REKLAMA

Niewypłacalność Evergrande już oficjalna

2021-12-09 10:25
publikacja
2021-12-09 10:25
Niewypłacalność Evergrande już oficjalna
Niewypłacalność Evergrande już oficjalna
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Reuters

Agencja Fitch obniżyła rating Evergrande Group oraz jej dwóch spółek-córek do poziomu "ograniczona niewypłacalność". Posiadacze dolarowych obligacji najbardziej zadłużonego dewelopera świata mogą zażądać natychmiastowej spłaty zobowiązań.

Evergrande Group miała czas do poniedziałku, aby wypłacić inwestorom kupon od dwóch serii obligacji dolarowych w łącznej wysokości 82,5 mln dol. Obligatariusze informowali za pośrednictwem mediów, że nie otrzymali pieniędzy, natomiast sama spółka nie ogłosiła żadnego komunikatu w tej sprawie oraz nie odpowiedziała na zapytanie Fitcha. W efekcie agencja obniżyła rating grupy oraz jej dwóch spółek zależnych Hengda Real Estate Group i Tianji Holding Limited do poziomu "ograniczona niewypłacalność". Jak tłumaczy Fitch, "oznacza emitenta, który w opinii Fitch Ratings, nie wywiązał się ze zobowiązań wynikających z wyemitowanej obligacji, zaciągniętego kredytu lub innego zobowiązania finansowego, ale nie ogłosił upadłości, układu z wierzycielami, likwidacji ani żadnej innej podobnej procedury i nadal prowadzi działalność gospodarczą".

Formalna niewypłacalność spółki może wywołać lawinę roszczeń od innych wierzycieli. Obligacje Evergrande były objęte klauzulą cross-default. Jeżeli posiadacze lub powiernicy papierów, którzy dysponują łącznie przynajmniej 25 proc. wartości nominalnej danej serii, zażądają natychmiastowej (czyli wcześniejszej niż wynika z harmonogramu) spłaty zobowiązania, spółka będzie zobowiązana przekazać środki. Evergrande Group wyemitowało na rynku offshore obligacje dolarowe o wartości 19 mld dol. Inwestorzy muszą wiedzieć, że takimi pieniędzmi chiński gigant od ręki nie dysponuje, a planowany proces restrukturyzacji potrwa. 

"Analiza windykacji zakłada, że Evergrande zostanie zlikwidowane w wyniku upadłości, ponieważ jest spółką zajmującą się obrotem aktywami. Zakładamy, że zarówno Hengda, jak i Evergrande zbankrutują, jeśli Evergrande upadnie" - pisze Fitch, przedstawiając scenariusz "kontrolowanego rozkładu" najbardziej zadłużonego chińskiego dewelopera. O ostatecznym losie spółki zdecyduje jednak Pekin.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (24)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Pewnie niedługo dowiemy się, że wszystkie amerykańskie i reszty świata fundusze emerytalne zostały tam zainwestowane, i teraz musimy je ratować… znowu. Nam nie może być źle dodruk zawsze udać musi się. Bankierzy świata łączcie się w proletariackim dodruku i ratowania "Wszędzie-Grande", bo będzie globalna Pewnie niedługo dowiemy się, że wszystkie amerykańskie i reszty świata fundusze emerytalne zostały tam zainwestowane, i teraz musimy je ratować… znowu. Nam nie może być źle dodruk zawsze udać musi się. Bankierzy świata łączcie się w proletariackim dodruku i ratowania "Wszędzie-Grande", bo będzie globalna granda. Ps. "Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie!" Panie Morawiecki Tarczą antykryzysową w Elektrownie tarczą! Wystarczy dodrukować węgla! Bankierzy drukujcie węgiel prąd i gaz! Aby nie dosięgnął nas niemiły czas.
bartoszw1973
A banknotami nie można palić w elektrowniach? :-)
szprotkafinansjery
Kogo obchodzą chińskie długi wewnętrzne?
No i co ma wspólnego chiński rynek materiałów z np. rynkiem europejskim?

Wasz entuzjazm - trolley i inni - jest chyba mocno chybiony.
Evergrande chyba nie budowało żadnego osiedla w Warszawie.
jpelerj
Nie, ale to gracz światowy. Pozostając w pańskiej retoryce - Lehman też nie finansował deweloperów w Warszawie. Mam nadzieję, że pomogłem.
szprotkafinansjery odpowiada jpelerj
Ale Lehman zachwiał systemem bankowym i rynkiem USA, powiązanego bardzo silnie z całym światem. Był to kryzys finansowy. Czy "bankructwo" ubranych w obligi Evergrande położy chińskie banki? Czy władze nagle radykalnie zmienią politykę gospodarczą i przestraszone przykładem wywołają recesję w Państwie Środka?
no_comment
A co nas obchodziło, że 2 lata temu jakiś Chińczyk w Wuhan niedogotował nietoperza i na coś zachorował.... a nie czekaj....
marekpoznan odpowiada szprotkafinansjery
Chiny obecnie są bardzo silnie powiązane z całym światem, i to właśnie Chiny wyciągnęły cały świat z zapaści po ostatnim kryzysie.
trolley odpowiada szprotkafinansjery
Nie no skąd :) Wiadomo, jak nie wykorzystają stali na budowie to i tak kupią żeby leżała i rdzewiała. Byle tylko zdjąć nawis nadpodaży z rynku hehe. A na poważnie zaczynasz się obijać o myślenie życzeniowe. Ale to twój problem.
jaho31
Chińczycy mogą sprawę wewnętrznie rozwiązać w bardzo prosty sposób
Każdego chińskiego wierzyciela firmy Evergrande skierują na przymusowe
doszkalające zajęcia w jednym ze swoich obozów pracy.
Wierzyciele zagraniczni po prostu nie dostaną pieniędzy.


Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki