REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Średnia krajowa przebiła 7000 zł. Ale płace realnie spadały w rekordowym tempie

Krzysztof Kolany2023-01-20 10:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-20 10:10

Tego typu dane wywołują skrajne odczucia. Z jednej strony przeciętne wynagrodzenie po raz pierwszy przekroczyło 7000 złotych. Z drugiej jednak strony po uwzględnieniu inflacji odnotowano najsilniejszy spadek płac w historii porównywalnych statystyk.

Średnia krajowa przebiła 7000 zł. Ale płace realnie spadały w rekordowym tempie
Średnia krajowa przebiła 7000 zł. Ale płace realnie spadały w rekordowym tempie
fot. Daniel Jedzura / / Shutterstock

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych w grudniu 2022 roku wyniosło 7329,96 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 10,3 proc. wyższe niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Względem listopada „średnia krajowa” wzrosła o 6,9%. Pamiętajmy przy tym, że grudzień jest miesiącem wypłat rozmaitych świadczeń, premii i bonusów, co jednorazowo podnosi wielkość średniej wypłaty.

Bankier.pl na podstawie GUS

Ekonomiści spodziewali się, że roczna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wyniesie 12,5% po wzroście o 13,9% rdr odnotowanym w listopadzie. Możemy więc mówić o sporym rozczarowaniu. Miesiąc wcześniej wynagrodzenia rosły w nominalnym tempie 13% w skali roku. Natomiast w lipcu mieliśmy nowy nominalny rekord, gdy „średnia krajowa” wzrosła nominalnie aż o 15,8%.

Niemniej jednak przy tak wysokiej inflacji obserwacja wartości nominalnych zatraciła sens. W grudniu inflacja CPI wprawdzie obniżyła się do 16,6%, lecz wciąż ceny w sklepach rosły szybciej niż wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw piąty miesiąc z rzędu była ujemna i wyniosła -5,39%. To zdecydowanie najniższy wynik w sięgającej roku 2005 historii porównywalnych danych.

Bankier.pl na podstawie GUS

O ile w pierwszej połowie roku mogliśmy mówić o istnieniu zjawiska spirali cenowo-płacowej, tak od maja płace rosną wolniej niż ceny dóbr konsumpcyjnych. Stąd też mówimy o realnym spadku płac, który w średnim terminie powinien działać dezinflacyjnie. Jednakże jeśli blisko 10-procentowa dynamika płac nominalnych utrzyma się w dłuższym terminie, to będzie stanowiła paliwo do utrzymania podwyższonej (choć już pewnie nie dwucyfrowej) inflacji CPI w następnych latach. Niemniej jednak przeszło 5-procentowy realny spadek wynagrodzeń zapewne będzie hamował konsumpcję w najbliższych miesiącach.

 Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w grudniu 2022 r. względem listopada 2022 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) – wyjaśniają statystycy GUS (podkreślenia od redakcji).

 – Najwyższy wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 74,3%), gdzie wynagrodzenia zwiększyły się do 15 218,13 zł (miesiąc wcześniej wyniosły 8 732,13 zł), „Górnictwo i wydobywanie” (o 32,6%), gdzie wynagrodzenia wyniosły 18 800,93 zł (miesiąc wcześniej 14178,21 zł), „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” (o 26,5%), gdzie wynagrodzenia zwiększyły się do 7440,24 zł (miesiąc wcześniej wyniosły 5882,86 zł) – dodaje GUS.

Równocześnie warto przypomnieć, że cały czas piszemy tu o wynagrodzeniach przed potrąceniem podatków od pracy (składek na ZUS i NFZ oraz zaliczki na PIT). Faktycznie liczy się to, ile pracownik otrzyma „na rękę” oraz ile wynosi tzw. koszt pracodawcy  wyliczyć to można, korzystając z Kalkulatora Płacowego Bankier.pl.

Kto tyle zarabia i jak GUS to liczy?

Ponadto raport ten dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40 proc. pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Nieco lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko raz na 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada i dotyczyły stanu na październik 2020 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 4702,66 zł brutto, czyli około 3403 zł netto (tzn. na rękę).

Dane, na podstawie których GUS oblicza statystyki przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, pochodzą z „Meldunku o działalności gospodarczej” (DG-1). W ramach tego sprawozdania podmioty o liczbie pracujących 50 lub więcej osób badane są metodą pełną, a podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 osób – metodą reprezentacyjną. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Kto tak dużo zarabia? Wynagrodzenia w Polsce  jak GUS to liczy? [Tłumaczymy]”.

Zatrudnienie także rozczarowało

O ile niższa od oczekiwań dynamika płac jest po części dobrą wiadomością (bo działa antyinflacyjnie), to już słabszy wynik zatrudnienia jest jednoznacznie negatywną informacją. Liczba zatrudnionych (w przeliczeniu na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 roku wyniosła 6504,7 tys. i była o 2,8 tys. niższa niż miesiąc wcześniej  wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Bankier.pl na podstawie GUS

W całym 2022 roku przybyło jednak 143,1 tys. etatów, co oznacza wzrost o 2,2% rdr. Ekonomiści liczyli jednak na dynamikę na poziomie 2,3% rdr.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (82)

dodaj komentarz
beju
Kolejna manipulacja "Bankiera" - ochłap rzucony PO- lemingom, żeby głośniej ujadały.
Nawet jeżeli CPI rdr (grudzień) = ok. 16% , wzrost płac za 2022 = ok 13% czyli różnica ok 3pp - stosunkowo niewiele jak na okres wysokiej inflacji.
Poza tym wiadomo, że CPI mierzy inflację konsumencką, nie ma tam np. nieruchomości,
Kolejna manipulacja "Bankiera" - ochłap rzucony PO- lemingom, żeby głośniej ujadały.
Nawet jeżeli CPI rdr (grudzień) = ok. 16% , wzrost płac za 2022 = ok 13% czyli różnica ok 3pp - stosunkowo niewiele jak na okres wysokiej inflacji.
Poza tym wiadomo, że CPI mierzy inflację konsumencką, nie ma tam np. nieruchomości, samochodów itp.
Należałoby zmierzyć i pokazać, jaka część średniego wynagrodzenia wykorzystywana jest na wydatki konsumpcyjne i wtedy dopiero stymulować elektorat Tuska (pytanie czy by to zrozumieli) !
bha
Wrzucając wszystkich do jednego wygodnego od lat statystycznie obłudnego kapelusza. Brak więcej słów
darek_znawca
Potwierdzam pensje szybko rosną. Właśnie dwa dni temu rozpocząłem pracę za 12 000 brutto. Można? A no można jak się chce.
darek_znawca odpowiada chmiels
inżynier mechanik
kriskul

Jeśli jesteś po mechanice i budowie maszyn, w której jest do wyboru kilka specjalizacji
To takie stanowisko jest najniżej opłacane w hierarchii inżynierów. Prawdopodobnie Twoja praca jest związana z jakąś branża dosyć dobrze sytuowaną, strzelam: lotnicza lub podobne. I to związane z obróbką skrawaniem w otoczeniu CAM i CAD

Jeśli jesteś po mechanice i budowie maszyn, w której jest do wyboru kilka specjalizacji
To takie stanowisko jest najniżej opłacane w hierarchii inżynierów. Prawdopodobnie Twoja praca jest związana z jakąś branża dosyć dobrze sytuowaną, strzelam: lotnicza lub podobne. I to związane z obróbką skrawaniem w otoczeniu CAM i CAD programow. To robota na stawke z 9000 tys netto
bha
Wyciągana z jednego kapelusza, Średnia płaca niby 7300 w przedsiębiorstwach na wyższych stołkach. Od lat taka Niby podawana krajowa o której od lat zdecydowana większości osób pracujących niestety może sobie w ogromie branż i zawodów jedynie pomarzyć. Taka
bha
Wyciągana z jednego kapelusza, Średnia płaca niby już 7300 zł w w przedsiębiorstwach pewnie na tych niewielu % wyższych stołkach. Od lat taka Niby podawana średnia krajowa o której od lat zdecydowana większości osób pracujących niestety może sobie w ogromie branż i zawodów jedynie poczytać, posłuchać lub pomarzyć. Taka medialna Wyciągana z jednego kapelusza, Średnia płaca niby już 7300 zł w w przedsiębiorstwach pewnie na tych niewielu % wyższych stołkach. Od lat taka Niby podawana średnia krajowa o której od lat zdecydowana większości osób pracujących niestety może sobie w ogromie branż i zawodów jedynie poczytać, posłuchać lub pomarzyć. Taka medialna obłada płacowa od lat wygodna wielu udająca jarząbka. Cóż z realnym rynkiem możliwego do osiągnięcia zarobkowania w już ogromie zawodów ma raczej niewiele wspólnego i prawdy.
marok
Niemcy borykają sie ze spadkiem realnych wynagrodzeń już od ponad 3 lat. Czesi od ponad roku, my zaledwie pół roku.
anty12
My od 7 lat, odkąd PiS przy korycie. Odtales podwyżkę za trollowanie ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki