Ryczko: Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje

Zakładano, że RPP poczeka na dane makroekonomiczne i decyzję o cięciu stóp podejmie najwcześniej w maju lub czerwcu. Rada wykonała jednak ruch wyprzedzający - ocenił dla PAP Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ Banku.

"Z dzisiejszą RPP teoretycznie nie wiązano większych emocji – rynek zakładał, iż Rada poczeka na kolejne dane makro, aby zdecydować się na dalsze obniżki stóp procentowych" - ocenił Ryczko. Analityk dodał, że dominowało założenie, że RPP będzie cięła stopy o 25-50 pkt-ów bazowych w maju albo czerwcu.

"Rada zdecydowała się jednak na wyprzedzający wobec oczekiwań ruch obniżając stopy o 50 pkt.-ów bazowych już dziś" - powiedział analityk. "Blisko 6-procentowym spadkiem wycen zareagował sektor bankowy na GPW (WIG_Banki)" - dodał.

"Sam złoty po początkowej zniżce szybko wrócił w okolice punktu odniesienia" - ocenił zachowanie polskiej waluty Ryczko.

Analityk dodał, że "równie ciekawie było podczas konferencji o 14:30, gdzie premier Mateusz Morawiecki, wraz z prezesem NBP zaprezentowali kolejne wytyczne w ramach tarczy antykryzysowej".

Ryczko stwierdził, że z punktu widzenia działań NBP warto wspomnieć o informacji, iż polski bank centralny będzie nabywał na rynku wtórnym również dług gwarantowany przez skarb państwa. "Glapiński poinformował również, iż możliwe są konsorcja banków, które będą udzielać kredytów, np. PFR, a następnie NBP będzie udzielał refinansowania" - dodał.

"Ciekawa była również uwaga prezesa NBP, iż w okresie po kryzysie możemy spodziewać się wojny o rynki zbytu, kurs walutowy" - ocenił analityk. "Złoty przyjął dzisiejsze wydarzenia relatywnie stabilnie – kurs euro/złoty jest o ok. 2 gr wyżej niż nad ranem, jednak częściowo należy tłumaczyć to również odbiciem dolara" - podsumował Ryczko. (PAP)

pgo/ dym/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil