REKLAMA

Ostatnia chwila na kredyt bez większych oszczędności

Michał Kisiel2014-11-20 12:12analityk Bankier.pl
publikacja
2014-11-20 12:12
Ostatnia chwila na kredyt bez większych oszczędności
Ostatnia chwila na kredyt bez większych oszczędności
/ Thinkstock

Nowy rok przyniesie ważną zmianę dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wymagania dotyczące minimalnego wkładu własnego wzrosną dwukrotnie, a osoby które nie posiadają odpowiednich oszczędności zostaną odesłane z banku z kwitkiem. Tylko do końca grudnia będzie można jeszcze starać się o kredyt na starych zasadach, ale nie w każdej instytucji.

Od początku tego roku na otrzymanie kredytu nie mogą liczyć osoby, które chciałyby nabyć mieszkanie wyłącznie za pożyczone środki. To wynik rekomendacji wydanej przez nadzór finansowy. Zaleca ona, aby klient legitymował się co najmniej 5-procentowym wkładem własnym. Ten minimalny próg pójdzie jednak w górę za nieco ponad miesiąc – w 2015 r. trzeba będzie posiadać w postaci oszczędności już 1/10 ceny kupowanej nieruchomości.

Z wnioskiem warto się pośpieszyć (Thinkstock)

Banki wolą oszczędnych

W kolejnych latach na kredyt będą mogli liczyć już tylko klienci posiadający znaczące rezerwy finansowe. W 2016 r. próg minimalnego wkładu własnego wzrośnie do 15 proc., a w 2017 r. osiągnie docelowy poziom 20 proc.

Już dziś kilka instytucji na polskim rynku zdecydowało się ostrzej selekcjonować kredytobiorców, odrzucając tych, którzy nie angażują w zakup mieszkania własnych oszczędności. Najbardziej restrykcyjne pod tym względem banki gotowe są pożyczyć maksymalnie 80 proc. ceny nieruchomości. Takie zasady ma np. ING Bank Śląski. Inni wyprzedzają nieco regulacje nadzorcy i już dziś oczekują 10-procentowego wkładu własnego (np. Credit Agricole).

Z wnioskiem warto się pośpieszyć

Osoby myślące o zakupie mieszkania bez angażowania większych środków muszą się spieszyć. Kredytów z 5-procentowym wkładem własnym udzielają nadal następujący kredytodawcy:

Najbezpieczniej dla klienta będzie, jeśli decyzja kredytowa zostanie wydana jeszcze w tym roku. Czekanie do końca grudnia może spowodować, że lista banków gotowych rozpatrzyć wniosek na kredyt na 95 proc. ceny nieruchomości jeszcze się skurczy – zapewne część kredytodawców będzie przyjmować aplikacje na starych zasadach do Sylwestra, ale niektóre ustalą wcześniejszy termin, podobnie jak miało to miejsce pod koniec 2013 r.

Jeśli planujemy kredyt na mieszkanie w dalszym terminie, warto poważnie pomyśleć o gromadzeniu oszczędności lub poszukać wsparcia w rodzinie. Wyższy wkład własny sprawia, że nie tylko rozszerza się lista instytucji, które gotowe nam będą pożyczyć pieniądze, ale to także realna szansa na obniżenie kosztu kredytu. Wiele instytucji stosuje bardziej atrakcyjne marże, gdy stosunek kwoty kredytu do ceny nieruchomości (wskaźnik LTV) jest niższy niż 80 proc. W perspektywie kilkudziesięciu lat spłaty, przekłada się to na znaczące oszczędności.

Michał Kisiel

Kredyty mieszkaniowe porównujemy regularnie. Sprawdź i weź najtańszy

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~ABCnieruchomosci
Jak podwyzszyc zdolnosc kredytowa: http://wp.me/p5oyRF-Z
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~zxc
hahahahahaha, a to dobre, kit, a z czego banki będą życ, prawda jest taka że od paru lat banki żądają 20% wkładu własnego, taka propaganda żeby poprawić wyniki finansowe banków pod koniec roku
~plazowicz
Żadnych kredytów. Ostatnio pewien bank spółdzielczy zaproponował mi kredyt na 11% pod zastaw depozytu złotówkowego w ich własnym banku. Przy czym kredyt jedynie na 90% wartości depozytu :))) Odpowiedź dostałem w ...niedzielę. Kopara mi opadła. Cyrk.
~DXL
Proszę nie wierzyć w te brednie !!! To kolejny chwyt banków żeby przyciągnąć ludzi po kredyt.Zamiast oprocentować pomiędzy 1 a 5 % tak jak jest na zachodzie.
~Mieciu
Widzę że humor dopisuje... :) to żaden chwyt
~ja23
A w jakim kraju na zachodzie jest kredyt oprocentowany pomiędzy 1 a 5 % ? bo ja takiego nie znam ?
~mik odpowiada ~ja23
Polska :)W CHF marże ok 1-2% + Libor nieco powyżej zeraw PLN Marże 1,5-3% + Wibor ok 2%Te banki, które żądają większego wkładu (ING, CA), żadały go już dawno, nawet jak banki udzielały kredyty na ponad 100%, więc wyprzedziły nawet pomysł na rekomendacje KNFu :)
~Kamell odpowiada ~mik
marża w CHF 1-2% ???? chyba śnisz że dostaniesz taką marżę , każdy bank oferujący jeszcze CHF ma marże pow 2,5% . a dodatkowo zgodnie z rekomendacja KNF zeby dostać walute musisz w niej zarabiać
~domek
Od 7-9 lat słychać o przewartościowanych mieszkaniach. Niby to lepiej nie kupować bo stanieją itd. Ale jak kupuje się mieszkanie dla siebie to co w zamian, mieszkać u mamusi? Połowa z tych 9 letnich kredytów jest w spłacaniu ku końcowi. Druga sprawa jak ktoś miał 28 lat i czekał to dziś ma więcej niż 35 lat i ograniczenia Od 7-9 lat słychać o przewartościowanych mieszkaniach. Niby to lepiej nie kupować bo stanieją itd. Ale jak kupuje się mieszkanie dla siebie to co w zamian, mieszkać u mamusi? Połowa z tych 9 letnich kredytów jest w spłacaniu ku końcowi. Druga sprawa jak ktoś miał 28 lat i czekał to dziś ma więcej niż 35 lat i ograniczenia kredytowe. Dajcie więc spokój poradom spekulacyjnym.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki