REKLAMA

Płace realnie maleją, ale zatrudnienie rośnie

Krzysztof Kolany2022-12-20 10:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-20 10:10

Listopadowe statystyki z polskiego rynku pracy nie zaskoczyły ekonomistów. Realnemu spadkowi wynagrodzeń towarzyszył dalszy wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Dodatkowo statystyki płac zostały zawyżone przez wypłaty premii w górnictwie.

Płace realnie maleją, ale zatrudnienie rośnie
Płace realnie maleją, ale zatrudnienie rośnie
fot. Gowork.pl / / Gowork.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych w listopadzie 2022 roku wyniosło 6 857,96 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 13,9 proc. wyższe niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Względem października „średnia krajowa” wzrosła o 2,5 proc.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Ekonomiści spodziewali się, że roczna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wyniesie 13,3%, zatem możemy mówić o małej pozytywnej niespodziance. Miesiąc wcześniej wynagrodzenia rosły w nominalnym tempie 13% w skali roku. Natomiast w lipcu nowy nominalny rekord, gdy „średnia krajowa” wzrosła nominalnie aż o 15,8%. W czerwcu statystycy odnotowali wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw o 13,0%, w maju o 13,5%, a w kwietniu wzrosła ona o wówczas rekordowe 14,1%.

Listopadowe statystyki wynagrodzeń zostały podbite przez wypłatę kolejnych w tym roku premii w górnictwie. Jak informuje GUS, przeciętne miesięczne zarobki w sekcji PKD „górnictwo i wydobywanie” wyniosły 14 178,21 zł brutto i były o 64,3% wyższe niż przed miesiącem. W październiku średnia płaca w tym sektorze wyniosła 8 627,87 zł brutto.

Jednakże przy tak wysokiej inflacji obserwacja wartości nominalnych zatraciła swój sens. W listopadzie inflacja CPI obniżyła się do 17,5%, lecz wciąż ceny w sklepach rosły szybciej niż wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw czwarty miesiąc z rzędu była ujemna i wyniosła -3,09 %. To drugi najniższy wynik w sięgającej roku 2005 historii porównywalnych danych.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Bankier.pl na podstawie GUS

W pierwszej połowie roku mogliśmy mówić o istnieniu zjawiska spirali cenowo-płacowej. Rosnące ceny w sklepach skłaniały (i wciąż skłaniają) pracowników do żądania wyższych płac i oczekiwania te przynajmniej do niedawna zwykle były realizowane przez pracodawców. Ci z kolei podnosili ceny swoich wyrobów (i nadal podnoszą), aby zrekompensować sobie wzrost kosztów pracy, energii i półproduktów. W ten sposób powstało błędne koło nakręcające wzrost inflacji. Teraz jednak płace - choć wciąż szybko rosną – to już nie nadążają za średnim wzrostem kosztów życia szacowanym przez GUS.

Równocześnie warto przypomnieć, że cały czas piszemy tu o wynagrodzeniach przed potrąceniem podatków od pracy (składek na ZUS i zaliczki na PIT). Faktycznie liczy się to, ile pracownik otrzyma „na rękę” oraz ile wynosi tzw. koszt pracodawcy - wyliczyć to można, korzystając z Kalkulatora Płacowego Bankier.pl.

Kto tyle zarabia i jak GUS to liczy?

Ponadto raport ten dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40 proc. pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Nieco lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko raz na 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada i dotyczyły stanu na październik 2020 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 4702,66 zł brutto, czyli około 3403 zł netto (tzn. na rękę).

Dane, na podstawie których GUS oblicza statystyki przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, pochodzą z „Meldunku o działalności gospodarczej” (DG-1). W ramach tego sprawozdania podmioty o liczbie pracujących 50 lub więcej osób badane są metodą pełną, a podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 osób – metodą reprezentacyjną. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Kto tak dużo zarabia? Wynagrodzenia w Polsce - jak GUS to liczy? [Tłumaczymy]”.

Zatrudnienie wciąż rośnie

Liczba zatrudnionych (w przeliczeniu na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku wyniosła 6 507,5 tys. i była o 6,6 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Względem listopada 2021 roku liczba etatów była jednak wyższa o 143,8 tys., czyli o 2,3 proc. Był to rezultat zbieżny z oczekiwaniami ekonomistów.  

Bankier.pl na podstawie GUS

W lutym statystyki zatrudnienia w dużych firmach powróciły do stanu sprzed covidowego lockdownu, przebijając poprzedni rekord z lutego 2020 roku. Przed marcem 2020 r. sektor korporacyjny odpowiadał za 6 445,9 tys. etatów. W listopadzie2022 roku było ich o 61,6 tys. więcej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (21)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Drobna korekta w podwyżce płac , rekompensowana wzrostem zatrudnienia. Kasa do budżetu leci. Polska spokojnie rozwija się i przyjdzie czas, że na pół etatu ludzie zarobią tyle by ładnie się utrzymać.
anty12
Przeczytales artykul ze zrozumieniem ? NApisz jeszcze ze inflacja 60% bedzie ok.
hfjdj odpowiada anty12
A w czym problem w 60% inflacji?
anty12 odpowiada hfjdj
W inflacji. Rozumiesz?
ohh
Wszystko już tanieje. Globalnie i lokalnie. Inflacja spadnie do 2% w 2023. Widać to dobitnie po tym jak złotówka się umocniła od października i cały czas się umacnia. Teraz to jak zwykle straszenie, aby tzw. ulicę zalatwić. Sprzedać drogo waluty, kupić tanio akcje. Co kilka lat ta sama śpiewka, te same zagrania. Straszyli wojną atomową Wszystko już tanieje. Globalnie i lokalnie. Inflacja spadnie do 2% w 2023. Widać to dobitnie po tym jak złotówka się umocniła od października i cały czas się umacnia. Teraz to jak zwykle straszenie, aby tzw. ulicę zalatwić. Sprzedać drogo waluty, kupić tanio akcje. Co kilka lat ta sama śpiewka, te same zagrania. Straszyli wojną atomową we wrześniu, aby w październiku drogo wciskać ludziom waluty. Teraz straszą kryzysami aby tanio odkupić akcje z giełdy.
simonsoft8
jarząbek obiecuje po 15:20
jenak
Jestem zdumiona cenami w sieci Action. Naprawdę zwalają z nóg. Dodatkowo, kupując niejeden produkt, w zasadzie coraz więcej (choć wybór jest jakimś ograniczeniem), przekonałam się, że jakościowo na niezłym poziomie.

Stosunek cena/jakość, IMHO, na doskonałym poziomie.

To jest ten przytyk odnośnie cen, które potrafią
Jestem zdumiona cenami w sieci Action. Naprawdę zwalają z nóg. Dodatkowo, kupując niejeden produkt, w zasadzie coraz więcej (choć wybór jest jakimś ograniczeniem), przekonałam się, że jakościowo na niezłym poziomie.

Stosunek cena/jakość, IMHO, na doskonałym poziomie.

To jest ten przytyk odnośnie cen, które potrafią nie rosnąć. Tam nie rosną. Są w ogromnej większości tymi sprzed roku.

Można? Można.

O co mi chodzi?


Na innym portalu właśnie czytam, że Action ma skupić własne akcje za 4,6 mln złotych.


Można? Można.

Można mieć niskie ceny (przedinflacyjne), dobrą jakość, kupę klientów, super przychód i super dochód i skupować własne akcje.

Brawo, brawo, brawo.

To im się należy.
jenak
Tu płace realnie rosną.

W ogóle płace polskie wzrosły w ostatnich latach wzg. tzw. zachodnich. Euro wzrosło, ale niedużo. Nasze płace o wiele więcej.

Że tam ceny wzrosły? A to już inna bajka.


To nie jest chyba wina Glapci?
jenak
Jak tam trafiłam?

Pewnego razu patrzę, a było to chyba tuż przed plandemią, co tam tyle luda. Wchodzę, a tam rzeczywiście, już wtedy ceny powalały. Myślę, prawie darmo, za klasykiem.
Nie wierzyłam. Może jakaś jakość do luftu. Weźmiesz do ręki i złamiesz, podrzesz, skurczy się.


Ale nie. Zupełnie dobra jakość.
Jak tam trafiłam?

Pewnego razu patrzę, a było to chyba tuż przed plandemią, co tam tyle luda. Wchodzę, a tam rzeczywiście, już wtedy ceny powalały. Myślę, prawie darmo, za klasykiem.
Nie wierzyłam. Może jakaś jakość do luftu. Weźmiesz do ręki i złamiesz, podrzesz, skurczy się.


Ale nie. Zupełnie dobra jakość. Sprawdzone w regularnym boju.

Cena, jak wyżej, nadal na bezprecedensowym poziomie.


Teraz jak coś tam kupuję, to w ciemno.
Nie zawiodę się.

Podobnie Jula. Też oba parametry całkiem oki.


Czyli można.

Z dużym poszanowaniem do klienta.


Nie wiem, jak u innych. Np. często wymieniane pepco. Nic nie kupiłam. Asortyment mi na razie nie podchodzi. Nie moje gusta. Ale jestem otwarta.
baibina
Płace realnie maleją? Serio? Nie w górnictwie...

przeciętne miesięczne zarobki w sekcji PKD „górnictwo i wydobywanie” wyniosły 14 178,21 zł brutto

Pięknie lepiej niż w IT i służbie zdrowia... A wy się zastanawiacie Wolacy czemu ten wegiel taki drogi czemu was na niego nie stac i czemu was premier do lasu po chrust wysyla.
Płace realnie maleją? Serio? Nie w górnictwie...

przeciętne miesięczne zarobki w sekcji PKD „górnictwo i wydobywanie” wyniosły 14 178,21 zł brutto

Pięknie lepiej niż w IT i służbie zdrowia... A wy się zastanawiacie Wolacy czemu ten wegiel taki drogi czemu was na niego nie stac i czemu was premier do lasu po chrust wysyla. Nie dla Wolaka Polskie czarne zloto! Nie dla psa kielbasa! hehe. Nur fur hanys! nur aus Gruba!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki