Stanowisko Getin Noble Banku ws. wyroku TSUE

- Wyrok TSUE dotyczy wyłącznie klauzul indeksacyjnych uznanych w prawomocnych wyrokach wydanych przez polskie sądy za abuzywne. Sama decyzja TSUE nie jest równoznaczna z uznaniem wszystkich tego typu klauzul stosowanych przez banki za abuzywne - pisze rzecznik prasowy Getin Banku Artur Newecki w stanowisku przesłanym redakcji Bankier.pl.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

- W najbliższym czasie bank dokona szczegółowej analizy wyroku TSUE. Warto jednak podkreślić, iż obecnie żadna klauzula indeksacyjna stosowana przez Getin Noble Bank nie jest wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oznacza to, iż postępowania prowadzone przeciw naszej instytucji każdorazowo będą podlegać indywidualnej ocenie Sądu na podstawie przedłożonego przez strony materiału dowodowego - wskazuje Newecki.

Które banki mają najwięcej kredytów „frankowych”?

Kredyty hipoteczne powiązane z kursem franka szwajcarskiego osiągnęły apogeum popularności w 2008 r. Banki w różnym stopniu angażowały się w sprzedaż kredytów denominowanych i indeksowanych, a późniejsze zmiany własnościowe dodatkowo przetasowały zawartość portfela wielu instytucji. Sprawdziliśmy, jak dziś prezentuje się lista najbardziej „ufrankowionych”.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał w czwartek wyrok ws. kredytów "frankowych". Trybunał orzekł, że:

  • w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego,
  • prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich,
  • w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego,
  • rezygnacja z indeksacji kursem CHF i dalsze stosowanie stopy procentowej opartej na CHF (czyli kredyt złotowy oparty na stopie LIBOR) wydaje się niemożliwe w prawie polskim,
  • konsument musi mieć prawo do odmowy bycia objętym ochroną przed szkodliwymi skutkami, spowodowanymi unieważnieniem umowy jako całości.

BPL

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 15 tulipanywzakopanem

Każdy kto myślał, że na drugi dzień do ogłoszenie wyroku zobaczy tysiące złotych na swoim koncie jest naprawdę w dużym błędzie. Kluczowe są zapisy klauzul indeksacyjnych w tym przypadku Getina... a tutaj UOIK nie ma żadnych zastrzeżeń...

! Odpowiedz
0 15 mateuszkaczmarek

W języku prawniczym kolosalne znaczenie może mieć nawet jeden przecinek, który zmienia kompletnie sens zdania. Podobnie jest tutaj – wyrok TSUE jest korzystny dla frankowicz, jednak nie zakłada nic z automatu, jak unieważnienie umów etc.

! Odpowiedz
0 15 benz-driver

Pisałem już jakiś czas temu... nie ma co się przesadnie cieszyć, ponieważ wasze umowy wciąż obowiązują. Trybunał wcale nie orzekał nieważności umów, a to naprawdę zasadnicza różnica.

! Odpowiedz
72 33 kjx

I po Getinie haha :)

! Odpowiedz
74 42 antek10

Banksterka sie skonczyła :-))))

! Odpowiedz
65 56 and00

To teraz Czarnecki pozwie TSUE że mu biznes upada?

! Odpowiedz
71 42 latura

Goodbye Getin ;-)

! Odpowiedz
74 61 cowabunga

Jakby było tak różowo to by NBP nie musiał wam repo obiecywać...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-01-17
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-01-17
LIBOR 3M CHF -0,0032 -0,6786%
2020-01-13
EURIBOR 3M 0,0020 -0,3910%
2020-01-17