Gazprom zwrócił PGNiG 1,5 mld USD nadpłaty za gaz

2020-06-30 22:40, akt.2020-07-01 09:58
publikacja
2020-06-30 22:40
aktualizacja
2020-07-01 09:58
fot. ITAR-TASS / FORUM

Rosyjski koncern Gazprom poinformował we wtorek, że przekazał polskiej PGNiG 1,5 mld USD nadpłaty za gaz, dostarczany po 1 listopada 2014 roku. Zwrot tej kwoty nakazał stronie rosyjskiej Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie w wyroku z 30 marca 2020 roku.

W cytowanym przez dziennik "Kommiersant" komunikacie spółka Gazprom Export poinformowała, że przekazała stronie polskiej "środki finansowe, podlegające zwrotowi zgodnie z decyzją arbitrażu".

Gazprom zastrzegł przy tym, że nie zgadza się z decyzją sztokholmskiego trybunału i nadal odwołuje się od niej w sądzie wyższej instancji.

Zgodnie z obowiązującą praktyką strony zobowiązane są do wykonania decyzji arbitrażu i wypełniania warunków umowy, zarządzonych przez arbitraż nawet w tym wypadku, gdy odwołują się od wyroku.

W połowie czerwca PGNiG poinformowało, że zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że 1 lipca br. rosyjski koncern zwróci kwotę około 1,5 mld USD. W aneksie strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu, dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego, a wskazanej w wyroku arbitrażu.

30 marca PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty, i zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku.

Na początku czerwca Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się w niej uchylenia wyroku z 30 marca. PGNiG podkreślało wtedy, że skarga nie wpływa na realizację wyroku arbitrażu, a poza tym Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku arbitrażu w zakresie merytorycznym.

Prezes PGNiG: pieniądze od Gazpromu są na naszym koncie

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński poinformował w środę, iż otrzymał potwierdzenie, że pieniądze od spółki Gazprom są już na koncie PGNiG. Chodzi o zwrot nadpłaty za dostarczany gaz.

"Z zadowoleniem informuję - właśnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze od @GazpromEN są już na naszym koncie #PGNiG" - czytamy w środowym wpisie na Twitterze Kwiecińskiego.

Na początku czerwca PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że do 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał w marcowym wyroku arbitraż w Sztokholmie.

We wtorek agencja Interfax, powołując się na informacje z Gazpromu, napisała, że rosyjski koncern, zgodnie z zobowiązaniami, przelał PGNiG zasądzoną w arbitrażu kwotę. Gazprom zadeklarował jednocześnie Interfaxowi, że zwrot pieniędzy nie oznacza, że rezygnuje z prób zmiany wyroku w wyniku procedury odwoławczej.

30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty, i zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku.

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.

Miesiąc później PGNiG otrzymało od Gazpromu deklaracje stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego.

Na początku czerwca 2020 r. Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się w niej uchylenia wyroku końcowego z 30 marca. PGNiG podkreślało wtedy, że skarga nie wpływa na realizację wyroku arbitrażu, a poza tym Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku arbitrażu w zakresie merytorycznym.(PAP)

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bonvivant
To dzięki Niezłomnemu jak sam przed chwilą stwierdził. Dziękujemy ci o panie!
przemek_opinia
Dlaczego znów umniejszasz sukcesu rządzącym? Według Twojej retoryki najlepiej jakby w ogóle nie zwrócili uwagi na zawyżone ceny i mielibyśmy jako naród 1,5 mld dolarów w plecy. Widzieliśmy, że Gazprom odwołał się od pierwszego wyroku, więc trzeba było dalej walczyć. Nasi zrobili dobry ruch na szachownicy i jest Dlaczego znów umniejszasz sukcesu rządzącym? Według Twojej retoryki najlepiej jakby w ogóle nie zwrócili uwagi na zawyżone ceny i mielibyśmy jako naród 1,5 mld dolarów w plecy. Widzieliśmy, że Gazprom odwołał się od pierwszego wyroku, więc trzeba było dalej walczyć. Nasi zrobili dobry ruch na szachownicy i jest sukces. Kasa na koncie. Moim zdaniem gratulacje.
jacyna2017
Tym różni granie na własny interes i uniezależnianie się od krzywych partnerów od pustej radości zakompleksionych KOPO-elit z poklepywania p Donalda przez Angelę jako największej nagrody! Gazprom płaci kasę i obniża cenę - za KOPO nie do pomyślenia! Dlatego wschód i zachód tęsknią za Rafałem i dojną Polską!
przemek_opinia
Muszę się zgodzić z tym komentarzem. Dodam jeszcze wykres: https://zapodaj.net/3989e293d7196.jpg.html
kapitaneo
Dywersyfikacja, i jeszcze raz dywersyfikacja. PIS wybudowało LNG w Świnoujściu - teraz rozbudowywany, kupili Możejki (blokując Rosjan na rynku krajowym i Europy Śr. - Wsch), budują Baltic Pipe, skutecznie blokują Nord Stream 2 (w sojuszu z USA) - to wszystko przynosi efekty. Nie tylko w postaci coraz niższych cen za gaz Dywersyfikacja, i jeszcze raz dywersyfikacja. PIS wybudowało LNG w Świnoujściu - teraz rozbudowywany, kupili Możejki (blokując Rosjan na rynku krajowym i Europy Śr. - Wsch), budują Baltic Pipe, skutecznie blokują Nord Stream 2 (w sojuszu z USA) - to wszystko przynosi efekty. Nie tylko w postaci coraz niższych cen za gaz i ropę. Zapewnia to Polsce bezpieczeństwo energetyczne, które jest podstawą działania gospodarki, a w sytuacji agresywnej rosyjskiej polityki zmniejsza dochód Rosjan wydawany na zbrojenia.
Tak prowadzi się SKUTECZNĄ politykę zagraniczną, a nie poklepywanie po pleckach i noszenie marynarek brukselskim pijaczkom jak to było za PO.
pavulonx
Co za bzdura. Konsorcjum skladajace sie z Saipem S.p.A. (Włochy) – Saipem SA (Francja) – Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A. (Włochy) – Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) – PBG SA (Polska) – PBG Export Sp. z o.o. (Polska) wybudowalo Terminal LNG w Swinoujsciu, a nie Pis.

Decyzję o budowie gazoportu
Co za bzdura. Konsorcjum skladajace sie z Saipem S.p.A. (Włochy) – Saipem SA (Francja) – Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A. (Włochy) – Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) – PBG SA (Polska) – PBG Export Sp. z o.o. (Polska) wybudowalo Terminal LNG w Swinoujsciu, a nie Pis.

Decyzję o budowie gazoportu podjął rząd Kazimierza Marcinkiewicza w 2006 roku. 23 marca 2011 premier Donald Tusk dokonał oficjalnego położenia kamienia węgielnego pod budowę LNG. 12 pazdziernika 2015 mialo miejsce otwarcie LNG przez Ewe Kopacz.

To ze ktos podjol decyzje o projekcie nie znaczy ze cos wybudowal.
przemek_opinia odpowiada pavulonx
To, że ktoś podjął decyzję oznacza, że umożliwił stworzenie czegoś. Układając strategię geopolityczną kraju na wiele lat. To się nazywa strategia i inwestowanie w rozwój. Dlaczego u nas poważne trafne i skuteczne kwestie dla naszej gospodarki wszyscy próbują umniejszać, a to, że prezes partii wyszedł bez maseczki To, że ktoś podjął decyzję oznacza, że umożliwił stworzenie czegoś. Układając strategię geopolityczną kraju na wiele lat. To się nazywa strategia i inwestowanie w rozwój. Dlaczego u nas poważne trafne i skuteczne kwestie dla naszej gospodarki wszyscy próbują umniejszać, a to, że prezes partii wyszedł bez maseczki stanowi dwa tygodnie głównej informacji w opozycyjnych mediach jako łamanie prawa? Trochę równowagi i umiejętności dostrzegania tego co na prawdę ważne.
pavulonx odpowiada przemek_opinia
Moj komentarz by skierowny do nieprawdziwych infarmacji jakie 'kapitanneo' umiescil w soim konamtearzu. Budowa LNG nie byla zasluga jednej opcji politycznej. Wiele osobo nie zwiazanych z jedna czy druga partia brala w tym przedsiewzieciu czynny udzial.

Moge podzielic sie swoja opinia na temat maseczek, chociaz to
Moj komentarz by skierowny do nieprawdziwych infarmacji jakie 'kapitanneo' umiescil w soim konamtearzu. Budowa LNG nie byla zasluga jednej opcji politycznej. Wiele osobo nie zwiazanych z jedna czy druga partia brala w tym przedsiewzieciu czynny udzial.

Moge podzielic sie swoja opinia na temat maseczek, chociaz to nie ma nic wspolnego z moja odpoiwedzia lub tym o czym mowil 'kapitanneo'. Ja to widze inaczej, moja opinia. To ze prezez partii wzszed be maseczki jest wazne dla tych co w tych samych sytuacja byli spisywani przez policje i karani przez sanepid karami administracyjnymi. Prezes powinien swiecic przykladem, bo byl osoba ktora wspoltworzyla to prawo.
przemek_opinia odpowiada pavulonx
Pozostaje kwestią domysłów, czy jeśli PO nie kontynuowałoby projektu PiS (z którego trudno byłoby się wycofać - zaliczki, umowy, kontrakty - i wytłumaczyć przed społeczeństwem) to czy również stworzyłby projekt o tak strategicznych celach. Śmiem wątpić, patrząc na ich inwestycje przez 8 lat rządów. A od zawsze Pozostaje kwestią domysłów, czy jeśli PO nie kontynuowałoby projektu PiS (z którego trudno byłoby się wycofać - zaliczki, umowy, kontrakty - i wytłumaczyć przed społeczeństwem) to czy również stworzyłby projekt o tak strategicznych celach. Śmiem wątpić, patrząc na ich inwestycje przez 8 lat rządów. A od zawsze jedyny program jaki ma PO to pozbyć się PiSu, aby móc korzystać z przywilejów jakie się doświadczy realizując politykę obcych państw. Ubolewam, że dorośli ludzie myślą, że Donald Tusk zajmuje swoje stanowisko, ponieważ był dobrym politykiem. A może co bardziej prawdopodobne jest politykiem wspieranym przez Niemcy, ponieważ sukcesywnie przyczynił się do upadłości stoczni. Setki specjalistów tworzących razem niezwykle konkurencyjny na świecie zespół stali się zbędni. Kto wygrywa? Hamburg. Jak to jest, że mamy port DCT Gdańsk, a podczas otwarcia profesor Witold Andruszkiewicz w październiku 2011 roku mówi o obniżkach przewozów kontenerów do Hamburga, ale obniżek na przewozy do Gdańska już nie ma: LINK: https://youtu.be/md1feIljn2k?t=228

Powyższy tekst jest pokrótce odnośnie inwestycji.

Natomiast maseczki. Tak jak napisałem. Zachowanie równowagi tematów.
pavulonx odpowiada przemek_opinia
To tak advocen, kontrakt z zawyzonymi cenami zostal podpisany z Gazpromem za rzadow J,Kaczynskiego przez ministra Jasinskiego w 2006 roku. Z tego powodu wystopiono Trybunalu Arbirazowego w Sztoholmie. Jak by nie bylo arbritazu, to strata by siegala 17 mld zlotych.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki