Twarz premiera Morawieckiego z napisem "Wstyd" wyświetlona na elektrowni

W nocy z piątku na sobotę na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie aktywiści Greenpeace wyświetlili twarz premiera Morawieckiego z napisem "Wstyd". Zaprotestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej.

(fot. Rafał Milach/Greenpeace Polska / Flickr)

Aktywiści Greenpeace w nocy z piątku na sobotę wyświetlili na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie twarz premiera oraz napis "Wstyd", a także w wersji angielskiej "Shame". Według lokalnych mediów akcja przeprowadzona około drugiej w nocy nie wymagała wejścia na teren elektrowni, co zdarzało się podczas wcześniejszych protestów.

W sobotę na stronie internetowej Greenpeace Polska podano, że nocną projekcją na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie aktywiści chcieli przypomnieć premierowi Mateuszowi Morawieckiemu o "pilnej potrzebie ochrony klimatu w odpowiedzi na zablokowanie przez Polskę zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r".

Ich akcja była odpowiedzią na to, że podczas czwartkowego szczytu UE zapisy wniosków końcowych, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zablokowała Polskę i kilka innych państw unijnych. Zdaniem premiera podjęte na szczycie UE i prowadzone dyskusje odpowiadają interesowi Polski.

"Na zdjęciach z nocnej projekcji aktywistów można dojrzeć dwóch największych niszczycieli klimatu w Polsce. Pierwszy to największy europejski emitent dwutlenku węgla – elektrownia na węgiel brunatny w Bełchatowie. A drugi to premier Morawiecki, który w skrajnie nieodpowiedzialny sposób zablokował potrzebny Europie i Polsce cel neutralności klimatycznej" – skomentował te działania w internecie koordynator kampanii "Klimat i energia" w Greenpeace Marek Józefiak.

Zdaniem Józefiaka premier, zasłaniając się rzekomym dobrem obywateli, tak naprawdę skazuje ich na jeszcze dłuższe fale upałów, na częstsze powodzie, coraz bardziej niszczycielskie huragany i na dotkliwszą suszę. "Mateusz Morawiecki ma szansę przejść do historii jako premier, który zgodził się na niszczenie klimatu i z pewnością nie jest to powód do dumy" – podkreślił.

Z kolei Morawiecki do decyzji o zablokowaniu zapisu o dojściu do neutralności klimatycznej do 2050 r. odniósł się w sobotę podczas porannej rozmowy w RMF FM. Mówił m.in., że nie może tak być, żeby koszty zmian klimatycznych ponosili najbiedniejsi.

"Ci, którzy się fantastycznie rozwinęli, muszą ponosić największe koszty, a my jednocześnie wskazujemy na to, że jesteśmy tym państwem, które najwięcej zredukowało emisję CO2 od 1988 r., o ponad 30 proc." – dodał szef rządu. 

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 fbi_survelliance_van

Polityka klimatyczna stała się nowym kolonializmem, w którym kraje uprzemysłowione, najwięksi truciciele, na przykład Niemcy, pouczają przedstawicieli krajów mniej rozwiniętych, że te muszą wziąć odpowiedzialność za klimat i odpowiedzialnie przestać się rozwijać. Cementowanie przewagi gospodarczej, nic więcej.

! Odpowiedz
24 3 histeryk

To nie jedyna rzecz, za którą ten pan powinien się wstydzić :-)

! Odpowiedz
4 10 niepelnosprawny_org

pan Morwiecki tam mowi "wstyd" do nich, a nie odwrotnie...

! Odpowiedz
10 24 rimet1

Niejaki marx pod spodem napisał, że w tym tygodniu będzie 40 stopni ciepła i to ma być dowód na ocieplenie klimatu. Więc oświadczam, że nie będzie żadnych ekstremalnych temperatur tylko w środę trochę postraszy na zachodzie Polski i od czwartku ochłodzenie. W lipcu będziecie błagać o 28 stopni tak będzie zimno, przynajmniej w 1 dekadzie. Możecie minusować, ale do czwartku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 9 fjestis

Na tym właśnie polega ocieplenie klimatu, że pojawiają się bardzo duże wahania pogody, oraz różnego typu anomalie pogodowe wcześniej niespotykane w Polsce.

! Odpowiedz
3 6 rimet1 odpowiada fjestis

A gruszki rosną na wierzbie dlatego, że nie rosną na czereśni.

! Odpowiedz
49 21 jes

PiS wszystko robi przeciwko Polsce. Nie dość, że walczy o nierentowne kopalnie, które finansują podatnicy a węgiel jest niewydobywany tak by Rosja mogła sprzedawać do nas węgiel jak i stal.
Nikt tak dobrze nie robi Rosji jak PiS i Morawiecki.

! Odpowiedz
13 18 rimet1

Co my Polacy ci zrobili, że tak nas nie nawidzisz,

! Odpowiedz
25 19 pluto85md

Byc moze uda sie zaszczekac na forum globalne ocieplenie, ale nie da sie juz zaszczekac rachunku ekonomicznego. Juz blisko polowa wegla dla energetyki pochodzi z importu, wiec nie moze byc juz mowy o bezpieczenstwie energetycznym. Trzeba transformowac, a pozostawanie hamulcowym dla zasady nic nie da, gdy ceny energi z PV na swiecie zeszly juz ponizej 5 centow za kWh.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 43 michal_karczewski

A ja uważam że działanie Morawieckiego to nie jest wstyd tylko dbanie o interes naszego kraju przeciwko któremu chciała zagrać zachodnia część Unii patrząc tylko na siebie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil