 roku. W marcu i kwietniu 2020 r. niemal wszystkie banki zaostrzyły politykę kredytowania. Wzrosły wymagania dotyczące minimalnego wkładu własnego, podniesiono marże.

Jednak najbardziej gwałtowny charakter miały zmiany dotyczące akceptowanych źródeł dochodu. Z dnia na dzień niektóre instytucje „wykreśliły” z katalogu przyjmowanych typów wpływów działalność gospodarczą w wielu branżach oraz najmniej stabilne formy zatrudnienia – umowy o dzieło i umowy zlecenia.

Można było oczekiwać, że tego typu restrykcje będą miały charakter tymczasowy. Na odmrożenie gospodarki banki reagują jednak ostrożnie i dopiero po kilku miesiącach można powiedzieć, że zaczyna się powolny proces łagodzenia polityki kredytowej. W ten trend wpisuje się ostatnia decyzja mBanku. Od 25 sierpnia ten kredytodawca ponownie akceptuje dochody z umów o dzieło i umów zleceń przy ocenie zdolności kredytowej na potrzeby finansowania hipotecznego.

Dla zainteresowanych kredytem to sygnał „normalizacji”, ale nie należy się spodziewać rychłych zmian w innych obszarach. Wyższe wymagania dotyczące wkładu własnego zapewne pozostaną z nami na dłużej, a cykl podwyżek marż jeszcze się nie zakończył.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
wpftdh
marcinkrakow, gdzie jesteś chłopie? anna_domagalczyk jeszcze walczy, ale kolejne wieści mogą unicestwić także ją.

Banki wolą pożyczyć Kowalskiemu na mieszkanie niż wtopić setki milionów w 'super' firmy typu ZM Kania i nigdy kasy nie odzyskać.
wektorwg
Kanie utopił państwowy Alior
anna_domagalczyk
Pomarzyć dobra rzecz, zwłaszcza jak nie ma co robić w biurze :-))). Kiedy wam zapowiedzieli zwolnienia?
1a2b
Chcielibyście łatwe pieniążki? Do roboty lichwiarze!!! Stymulować rynek; przemysł, innowacje, nowoczesne technologie czekają. A ci nic tylko swoje pustaki.
anna_domagalczyk
Nie. mbankowi ostatnio słabo idzie.
anna_domagalczyk
I last but not least - chyba są w kolejce do nacjonalizacji ;-)))
antek10
Nie ma klientów - przy tak wysokiej inflacji ludzie wiecej wydają na w sklepach i nie stać ich na kredyty.
anty12
mBank hehe. Wezmiesz kredyt na 500k a do splaty bedziesz miec 10 mln bo puszcza testy na produkcji.
ameba1
Albo założysz tam konto i na dzień dobry dostaniesz 500k kredytu do spłaty.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki