REKLAMA

Tyle potrzeba na odbudowę Ukrainy. Policzył to Bank Światowy

2023-03-22 17:12
publikacja
2023-03-22 17:12

Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować "krytyczne i priorytetowe inwestycje" - głosi opublikowany w środę dokument, cytowany przez AFP.

Tyle potrzeba na odbudowę Ukrainy. Policzył to Bank Światowy
Tyle potrzeba na odbudowę Ukrainy. Policzył to Bank Światowy
fot. Sergei Bobylev / / TASS

Kwota 411 mld dolarów to ponad dwukrotność PKB Ukrainy uzyskanego w 2021 roku. Poprzednia prognoza Banku Światowego, opublikowana w październiku ubiegłego roku, przewidywała, że na odbudowę kraju trzeba będzie przeznaczyć 350 mld USD.

"Dziękujemy Bankowi Światowemu za jego analizę, która będzie dla nas i naszych partnerów ważną pomocą podczas przygotowywania przyszłych projektów odbudowy" - oznajmił w oświadczeniu premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Od czego trzeba zacząć?

Zgodnie z prognozą Banku Światowego najpilniejsza będzie odbudowa sektorów transportu, mieszkaniowego i energetycznego, gdzie odnotowano około 50 proc. wszystkich zniszczeń na Ukrainie.

"Financial Times" poinformował w środę, że w ubiegłym roku ukraińska gospodarka skurczyła się z powodu rosyjskiej inwazji o 30 proc., a bezrobocie osiągnęło 35 proc. Ponad trzy czwarte firm przerwało lub ograniczyło produkcję.

Wiele ukraińskich przedsiębiorstw nadal ogranicza zatrudnienie. Stopy procentowe sięgają 25 proc., co oznacza, że firmy mają trudności z pozyskaniem finansowania. Udział toksycznych kredytów w portfolio banków wynosi 38 proc. - wylicza brytyjski dziennik.

Porozumienie zbożowe pomogło tylko częściowo

Otworzenie korytarza zbożowego przez Morze Czarne przyniosło tylko częściową poprawę sytuacji w rolnictwie Ukrainy, ponieważ porozumienie dotyczące eksportu pozwala na sprzedanie 25 mln ton zbóż, podczas gdy w latach 2019-20 Ukraina eksportowała 55 mln ton pszenicy, jęczmienia i kukurydzy - podaje "FT".

Jedna czwarta ziemi rolnej w kraju wymaga rozminowania, a wiele firm nie przetrwa, jeśli nie będą miały dostępu do kredytu, zwłaszcza, że rząd nie jest w stanie wypłacać im odszkodowań - kontynuuje dziennik.

Jednak wiceminister gospodarki Ukrainy Ołeksandr Hryban ocenia w rozmowie z "FT", że nadejście wiosny i większe dostawy energii "ustabilizowały nastroje w biznesie", a kraj lepiej broni się przed "gospodarczymi zakłóceniami".

Hryban uważa, że dla władz Ukrainy absolutnym priorytetem jest "przekonanie sojuszników z G7, by utworzyli fundusz powierniczy na pokrycie kosztów reasekuracji prywatnych pożyczkodawców" tak, aby przedsiębiorstwa miały dostęp do finansowania. Według "FT" Bank Światowy przeznaczył na to jak dotąd tylko kilkadziesiąt milionów euro.

Dziennik podaje, że afiliowana przy Banku Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) przeznaczyła ponadto 2 mld USD na wsparcie ukraińskich przedsiębiorstw. (PAP)

fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (64)

dodaj komentarz
polonu
osiedle w 1 rok a nie kilkadziesiąt budynków , jak tam ruszy Chińsko -Rosyjska machina to zobaczycie dopiero wtedy , jak gospodarka wygląda , w jeden rok odbudują cały wschód wraz z przemysłem . To dopiero ruszy . na wiosnę . zachód Ukrainy Rosja nie tyka , nie niszczy , więc mają wszystko gotowe . wschód rozwalony i lepiej przynajmniej osiedle w 1 rok a nie kilkadziesiąt budynków , jak tam ruszy Chińsko -Rosyjska machina to zobaczycie dopiero wtedy , jak gospodarka wygląda , w jeden rok odbudują cały wschód wraz z przemysłem . To dopiero ruszy . na wiosnę . zachód Ukrainy Rosja nie tyka , nie niszczy , więc mają wszystko gotowe . wschód rozwalony i lepiej przynajmniej , te stare budy psię się rozleciały .będzie nowe , nowoczesne .
Raffmo
ale trolli ruSS.kich zleciało.

Najważniejsze by jak najszybciej wypchnąć ruSS.kich z Ukrainy. Każdy dzień bowiem to śmierć i zniszczenia z rąk ruSS.kich sołdatów.
ravauw
ruskie juz w luganskiu i doniecku zbudowali kilkadziesiat budynkow
andriej_duda
Aj Waj Wolacy nie wiem skąd wy takie pieniadze wezmiecie, chyba pozyczyć bedziecie musieli pod zastaw lasów panstwowych. Jusz wam tam w waszyngtonie liczą zdolnośc kredytowa na odbudowę Ukrapolu i nie wyglada to kolorowo. Stocznie, huty, rafinerie i elektrownie tez chyba do posagu bedziecie musieli wrzucić.
q-tas
Cóż mi do tego?
To Ukraińska rzecz...
drabio
Jak na razie to cały ten artykuł to dzielenie skóry na niedźwiedziu bo lufy nadal są gorące od wystrzałów... Realia są zupełnie pelnie inne.
aszkenazyjski
Ile było trzeba na odbudowę Polski po llWW , czy ktoś wyliczył, odbudował. Jakies bardziej niż

stronę datki z jakiejś UNRY li tylko żywność.

Czy jacyś hipokryci z zachodu nam pomogli. Get out from Poland.
bha
Jeszcze wojna się nie skończyła i końca jej raczej nie widać, a system mamonowy już wylicza ewentualne zyski i korzyści z ewentualnej odbudowy raczej na razie chyba z księżyca. Brak słów na ten coraz mocniej zachłanny krótkowidzący globalny system zapatrzony od dekad tylko na Mamonę i Zyski.
od_redakcji
"Od czego trzeba zacząć?" Od poddania Ukrainy Rosji popędzenia NATO do granic, jakie były w umowie z Rosją i zostawić resztę nieszczęśników w spokoju.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki