Ziobro: Wyrok TSUE jest odzwierciedleniem stanowiska polskiego rządu

Rząd uczynił ważny krok, by wyjść naprzeciwko oczekiwaniom frankowiczów; gdyby zajął inne stanowisko, niewykluczone, że rozstrzygnięcie mogłoby być inne - ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, pytany o czwartkowy wyrok TSUE ws. kredytu indeksowanego do franka.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Jak przekonywał, wyrok TSUE jest odzwierciedleniem stanowiska polskiego rządu.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Wyrok TSUE może mieć istotny wpływ na sytuację Polaków, którzy mają takie kredyty mieszkaniowe.

Pytany o tę kwestię w piątek na konferencji prasowej, Ziobro podkreślił, że czwartkowy wyrok jest związany z działalnością polskiego rządu, bo jego stanowisko w tej kwestii było po myśli polskich frankowiczów. "Celowo stanęliśmy po stronie polskich frankowiczów, nie po stronie banków, mimo że te wywierały przecież presję – banki, instytucje finansowe – domagając się, aby polskie państwo stanęło po ich stronie" - dodał.

"Myślę, że rząd uczynił ważny krok, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom frankowiczów. Gdyby rząd zajął inne stanowisko, niewykluczone, że też i rozstrzygnięcie mogłoby być inne, bo na pewno stanowisko rządu jest brane też pod uwagę i wysłuchiwane w wielu sprawach przed TSUE" - powiedział Ziobro.

"Myśmy stanęli dokładnie po stronie frankowiczów i rozstrzygnięcie TSUE jest dokładnie odzwierciedleniem stanowiska polskiego rządu, które przygotowałem i cieszę się, że mogliśmy w ten sposób pomóc frankowiczom" – oświadczył Ziobro, wyrażając przekonanie, że przed osobami, które mają kredyty we frankach stoi "otwarta droga poprawy swojej sytuacji".

Orzeczenie TSUE jest następstwem pytań, które do skierował do niego Sąd Okręgowy w Warszawie w 2018 r., który zajmował się sprawą kredytu państwa Dziubaków.

W 2008 r. wzięli oni kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotówkach, ale był on indeksowany (przeliczany) we frankach szwajcarskich. Kredytobiorcy wnieśli do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe według nich postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Twierdzili, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut.

Warszawski sąd miał wątpliwości prawne, dlatego skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

W maju br. rzecznik generalny TSUE wydał opinię korzystną dla skarżących. Wskazał, że sąd nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, zostawiając tę decyzję konsumentowi. Wskazał też, że unijne przepisy nie zezwalają na to, by sąd krajowy uznał umowę o kredyt frankowy za nieważną, wbrew interesowi kredytobiorcy.

autorzy: Sonia Otfinowska, Krzysztof Konopka

sno/ kon/ robs/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 cowabunga

jak to mawia mój kolega - "najlepiej to się pod kogoś podłączyć i odcinać kupony'. Żenująca wypowiedź nawet jak na polityka. szkoda gadać

! Odpowiedz
2 13 _jasko

"Jak przekonywał, wyrok TSUE jest odzwierciedleniem stanowiska polskiego rządu."
Tak własnie pan Ziobro widzi "niezależność" sądów.
Nawet TSUE nie jest niezależne i poddaje się naciskom rządów?
Czemu ten rząd , a wcześniej prezydent Duda nie wystąpili do TSUE z odpowiednimi zapytaniami?
Mieliście okazję już na jesień 2015 roku. To po pierwsze.
Po drugie - czy, zgodnie z waszymi obietnicami, banki nie miały być zobowiązane do przewalutowania tych kredytów na po kursie zawarcia umowy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 0,2900%
2020-06-04
WIBOR 3M 0,0000 0,2700%
2020-06-04
LIBOR 3M CHF -0,0120 -0,6510%
2020-05-29
EURIBOR 3M -0,0120 -0,3420%
2020-06-03