Zieleń na GPW. Wzrosty gamingu i PGNiG

2020-07-01 17:08
publikacja
2020-07-01 17:08
GPW

Zielenią rozpoczęły III kwartał 2020 roku główne indeksy warszawskiej GPW. Udany dzień spółek "nowych technologii" zaowocował mocnymi wzrostami indeksu mWIG40.

Wzrostem o 0,8 proc. zakończył środową sesję WIG20. Jeszcze mocniejsze wzrosty notowały inne główne indeksy GPW. O 1,1 proc. w górę poszedł WIG, 1,2 proc. zyskał sWIG80, 2,3 proc. zaś mWIG40. Obroty na szerokim rynku wyniosły 805 mln zł, mamy za sobą więc kolejną sesję wyraźnie słabszej aktywności inwestorów.

Nastroje na polskim rynku wyróżniały się pozytywnie na tle Europy. Większość indeksów w naszym rejonie wprawdzie notowała dziś wzrosty, ale niższe niż WIG. Podobnie było na Wall Street, gdzie w momencie zamknięcia handlu na GPW S&P500 zyskiwało 0,3 proc. 6 proc. zyskiwał Pfizer - po opublikowaniu pozytywnych wyników z uważnie obserwowanego wczesnego etapu badań na ludziach szczepionki koronawirusowej.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Na kontynencie uwagę zwracały najnowsze odczyty indeksów PMI dla europejskiego sektora przemysłowego, które potwierdzają, że w czerwcu koronawirusowa zapaść była znacznie mniejsza niż w maju. W niektórych krajach indeksy wyszły wręcz powyżej kluczowej pięćdziesiątki. Polska plasuje się w środku stawki państw, w których sytuacja w przemyśle wciąż się pogarsza. Więcej o raporcie dla naszego kraju w artykule „W polskim przemyśle lepiej, ale wciąż cienko”.

W składzie WIG20 największe - ponad 2-proc. - wzrosty notowały papiery CD Projektu, Play i KGHM-u. Uwagę zwracał też 1,8-proc. wzrost PGNiG, które otrzymało przelewy z odszkodowaniem od Gazpromu. Spadki o ponad 1 proc. notowali z kolei CCC i Cyfrowy Polsat.

W składzie mWIG40 ponad 9-proc. wzrosty notowały papiery Mabionu i LivChata. Pierwszy poinformował o otrzymaniu od Europejskiej Agencji Leków pisemnej odpowiedzi w ramach „Scientific Advice” dotyczącej założeń nowego procesu rejestracyjnego leku MabionCD20. LiveChat pokazał z kolei wyższe od konsensusu wyniki.

Spory udział w świetnym wyniku indeksu mWIG40 miały spółki gamingowe. Po dwóch dniach mocnych spadków odbicie o 8,3 proc. zanotowało 11bit. O ponad 5 proc. drożały także papiery Ten Square Games i Playway. W kontekście branży producentów gier warto wspomnieć, że wydatki na gry mobilne wzrosły w pierwszym półroczu 2020 roku o 21,2 proc. rok do roku, do 36,6 mld USD. Gry pobrano łącznie 28,5 mld razy, o 42,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku - wynika z szacunków portalu Sensor Tower.

Na szerokim rynku o 35,5 proc. w górę poszły notowania ML System. Ta spółka technologiczna oferująca rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem, podpisała umowę o strategicznej współpracy z Guardian Glass, jednym z globalnych liderów produkcji szkła budowlanego. W ramach współpracy produkty ML System będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie.

Na rynku NewConnect emocje budziła historia Acartusa. Spółka urosła dziś wprawdzie o 5,9 proc., ale ostatnie dni nie należały dla niej do udanych od organizacyjnego punktu widzenia. Po serii pomyłek w raportach bieżących dziś firma poinformowała o wpadce przy wypłacie dywidendy. Choć tę zaplanowano dopiero na połowę lipca, 29 czerwca przelewy trafiły do akcjonariuszy, którzy do dywidendy nie byli uprawnieni. Firma chce odzyskać pieniądze i zapowiada normalną wypłatę właściwej dywidendy.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kuba_rzeszowiak
PGNIG to już dawno powinno latać po 10 złotych akcja natomiast mamy symboliczny wzrost.
analizy
Za to sytuacje w PKP CARGO czarno widzę, bo:

1. Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w okresie styczeń-maj do 36,31 proc. całego rynku wobec 41,25 proc. w analogicznym okresie ub. roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.
Jest to na stronie:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Udzial-PKP-
Za to sytuacje w PKP CARGO czarno widzę, bo:

1. Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w okresie styczeń-maj do 36,31 proc. całego rynku wobec 41,25 proc. w analogicznym okresie ub. roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.
Jest to na stronie:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Udzial-PKP-Cargo-w-rynku-przewiezionych-towarow-wg-masy-spadl-w-okresie-I-V-do-36-31-proc-UTK-7916575.html

2. Nie będzie dywidendy za 2019r.

3. Zarząd podjął decyzję o odstąpieniu rozbudowy terminala kontenerowego w Gliwicach.

4. Pracownikom obniżono o 10% wynagrodzenia.

Za to udzielono absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej. Mnie to kojarzy się z powiedzeniem: operacja się udała, tylko że pacjent zmarł....

Ponadto 5 lat temu jak wygrał wybory A. Duda to cała Giełda poleciała w dół na łeb na szyję na prawie dwa lata. No i teraz też się chyba tak kroi...
kimdzongtusk
PKNiG ok, idzie na 6 zyla, Gaming to moda i bańka z NASDAQ-iem na czele.
428ustka
ogolnie lipa i ta ,,zielen to kropla w morzu,, wpisuja sie space od reklamy czy inwestorzy
mirekfranek
MLSystem to POLSKA spółka, JEDYNA NA ŚWIECIE mająca patenty i rozwijająca technologię szkła z kropkami kwantowymi. Na jej biurowcu już są zamontowane szyby przezroczyste, które produkują prąd! Podpisała dziś nie jedną a dwie umowy z Pilkingtonem - obejmuje zasięgiem działania cały świat - głównie szkło samochodowe MLSystem to POLSKA spółka, JEDYNA NA ŚWIECIE mająca patenty i rozwijająca technologię szkła z kropkami kwantowymi. Na jej biurowcu już są zamontowane szyby przezroczyste, które produkują prąd! Podpisała dziś nie jedną a dwie umowy z Pilkingtonem - obejmuje zasięgiem działania cały świat - głównie szkło samochodowe ( samochód którego szyby produkuja prąd ) i z Guardian Glass- też cały świat - szkło budowlane ( dom, który nie zużywa a produkuje energię elektryczną ze swoich przezroczystych szyb. Dzięki kropkom kwantowym szyby mogą mieć różną przejrzystość i służyć jako klimatyzatory. Obecna cena MLS nadal bardzo promocyjna.
knife
Adam po co piszesz te artykuły, nic nie wnoszące w przestrzeń inwestorów. Sucha relacja tego , co było bez żadnych wniosków i perspektyw popartych argumentami.
Taki bełkot za kilka dziesiąt złotych.
knife
Dlaczego na czerwono, przecież ten kto uczestniczy to doskonale wie jaka statystyka.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki