PKO BP: Istotny będzie sposób interpretacji wyroku TSUE przez polskie sądy

Wyrok TSUE dotyczy jednej konkretnej sprawy i nie oznacza automatycznego, kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii tzw. frankowych kredytów mieszkaniowych. Orzeczenie stanowi wytyczną dla sędziów i orzecznictwa sądów, dlatego istotny będzie sposób interpretacji wyroku i rozstrzygania przez sądy w polskich sprawach - powiedziała Iwona Radomska z PKO BP.

Rozpoznający sprawę kredytu frankowego Justyny Dziubak Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału cztery pytania prejudycjalne domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł w tej sprawie. Trybunał stwierdził, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów powiązanych z frankami szwajcarskimi. Może on mieć istotny wpływ na sytuację Polaków, którzy mają "frankowe" kredyty mieszkaniowe.

"Orzeczenie stanowi wytyczną dla sędziów i orzecznictwa sądów, dlatego istotny będzie sposób interpretacji wyroku i rozstrzygania przez sądy w polskich sprawach" - uważa Iwona Radomska, ekspert PKO BP.

Dodała równocześnie, że: "wyrok dotyczy jednej konkretnej sprawy i nie oznacza automatycznego, kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii całego portfela frankowych kredytów mieszkaniowych w sektorze bankowym".

Ekspert uważa, że na dokładne szacowanie wpływu efektów orzeczenia TSUE dla sytuacji banków w Polsce jest za wcześnie, tak samo jak wyrokowanie, czy będzie to miało istotny wpływ na generalne osłabienie koniunktury w kraju. "Niemożliwa jest w tej chwili precyzyjna ocena jego skutków dla sektora bankowego. Niemniej jednak zwracamy uwagę, że bardziej dotkliwym niż koszty wywołane orzeczeniem TSUE może okazać się znaczne pogorszenie się koniunktury gospodarczej w wyniku negatywnych zmian w gospodarce światowej" - dodała Radomska. (PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 yougurt

PKO BP przejął śmierdzące jajo Nordea Bank. Trzeba będzie płacić .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-10-14
WIBOR 3M -0,0100 1,7100%
2019-10-14
LIBOR 3M CHF -0,0018 -0,7884%
2019-10-08
EURIBOR 3M 0,0000 -0,4180%
2019-10-11