Strajk tli się w szkołach

2019-08-19 02:11
publikacja
2019-08-19 02:11

Jesienią niemal na pewno dojdzie do protestów nauczycieli. Być może jeszcze przed wyborami - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"Nauczyciele nie odpuszczają protestów, a nastroje wśród pedagogów się radykalizują - wynika z raportu opracowanego na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego" - informuje dziennik.

Dokument, do którego dotarła "Rzeczpospolita", został przygotowany przez naukowców z uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego. "Z opinii zebranych od ponad 7 tysięcy nauczycieli wynika, że 41 proc. z nich uważa ogłoszenie nowego strajku za potrzebne. Poparcie dla protestu rośnie - do 66 proc. - gdyby nie wiązał się on z odejściem od tablic. Zaledwie 19 proc. nauczycieli uważa protest za całkowicie niepotrzebny" - czytamy w gazecie.

Jak podaje "Rz", to nieprawda, że nastroje w oświacie się uspokoiły. "W środowisku nauczycielskim nadal wrze, przybywa tych, którzy są za radykalizacją działań. To efekt tego, że nauczyciele poczuli się zlekceważeni przez rządzących" - mówi cytowany przez dziennik prof. Michał Bilewicz, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor badania, które zostało przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca. 

mgost/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
wnr
Ciekawy czy będą się znów przebierać za świnki i krówki - a może jakieś nowe zwierzątka - np. osiołki?
eagleeye
@lakiluuk można powiedzieć że mnie wyprzedziłeś z tezą ìż nie jest to protest o to aby nauczyciele więcej zarabiali tylko protest dla "bicia piany" przed wyborami. A jakby tak walczyli o swoje dobro to strajkowali by w wakacje i wtedy ludzie by uwierzyli im ze walczą o swoje a nie są "wplątywani w bagno @lakiluuk można powiedzieć że mnie wyprzedziłeś z tezą ìż nie jest to protest o to aby nauczyciele więcej zarabiali tylko protest dla "bicia piany" przed wyborami. A jakby tak walczyli o swoje dobro to strajkowali by w wakacje i wtedy ludzie by uwierzyli im ze walczą o swoje a nie są "wplątywani w bagno polityczne"
lakiluuk
Nauczyciele idąc za sztandarem Broniarza idą w przepaść. Nauczyciele o poglądach lewicowych mają teraz zamiar robić pasztet przed wyborami.
szlachta-nie-pracuje
za komuny edukacja była na wysokim poziomie ,w tej materii wołam komuno wróć !
lelo1949
A przypadkiem nie uważają, że lekceważą uczniów i rodziców?,szkoła powstała dla uczniów a nie jest miejscem bogacenia się nauczycieli
antybolszewik
Niezłe. Powiem mojej siostrze, że szkoła jest miejscem jej "bogacenia" :)
Na serio to I tak nie powiem bo jest zaangażowana w swoją pracę ale przejmuje się, że żyje z dnia na dzień
jes odpowiada antybolszewik
Przecież siostra się bogaci. Za te parę godzin to bardzo dobra praca jak na polskie warunki.
misafi
Z klasy mojej córki (szkoła podstawowa w Warszawie) odeszło 5 nauczycieli (w tym z polskiego i matematyki). Znalezienie nowych to istna łapanka. Jak ktoś ma papier to może być najgorszym nauczycielem w historii, i pracę dostaje od ręki. I lepiej raczej nie będzie. Jak ktoś ma kasę to idzie do prywatnej, jak nie to dziecko Z klasy mojej córki (szkoła podstawowa w Warszawie) odeszło 5 nauczycieli (w tym z polskiego i matematyki). Znalezienie nowych to istna łapanka. Jak ktoś ma papier to może być najgorszym nauczycielem w historii, i pracę dostaje od ręki. I lepiej raczej nie będzie. Jak ktoś ma kasę to idzie do prywatnej, jak nie to dziecko ma zagwarantowaną II ligę przez całe życie.
igła
Podwajając wynagrodzenie tym szkolnym miernotom nie spowodujemy, że staną się lepszymi nauczycielami. Min. 1/3 z nich kwalifikuje od razu do zwolnienia z dożywotnim zakazem nauczania kogokolwiek.
shiver5
Ale do tej pory też tak było. Złego nauczyciela nie da się zwolnić dzięki Karcie nauczyciela. Dlatego jakość kształcenia od lat już nie leci ale pikuje dół.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki