REKLAMA

Rynek hipotek się zmienia. Rośnie zainteresowanie

Michał Kisiel2020-10-12 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-12 06:00
Rynek hipotek się zmienia. Rośnie zainteresowanie
Rynek hipotek się zmienia. Rośnie zainteresowanie
/ Shutterstock

We wrześniu indeks popytu na kredyty hipoteczne przygotowywany przez BIK po raz pierwszy od marca wyszedł „ponad kreskę”. Odżywające zainteresowanie hipotekami to jednak tylko jeden z symptomów zmian na rynku.

Ostatni odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe po raz pierwszy od początku pandemii był dodatni. We wrześniu w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę wyższą o 5,4 proc. w porównaniu z wrześniem 2019 r. Wnioskujących było łącznie 37,7 tys., w porównaniu do 35,8 tys. rok wcześniej.

Biuro Informacji Kredytowej wskazuje w omówieniu odczytu indeksu, że wrześniowe wyniki nie oznaczają powrotu do wzrostowego trendu obserwowanego do lutego. Sytuacja nadal jest niepewna, chociaż banki poluzowały wiele wymagań.

Tymczasem zmiany zachodzą także w ofercie produktowej, formach obsługi klientów i strukturze popytu na finansowanie. Warto zwrócić uwagę na sygnały wyłaniające się z ostatnich doniesień z rynku.

Hipoteki bardziej cyfrowe

Kredyty hipoteczne to najbardziej skomplikowany produkt bankowości detalicznej. Nic zatem dziwnego, że o ile inne usługi dostępne są już od dłuższego czasu w pełni w kanałach elektronicznych, to kredyty mieszkaniowe pozostawały nieco w tyle. To zmienia się na naszych oczach. Część banków od dłuższego czasu proponuje cyfrowy proces (np. ING Bank Śląski), a inni przyspieszyli prace po doświadczeniach zamknięcia gospodarki.

W ostatnich tygodniach o sfinalizowaniu pierwszego etapu projektu digitalizacji hipotek informował Bank Millennium. Klienci od pierwszego tygodnia października mają możliwość śledzenia statusu wniosku o finansowanie w bankowości internetowej i mobilnej. Możliwy jest także kontakt online z osobą zajmującą się aplikacją. Bank zapowiada, że kontynuuje prace nad przeniesieniem do sieci całego procesu.

W tym samym czasie o nowych funkcjach dostępnych online poinformował BNP Paribas Bank. Instytucja przygotowała portal Hipoteka Online dla osób, które chcą się ubiegać o finansowanie. Można na nim sprawdzić zdolność kredytową, przygotować listę dokumentów i przekazać je do banku.

Promocje wracają na dobre, więcej ofert eko

Lista banków proponujących promocje kredytów hipotecznych w październiku jest znacznie dłuższa niż w poprzednich miesiącach. W ostatnim czasie dołączyły do niej instytucje, które co najmniej od wiosny nie sięgały po takie środki. To sygnał, że rynek odżywa, chociaż warunki finansowania są sporo gorsze niż pół roku temu. Wzrost marż nie ominął także ofert specjalnych.

Przybywa także ofert dla budujących lub kupujących nieruchomości ekologiczne. W ostatnich tygodniach specjalną premię dla takich klientów przygotował Bank BPS (zerowe oprocentowanie przez pół roku). Już w październiku lista poszerzyła się o BNP Paribas Bank, w którym dostępna jest Zielona Hipoteka. W tej instytucji proponowana jest obniżona marża.

O kredyty wnioskujemy parami

Interesującym spostrzeżeniem o zmianach w strukturze popytu na kredyty hipoteczne podzielił się w ostatnim spotkaniu online organizowanym przez Otodom.pl  Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. W ostatnim czasie wnioski o kredyty hipoteczne rzadziej składają „grupy” kredytobiorców liczące 4-5 osób. Był to popularny sposób poprawienia zdolności kredytowej – do długu dołączali się np. rodzice młodych małżonków.

Obecnie wniosek kredytowy składają najczęściej dwie osoby. To może sugerować, że na rynku pozostali kredytobiorcy wyższej „jakości”, posiadający zdolność jako samodzielne gospodarstwo domowe.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (69)

dodaj komentarz
zops
JEST FAKTEM zadłużenie dwóch konsulatów Rosji (w Gdańsku i w Poznaniu) JEST FAKTEM. Pokuszać, pokirać i poru... i rachunku nie zapłatić? U wac vodka 10 - u nac 100ml 5.
enthe
Pod koniec września br. Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował raport o obrocie nieruchomościami w 2019 r. W 2019 r. wartość wszystkich transakcji nieruchomości zawartych w Warszawie wyniosła 12,3 mld zł, co stanowiło 55,4% wartości transakcji zawartych na Mazowszu. W porównaniu z 2018 r. ich wartość spadła o 31,7%. Zaznaczmy,Pod koniec września br. Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował raport o obrocie nieruchomościami w 2019 r. W 2019 r. wartość wszystkich transakcji nieruchomości zawartych w Warszawie wyniosła 12,3 mld zł, co stanowiło 55,4% wartości transakcji zawartych na Mazowszu. W porównaniu z 2018 r. ich wartość spadła o 31,7%. Zaznaczmy, że powyższe dane dotyczą rynku nieruchomości w 2018 i 2019 roku, jeszcze przed pandemią w 2020 r.
https://warszawa.naszemiasto.pl/nadchodzi-kryzys-na-rynku-nieruchomosci-w-warszawie/ar/c1-7932569
jsunday
Tak właśnie zachowuje się rynek przed korektą. Ceny jeszcze rosną, ale liczba transakcji spada, bo coraz mniej osób wchodzi na rynek.
jsunday
We wrześniu ceny stały w miejscu. Tylko jedno miasto zanotowało podwyżki…

Wrzesień to drugi miesiąc z rzędu, w którym ceny mieszkań nie zanotowały znaczących podwyżek cen. Podobnie jak w ub. miesiącu w największych polskich miastach nie widać było podwyżek cen, które jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy obserwować na rynku.
We wrześniu ceny stały w miejscu. Tylko jedno miasto zanotowało podwyżki…

Wrzesień to drugi miesiąc z rzędu, w którym ceny mieszkań nie zanotowały znaczących podwyżek cen. Podobnie jak w ub. miesiącu w największych polskich miastach nie widać było podwyżek cen, które jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy obserwować na rynku. Jedynym wyjątkiem był Wrocław, w którym wprowadzono nowe inwestycje premium.


Ceny wyhamowały. Co dalej?
Kontynuacja stabilizacji cen mieszkań deweloperskich na głównych rynkach nieruchomości kraju utrwala przekonanie o ostatecznym wyczerpywaniu się ich potencjału wzrostowego z ostatnich lat hossy.

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński w tej sytuacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju koniunktury już w kolejnych miesiącach jest wejście rynku w fazę korekty cen. Jej skala i czas trwania będą jak zwykle zależały od parametrów krajowej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ceny-mieszkan-wrzesien2020-RAPORT/11667/
jpeterj
Jak to?

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/inwestycje-w-mieszkania-ceny-beda-zmierzaly-do-sredniej-europejskiej/encb6zf
jsunday
Jak wyrównasz płace 15 mln Polaków do poziomów europejskich to będziesz miał europejskie ceny mieszkań mistrzu.
To od kiedy te podwyżki?
jpeterj odpowiada jsunday
O, nowy Lenin się objawił. Mało wam socjalu?
jsunday odpowiada jpeterj
Swoim komentarzem udowodniłeś ujemny iloraz inteligencji. Cech charakterystyczna u nieruchomościowych jelonków.
wancofoq
Bardzo ciekawy artykuł. Spadek popytu na mieszkania w III kwartale 20-25%. Spadek popytu na wynajem w III kwartale 30-42%%. Grubo.
jpeterj odpowiada jsunday
Wzruszyła mnie twoja historia januszu rynku nieruchomości. Nie płacz golasie, po prostu weź się do roboty.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki