W szkołach ograniczają biurokrację. Kto jeszcze powinien? [Sonda]

Nauczyciele wracają do rozmów. Ostatnio odbyło się spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, gdzie związki zawodowe wróciły do rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ustalono, że zostanie powołana grupa do ograniczenia biurokracji w szkole. 

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Kolejne rozmowy nauczycieli z Ministerstwem Edukacji Narodowej

Podczas spotkania w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog rozmawiano między innymi o zabezpieczeniu środków na podwyżki czy o dodatku stażowym dla nauczycieli przedszkoli. Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego, MEN zaproponował wznowienie prac nad modyfikacją systemu wynagradzania, uzasadniając to faktem, iż od października 2016 roku trwają prace w tym zakresie. "Naszym zdaniem nie warto podejmować tematu przed wyborami — tym bardziej, iż Związek od wielu lat mówi i pisze o konieczności zmiany systemu — w tym o wzroście wynagrodzenia zasadniczego" - czytamy. 

Jak dotąd nie padła informacja, czy i kiedy nauczyciele będą strajkować. Sławomir Broniarz na antenie radia TOK FM mówił, że akcja protestacyjna może się odbyć dopiero po ponownym referendum. Ostatnio "Rzeczpospolita" dotarła również do dokumentu, z którego wynika, że do strajku może dojść nawet przed wyborami. "Z opinii zebranych od ponad 7 tysięcy nauczycieli wynika, że 41 proc. z nich uważa ogłoszenie nowego strajku za potrzebne. Poparcie dla protestu rośnie - do 66 proc. - gdyby nie wiązał się on z odejściem od tablic. Zaledwie 19 proc. nauczycieli uważa protest za całkowicie niepotrzebny" - czytamy w gazecie.

Biurokracja w szkołach

W ustaleniach po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog podano, że wkrótce zostanie powołana grupa robocza ds. ograniczenia biurokracji w szkole, a po wyborach parlamentarnych zostaną wznowione prace dotyczące systemu wynagradzania 

Biurokracja to zdaniem nauczycieli poważny problem w szkołach i jest on narzucany nie tylko przez MEN, ale przez samych dyrektorów placówek. Specjalny zespół mający działać w tej sprawie to nie pierwsza taka inicjatywa. Na przykład w 2014 roku powołano zespół odbiurokratyzowujący szkołę.

"W szkolnych murach każdego roku powstają setki stron regulaminów, planów pracy, programów profilaktycznych czy wychowawczych. Wiele z nich pokrywa się, także w warstwie merytorycznej. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem z każdego przedstawiciele szkoły są rozliczani, czy to przez kontrolerów z kuratorium, czy z sanepidu" pisano wówczas na stronie wydawnictwa Operon. 

Jeśli nie widzisz okna z sondą poniżej, kliknij tutaj

WS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 jes

" zostanie powołana grupa do ograniczenia biurokracji w szkole" - to spora różnica co do tytułu, powstanie tylko komisja.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.