REKLAMA

Votum planuje wytoczyć 8 tys. powództw w sprawach kredytów frankowych

2020-02-28 16:12
publikacja
2020-02-28 16:12

Po osiągnięciu rekordowych wyników finansowych w zeszłym roku kancelaria odszkodowawcza Votum zamierza w 2020 roku skoncentrować się przede wszystkim na dochodzeniu roszczeń w imieniu klientów banków, posiadających kredyty frankowe - poinformował na konferencji prasowej prezes Votum Bartłomiej Krupa. W 2020 roku z tego tytułu Votum zmierza wytoczyć 8 tys. powództw.

fot. / / Shutterstock

"Nasz plan na 2020 roku zakłada wniesienie 8 tys. powództw w imieniu klientów" - poinformował na konferencji prasowej prezes Votum Bartłomiej Krupa.

Według Krupy, Votum jest liderem rynku w segmencie dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych, a osiągane z tego tytułu coraz lepsze wyniki finansowe prezes kancelarii określił jako "przedsmak tego, czego się spodziewamy, bo decydujący dla wyników będą przychody z tytułu success fee". Votum spodziewa się ich kumulacji w latach 2021-22, kiedy wytaczane przeciw bankom sprawy z tytułu walutowych umów kredytowych (przede wszystkim zawartych we frankach szwajcarskich), doczekają się prawomocnych wyroków.

Już w zeszłym roku, także ze względu na szybko rosnący segment roszczeń z tytułu umów bankowych, Votum osiągnął rekordowe wyniki finansowe.

Przychody firmy wzrosły w 2019 roku o 34 proc. do 141,5 mln zł, zysk operacyjny zwiększył się o 97 proc. do 22,6 mln zł, a zysk netto o 115 proc., do 18,1 mln zł. Na tych poziomach rachunku wyników to rekordowe osiągnięcia Votum.

Największa część przychodów spółki pochodzi z dochodzenia roszczeń z tytułu szkód osobowych (ok. 44 proc. w IV kwartale 2019 roku), ale w najszybszym tempie rosną przychody z tytułu spraw bankowych. W IV kw. 2018 roku z tego źródła pochodziło 2 proc. przychodów spółki, a w IV kw 2019 roku, po niemal 10-krotnym wzroście, już 20 proc. Spółka zanotowała także wzrost w segmencie roszczeń z tytułu szkód w pojazdach (13 proc. udziału w przychodach w IV kw. 2019 roku), zwiększyła także przychody z działalności rehabilitacyjnej (10 proc. przychodów w IV kw 2019).

"W segmencie roszczeń bankowych szybciej od przychodów rosną nam koszty, bo dużo inwestujemy w ludzi, ale utrzymujemy rentowność tym obszarze" - powiedział Krupa.

Votum dochodzi roszczeń przede wszystkim w imieniu klientów zadłużonych w bankach z tytułu kredytów indeksowych lub denominowanych we franku szwajcarskim. Po korzystnym dla zadłużonych wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z początku października zeszłego roku, linia orzecznicza krajowych sądów kształtuje się na korzyść klientów banków. Wygrywają oni zdecydowaną większość spraw, a sądy unieważniają ich umowy lub zamieniają je na złotowe z oprocentowaniem w oparciu o Libor.

Na koniec 2019 roku Votum prowadziło łącznie 13 tys. spraw procesowych (w których wytoczono powództwo lub jest ono w przygotowaniu), z których 3,7 tys. dotyczyło roszczeń bankowych. Plan na 2020 rok zakłada, że takich spraw przybędzie ok. 8 tys. Spółka zapewnia, że plan ten realizuje: w styczniu wytoczyła powództwo w 392 sprawach, a w lutym w ponad 500. Jeszcze na początku zeszłego roku liczba ta nie przekraczała 100.

Na koniec 2019 roku wartość sprawa procesowych i przedprocesowych w portfelu Votum sięgnęła 1,4 mld zł, z czego 885 mln zł dotyczyło roszczeń bankowych. (PAP Biznes)

tj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki