REKLAMA

Millennium: wyrok TSUE nie oznacza automatycznego zastosowania w innych sprawach dot. kredytów CHF

2019-10-04 11:50
publikacja
2019-10-04 11:50

Wyrok TSUE nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć w innych sprawach dotyczących kredytów frankowych - napisał Bank Millennium w komentarzu do wyroku TSUE. Bank podał, że dotychczas w sprawach dotyczących indeksacji sądy rozstrzygały zazwyczaj na korzyść banku, a od początku roku nie zauważa gwałtownego wzrostu liczby spraw wnoszonych przez kredytobiorców CHF.

/ fot. Szymon Laszewski / FORUM

"Dotychczas, w sprawach dotyczących indeksacji sądy rozstrzygały, z wyjątkiem jednego przypadku, na korzyść Banku Millennium. Od początku bieżącego roku nie zauważamy żadnych gwałtownych wzrostów liczby spraw sądowych wnoszonych przez kredytobiorców CHF. Bank, w każdym przypadku, będzie bronił swoich praw do końca" - napisano w komentarzu.

Bank Millennium podał, że zgodnie z opiniami +uznanych autorytetów prawniczych+ wyrok TSUE dotyczy okoliczności ustalonych w indywidualnej sprawie i nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć we wszystkich sprawach.

"Obowiązkiem polskich sądów będzie podjęcie ostatecznych decyzji w oparciu o przepisy UE interpretowane zgodnie z wyrokiem TSUE, mając na względzie przepisy krajowe nie pomijając interpretacji dokonanych przez polskie sądy" - napisał Bank Millennium.

Komentarze banków:

"Oceny te będą dokonywane w oparciu o elementy charakterystyczne dla danej sprawy. Dopiero po latach orzecznictwo polskich sądów będzie wyraźnie określone, na razie jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek prognozy" - dodał.

Według banku abuzywność wyliczeń kursów wymiany nie może przekładać się bezpośrednio na abuzywność indeksacji kredytu do CHF.

"Umowa kredytowa, która miała być powiązana z kursem wymiany, to fundamentalne założenie tej umowy. Istnieje możliwość ustalenia kursu wymiany w oparciu o przepisy prawa polskiego – jest to średni kurs NBP i takiej możliwości - naszym zdaniem - nie zakwestionował wyrok TSUE. Już mamy sprawy z drugiej instancji, w których sędzia ustalił, że powinniśmy stosować średni kurs NBP – ostatni ogłoszony w tym tygodniu, w dniu 30 września 2019" - napisano w komentarzu.

Bank podał, że umowy przez niego stosowane (zwłaszcza możliwość spłaty rat we frankach szwajcarskich) różnią się od umów stosowanych przez inne banki, w tym także od banku, którego umowa była przedmiotem rozstrzygnięcia TSUE.

"Różnice te będą podlegały analizie w ramach odrębnych postępowań sądowych dotyczących umów zawieranych przez Bank Millennium. Podobnie praktyki sprzedażowe Banku Millennium, a także okoliczności dotyczące zawarcia konkretnej umowy, mają znaczenie wykluczające bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE na umowy Banku Millennium" - napisano w komunikacie.

Bank podał, że swoje działania koncentrował na ograniczaniu portfela kredytów walutowych, głównie zachęcając klientów do dokonania wcześniejszych spłat kredytów.

"Sprawy sądowe obejmują jedynie niewielki procent naszych klientów, podczas gdy bank pozostaje w stałym kontakcie z pozostałymi klientami, czyli ze znakomitą większością, od 2015 roku. Uwzględniając specyficzną sytuację każdego z nich oferujemy korzystne rozwiązania obejmujące konwersję kredytu walutowego na PLN lub oferujemy atrakcyjne warunki wcześniejszej spłaty" - napisano w komunikacie.

Trybunał Sprawiedliwości UE podał w czwartkowym wyroku, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
karol82
Bankowcy zaczynają być po prostu śmieszni. Ich zdaniem tylko oni mają rację. Mylą się wszyscy inni - UOKiK, Rzecznik Finansowy, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Najwyższa Izba Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy, TSUE, frankowicze itd. Tylko banki i ZBP mają monopol na prawdę. Trzeba spojrzeć Bankowcy zaczynają być po prostu śmieszni. Ich zdaniem tylko oni mają rację. Mylą się wszyscy inni - UOKiK, Rzecznik Finansowy, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Najwyższa Izba Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy, TSUE, frankowicze itd. Tylko banki i ZBP mają monopol na prawdę. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - kredyty "frankowe" to był "wałek", lecz bankowcy, zaślepieni kasą, nie potrafią wyjść z tego z ludzką twarzą. Parafrazując klasyka: "jeśli złapią cię za rękę na kradzieży, to mów że to nie twoja ręka". A co do Millennium - to oni dobrze wiedzą, że mają wpisy w rejestrze klauzul niedozwolonych 3178 i 3179, które stanowią prejudykat w sporach sądowych. A po orzeczeniu TSUE tych klauzul w umowach nie wolno niczym zastępować.
frankmaster
Ciekawy artykuł w Gazecie Prawnej: "Wyrok TSUE zwiąże polskie sądy we wszystkich sprawach frankowiczów."

https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1433003,kredyty-we-frankach-tsue.html

frankmaster
"Bank, w każdym przypadku, będzie bronił swoich praw do końca." I płacił po kilkadziesiąt tysięcy złotych za każdą przegraną sprawę.
frankmaster
Nic nie oferujecie oprócz propagandowego bełkotu! Konwersja kredytu w kwocie w CHF na PLN po dzisiejszym kursie lub z minimalnym upustem?? Śmiejecie się ludziom w twarz, mam te wasze listy wysłane może 2-3 razy w ciągu ostatnich 4 lat. Wiem, że nawet mało rozgarnięty kredytobiorca by się na to nie nabrał, bo to matematyka Nic nie oferujecie oprócz propagandowego bełkotu! Konwersja kredytu w kwocie w CHF na PLN po dzisiejszym kursie lub z minimalnym upustem?? Śmiejecie się ludziom w twarz, mam te wasze listy wysłane może 2-3 razy w ciągu ostatnich 4 lat. Wiem, że nawet mało rozgarnięty kredytobiorca by się na to nie nabrał, bo to matematyka na poziomie podstawówki. Liczyliście się z ryzykiem przerzuconym na kredytobiorców, sami się odpowiednio zabezpieczając opcjami i hipotekami ludzi. Dziś jednak nie polski, lecz europejski sąd was fajnie dojechał !!!

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki