REKLAMA

Uściński: Klient powinien mieć stałą stopę procentową. Koszty tego rozwiązania jak najniższe dla państwa

2022-09-06 17:56
publikacja
2022-09-06 17:56

Musimy stworzyć takie zasady, żeby klient na końcu miał stałą stopę procentową a państwo jak najmniej dopłaciło – powiedział PAP podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński o nowym pomyśle na wsparcie młodych rodzin przy zakupie mieszkań.

Uściński: Klient powinien mieć stałą stopę procentową. Koszty tego rozwiązania jak najniższe dla państwa
Uściński: Klient powinien mieć stałą stopę procentową. Koszty tego rozwiązania jak najniższe dla państwa
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W niedzielę podczas spotkania z wyborcami prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że trwają prace nad nowym pomysłem na wsparcie młodych rodzin przy zakupie mieszkania. To rozwiązanie pozwoliłoby im brać kredyty o stałej stopie w wysokości 2 proc. O tym pomyśle mówił także wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

„Musimy stworzyć takie zasady, żeby banki miały pole konkurencji miedzy sobą i żeby klient na końcu miał stałą stopę procentową a koszty tego rozwiązania były jak najniższe dla państwa” – powiedział PAP podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. – „Nad tym rozwiązaniem pracujemy cały czas i analizujemy warianty” – dodał.

Stwierdził także, że resort w obecnie obowiązujących programach wprowadza zmiany, które mają promować udzielanie przez banki kredytów o stałej stopie procentowej.

„Przykładem mogą być te zmiany, które wprowadzamy w programie gwarantowanego wkładu własnego. Tam wpisaliśmy rozwiązania, które promują kredyty o stałej stopie procentowej. Warto zauważyć, że banki już od zeszłego roku musiały przedstawiać klientom ofertę kredytu o stałej stopie procentowej, co wynika wprost z rekomendacji KNF, choć w zeszłym roku było to niepopularne, bo kredyty o zmiennej stopie miały niskie oprocentowanie. Ale obecnie nadal banki muszą oferować kredyty o stałej stopie” – powiedział Piotr Uściński. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (35)

dodaj komentarz
godojoshi
A kto zapłaci resztę? Jak można dać kredyt na 2% przy inflacji ponad to? Do tego ten socjalistyczny wymysł spowoduje dalszy wzrost cen nieruchomości.
emulgator
Najlepiej 2% . Buhahahahahah
ban-kier
Polska ma NAJDROZSZE kred. mieszkaniowe w EUROPIE !!! No sory ale to jest akurat świetny pomysł, a właściwie standard w cywilizowanej Unii Europejskiej.
Stałe niskie oprocentowanie na mieszkania:
Belgia - 1,47%; Dania - 3,27%; Holandia - 1,87%; Hiszpania - 1,39%; Niemcy - 1,71%.

Problemem naszego kraju jest, że blisko
Polska ma NAJDROZSZE kred. mieszkaniowe w EUROPIE !!! No sory ale to jest akurat świetny pomysł, a właściwie standard w cywilizowanej Unii Europejskiej.
Stałe niskie oprocentowanie na mieszkania:
Belgia - 1,47%; Dania - 3,27%; Holandia - 1,87%; Hiszpania - 1,39%; Niemcy - 1,71%.

Problemem naszego kraju jest, że blisko 100% kredytów hipotecznych jest udzielane na zmienną stopę oprocentowania, w dodatku opartych o wskaźnik WIBOR.

Nie wiem komu nie podoba się taki pomysł ... chyba tylko bankoerom...
ban-kier
Dziś mamy taką sytuację, że ten sam bank przedstawia zupełnie inną ofertę kredytu klientom w Niemczech, gdzie stałe oprocentowanie wynosi ok. 2% i Polsce, gdzie stopy sięgają ok. 7-8%. Dla przykładu, według wyliczeń ogólnodostępnych w internecie, przy kredycie na 30 lat, zawartym na kwotę 400 tys. zł, polski kredytobiorca zapłaci Dziś mamy taką sytuację, że ten sam bank przedstawia zupełnie inną ofertę kredytu klientom w Niemczech, gdzie stałe oprocentowanie wynosi ok. 2% i Polsce, gdzie stopy sięgają ok. 7-8%. Dla przykładu, według wyliczeń ogólnodostępnych w internecie, przy kredycie na 30 lat, zawartym na kwotę 400 tys. zł, polski kredytobiorca zapłaci 558 tys. zł złotych odsetek, podczas gdy kredytobiorca niemiecki - 132 tys. zł.
zzibi2 odpowiada ban-kier
to weź kredyt w eur, to będziesz miał te 2%
ban-kier odpowiada zzibi2
No popatrz ... Litwa 2.03%, Bułgaria 2,59%, Chorwacja 2,7% , Dania 2,31% . Wszędzie bez euro. Można banksyerku? Można.
anty12
Goście z Ukrainy nie płacą za siebie. Będzie niższa inflacja.
lebero654
Z lubością słucham mądrych inaczej opowiadających banialuki ekonomiczne i wpędzających niedouków w spiralę zadłużenia i zagrażających stabilności Państwa. Rozdawanie kredytów hipotecznych ubogim na budowę domów i mieszkań doprowadziło do kryzysu 2008 r i ci nasi władcy nic a nic się z tego nie nauczyli. Chcą powielać pomysł, który Z lubością słucham mądrych inaczej opowiadających banialuki ekonomiczne i wpędzających niedouków w spiralę zadłużenia i zagrażających stabilności Państwa. Rozdawanie kredytów hipotecznych ubogim na budowę domów i mieszkań doprowadziło do kryzysu 2008 r i ci nasi władcy nic a nic się z tego nie nauczyli. Chcą powielać pomysł, który doprowadził do tego kryzysu a biednych kredytobiorców do bezdomności. Kredyt nie jest dla ubogich. Obojętnie czy ze stałą czy zmienną stopą kredyt mogą zaciągnąć ludzie dobrze sytuowani z ustabilizowaną pozycją zawodową. Dla pozostałych jest to ewidentna pułapka. I to trzeba ludziom uzmysławiać a nie mamić mrzonkami. Pomysły Naczelnego Bibliotekarza na tanie mieszkalnictwo były i będą porażką, bo prawda jest taka, że Państwo jest nieprawne w tym obszarze i nie tylko w tym.
socjalistyczneg
Do 30.01 siedzimy w nieogrzewanym domu, z ciepłą miską ryżu na kolanach...
Tak Piniu ,tak będzie...
Oby do wyborów, damy radę!
vacarius
W tym kraju za niedługo banki w ogóle przestaną dawać kredyty.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki