REKLAMA

Polski konsument zaczyna kupować więcej. Zaskakujące dane ze sklepów

Krzysztof Kolany2023-09-21 10:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-21 10:10

Co prawda w sierpniu realna sprzedaż detaliczna wciąż była niższa niż rok temu, ale wyraźnie podniosła się względem poprzedniego miesiąca. Ekonomiści byli przygotowani na mniej optymistyczny scenariusz.

Polski konsument zaczyna kupować więcej. Zaskakujące dane ze sklepów
Polski konsument zaczyna kupować więcej. Zaskakujące dane ze sklepów
fot. Cezary Pecold / / FORUM

Sprzedaż liczona w cenach stałych w sierpniu była o 2,7% niższa niż w rok temu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To regres wyraźnie płytszy od tego, co prognozowała większość ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem spadek o 3,9% rdr. Miesiąc wcześniej GUS zaraportował spadek obrotów sieci detalicznych o 4,0% rdr. Warto też odnotować, że względem lipca sprzedaż realnie wzrosła o 2,8%.

GUS

Sierpień był już siódmym z rzędu miesiącem, w którym realna (tj. po uwzględnieniu wzrostu cen) wartość sprzedaży detalicznej była niższa niż rok temu. Niemniej jednak sierpniowy spadek był mniejszy od lipcowego, a ten z kolei mniejszy od czerwcowego, który był lepszy od wyników z marca i kwietnia, kiedy to odnotowano największe realne spadki sprzedaży od maja 2020 roku.

Ogółem przez pierwsze osiem miesięcy 2023 roku sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych była o 4,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na rzecz ograniczenia zakupów działały przede wszystkim dwa efekty. Po pierwsze efekt wysokiej bazy z ubiegłego roku, gdy do Polski przybyli uchodźcy z Ukrainy. Po drugie na skutek realnego spadku wynagrodzeń Polacy zostali zmuszeniu do ograniczenia wydatków w sklepach.

Konsument jeszcze nie ruszył na zakupy

Przez poprzedni  rok ceny w sklepach rosły szybciej niż wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Konsumenci musieli więc zaciskać pasa, rezygnując z zakupu niektórych produktów lub ograniczając ilość nabywanych towarów. Ponadto za część spadku sprzedaży detalicznej najprawdopodobniej odpowiada globalny trend zmiany struktury wydatków konsumpcyjnych. Po czasach covidowych lockdownów konsumenci znów więcej pieniędzy wydają na usługi (których statystyki sprzedaży detalicznej nie obejmują), a mniej na dobra materialne, w które masowo obkupili się w latach 2020-2021 (meble, elektronika, RTV itp.).

Nadal rosła za to nominalna wartość sprzedaży detalicznej, co „zawdzięczamy” rosnącym cenom. W sierpniu obroty dużych sklepów (bo małe placówki nie są uwzględniane w tym raporcie) liczone w cenach bieżących były o 2,7% wyższe niż w lipcu oraz o 3,1% wyższe niż rok temu.

W dalszym ciągu malał za to deflator sprzedaży detalicznej, czyli miara wzrostu cen sprzedawanych produktów. Według obliczeń Bankier.pl w sierpniu ceny w sieciach handlowych były już „tylko” o 5,96% wyższe niż rok wcześniej. W lipcu deflator sprzedaży detalicznej przyjął wartość 6,35%, w czerwcu 7,1%, wobec 9,23% odnotowanych w maju oraz 11,54% w kwietniu. Rekordowe tempo wzrostu cen w sklepach GUS odnotował w październiku 2022 roku – wyniosło ono 17,48%.

Nadal kupujemy mniej dóbr trwałych

W strukturze sprzedaży detalicznej nadal w oczy rzuca się głęboki spadek sprzedaży dóbr trwałego użytku. W kategorii meble, rtv i agd realna wartość sprzedaży była o 10,6% niższa niż w sierpniu 2022. Obroty w księgarniach i pozostałych sklepach wyspecjalizowanych spadły o 14,3% rdr. Sprzedaż w pozostałych sklepach była o 13,4% niższa niż przed rokiem.

Wyraźnie zmalał za to regres w sprzedaży paliw, gdzie wolumen był już tylko o 3,5% niższy niż rok temu. Jeszcze kilka miesięcy temu skala spadku sprzedaży w tej kategorii sięgała prawie 20%. Wyraźnie mniejszy popyt widać było w przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (-2,1% rdr) oraz odzieży i obuwia (-4,9%). Te wyniki należałoby wiązać z odpływem uchodźców i migrantów z Ukrainy.

Udział sprzedaży przez Internet zwiększył się w sierpniu do 8,2% względem 7,9% odnotowanych w lipcu oraz 7,7% w czerwcu. - Spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (z 21,8% przed miesiącem do 23,1%) oraz „meble, rtv, agd” (odpowiednio z 15,0% do 15,7%). Spadek udziału wykazały natomiast jednostki sprzedające tekstylia, odzież, obuwie (z 18,6% do 17,7%) – informuje GUS.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
maxykaz
Araby w Zakopanem napędzają sprzedaż
samsza
paliwo wykupują Czesi i Niemcy...
:)
samsza odpowiada samsza
https://www.money.pl/gospodarka/najazd-czechow-na-polskie-stacje-leja-ile-sie-da-na-maksa-6943554269653760a.html
mknowak odpowiada samsza
Teoretycznie jest to jakaś metoda bo akcyza i VAT wpadają do naszego budżetu.... jest jeden problem za chwilę się mogą tamte rządy zdenerwować i "dojadą" Orlen u siebie albo co gorsza okaże się, że Orlen nie ma czego przetwarzać bo surowiec nie dotrze do rafinerii bo BP, Exxon albo inny koncern wydobywczy odmówią sprzedaży.
jenak
Szok i niedowierzanie reloaded.
inwestor.pl
To imigranci od wiz kupują jak jadą po drodze do Niemiec.
tkjdn
Przed chwilą był tu ciekawy, merytoryczny komentarz - GDZIE ON JEST?! Tego też zaraz nie będzie?
pozhoga
A był pro- czy antyrządowy? Bo to wiele wyjaśnia...
tkjdn odpowiada pozhoga
polemiczny
szprotkafinansjery odpowiada tkjdn
Czyli anty, bo przecież ten news jest dobry dla rządu, zobacz, jak Lorcia cieszy michę.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki