REKLAMA

Media: gigantyczne konferencje klimatyczne mają znikomy wpływ na poprawę ochrony klimatu

2024-12-01 16:00
publikacja
2024-12-01 16:00

Szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung" ocenił, że światowe konferencje, jak ostatni szczyt COP29 w Baku, prawie w ogóle nie przyczyniają się do poprawy ochrony klimatu. Według gazety należy przede wszystkim odchudzić ich program, koncentrując się na kluczowych tematach.

Media: gigantyczne konferencje klimatyczne mają znikomy wpływ na poprawę ochrony klimatu
Media: gigantyczne konferencje klimatyczne mają znikomy wpływ na poprawę ochrony klimatu
fot. Rustamli Photos / / Shutterstock

"Należy obniżyć oczekiwania wobec takich szczytów" - napisał "Neue Zuercher Zeitung". Według komentatora gazety należy też "odejść od przesadnych żądań i wreszcie +ratować klimat+, jak to się często z absurdalnym patosem mówi".

W komentarzu podkreślono, że program konferencji klimatycznych powinien być odchudzony. Postuluje się też organizację mniejszych szczytów, które skupiałyby się na kluczowych kwestiach, jak promowanie działań klimatycznych i finansowanie adaptacji do globalnego ocieplenia. "Jeżeli decydujący postęp w globalnej ochronie klimatu nie nadejdzie dzięki polityce, to raczej dzięki badaniom, technologii i handlowi" - przewiduje komentator "Neue Zuercher Zeitung".

"Każdy, kto promuje taki rozwój – na przykład inwestując w badania i rozwój oraz zmniejszając bariery handlowe – robi tyle dla ochrony klimatu, ile z trudem można osiągnąć poprzez ogromne, coroczne konferencje" - podsumowano w szwajcarskim dzienniku.

W minioną niedzielę w stolicy Azerbejdżanu, Baku, uczestnicy Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP29 uzgodnili, że rocznie kraje rozwijające się będą otrzymywać 300 mld dolarów na wsparcie klimatyczne. Oznacza to trzykrotnie większą sumę niż ta, która jest obecnie przekazywana (100 mld dolarów). Na pomoc składają się państwa UE, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Australia, Kanada i Japonia, a zarządza nią ONZ. Pieniądze są kierowane do krajów rozwijających się w formie grantów i pożyczek na inwestycje mające przeciwdziałać zmianom klimatu lub pomagać w dostosowaniu się do nich.

Wynik szczytu skrytykowały kraje rozwijające się i organizacje klimatyczne. Z zadowoleniem przyjęła go natomiast m.in. szefowa KE Ursula von der Leyen, która podkreśliła, że porozumienie osiągnięte w Baku to "nowa era" w zakresie współpracy klimatycznej i jej finansowania.

Z Monachium Iwona Weidmann 

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
energizerjohn51
Są po to się dobrze napić i zabawić z dala od domu.
klimaciarz
"Media: gigantyczne konferencje klimatyczne mają znikomy wpływ na poprawę ochrony klimatu" - powiem więcej. Przylatujący tam, setkami samolotów, goście, nie tylko nie przyczyniają się do jakiejkolwiek ochrony klimatu, ale na 100% przyczyniają się, do jego pogorszenia.

https://klimat.rp.pl/emisje/art19069701-prywatne-
"Media: gigantyczne konferencje klimatyczne mają znikomy wpływ na poprawę ochrony klimatu" - powiem więcej. Przylatujący tam, setkami samolotów, goście, nie tylko nie przyczyniają się do jakiejkolwiek ochrony klimatu, ale na 100% przyczyniają się, do jego pogorszenia.

https://klimat.rp.pl/emisje/art19069701-prywatne-odrzutowce-na-szczycie-klimatycznym-cop26-hipokryzja

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki