REKLAMA
WAŻNE

Santander komentuje wyrok TSUE: ewentualne skutki będą rozłożone w czasie

2019-10-03 12:55
publikacja
2019-10-03 12:55

Bank analizuje wyrok TSUE i potencjalne konsekwencje dla posiadanego portfela kredytów walutowych, jednak wymaga to czasu - pisze Santander Bank w przesłanym do redakcji Bankier.pl komunikacie.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Chcemy podkreślić, że czwartkowy wyrok TSUE dotyczy konkretnej sprawy (Dziubak vs. Raiffeisen) i nie ma automatycznego zastosowania do innych toczących się postępowań sądowych w sprawach kredytów indeksowanych kursem waluty obcej. Tym samym orzeczenie nie wywiera bezpośrednich skutków wobec wszystkich posiadaczy kredytów w CHF - czytamy.

Kluczowe będzie stanowisko Sądu Najwyższego w rozszerzonym składzie lub całej Izby Cywilnej w kwestii kredytów indeksowanych kursem waluty obcej. Takie stanowisko może mieć większy wpływ na orzecznictwo polskich sądów niż dzisiejszy wyrok TSUE, ponieważ to sąd krajowy na podstawie prawa krajowego i unijnego podejmuje rozstrzygnięcie w konkretnej sprawie - zaznacza bank.

Na tle rynku Grupa Santander Bank Polska ma stosunkowo niewielki udział kredytów hipotecznych w CHF, jest to ok. 7% portfela kredytowego ogółem i na bieżąco tworzy wymagane przepisami rezerwy, zarówno na niespłacane należności, jak i spory sądowe - zauważa Santander. 

Będziemy, jak dotychczas, monitorować na bieżąco stan orzecznictwa sądowego w sprawach kredytów. Niemniej jednak już teraz można stwierdzić, że ewentualne skutki wyroku będą rozłożone w czasie - czytamy dalej.

/ Bankier.pl

Santander Bank Polska jest częścią silnej, międzynarodowej grupy kapitałowej Santander, jest bankiem stabilnym, wysokość kapitałów spełnia poziomy wymagane przez nadzór bankowy - pisze Santander.  

Wskaźniki płynnościowe Banku i jego Grupy Kapitałowej spełniają wymagane prawem normy i na koniec czerwca 2019 r. były na poziomach znacząco przewyższających wymogi regulacyjne. Wskaźnik LCR (Liquidity Coverage Ratio – współczynnik płynności krótkoterminowej) wyniósł 161% (136,91% dla Santander Bank Polska). Grupa utrzymuje współczynniki adekwatności kapitałowej na poziomie przewyższającym wymogi regulacyjne - odpowiednio 16,26% dla współczynnika całkowitego oraz 14,45% dla współczynnika Tier 1 na koniec czerwca 2019 r. - zaznacza bank.

10 wykresów o „frankowych” hipotekach, które warto zobaczyć

Przypominamy kilka ważnych danych o kredytach mieszkaniowych bazujących na helweckiej walucie.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki