REKLAMA

NRL i RPO: sąd orzekł, że lekarz nie musi ujawniać skarbówce danych pacjentów

2016-03-07 14:36
publikacja
2016-03-07 14:36
NRL i RPO: sąd orzekł, że lekarz nie musi ujawniać skarbówce danych pacjentów
NRL i RPO: sąd orzekł, że lekarz nie musi ujawniać skarbówce danych pacjentów
/ YAY Foto

Lekarz w toku postępowania prowadzonego przez urząd kontroli skarbowej nie ma obowiązku podawać na żądanie organu danych swoich pacjentów - orzekł NSA. Wyrok z satysfakcją przyjęli Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Naczelna Rada Lekarska.

Sprawa, w której orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, dotyczyła lekarza proktologa (zajmującego się diagnostyką i leczeniem schorzeń jelita grubego, odbytnicy i odbytu). Kontrola skarbowa zażądała od niego danych (zawierających imię, nazwisko i adres) pacjentów, którzy korzystali z jego usług. Lekarz odmówił, powołując się na tajemnicę lekarską. Dostał karę porządkową w wysokości 2 tys. zł. Sprawa trafiła do sądu.

Karę utrzymał w mocy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, uznając, że lekarz miał obowiązek ujawnić urzędowi kontroli skarbowej wnioskowane dane, ponieważ dane takie jak imię, nazwisko i adres pacjenta - zdaniem WSA - nie są chronione tajemnicą lekarską.

Skargę kasacyjną od wyroku sądu pierwszej instancji wywiódł Rzecznik Praw Obywatelskich wskazując, że dane identyfikacyjne pacjenta stanowią część dokumentacji medycznej i podlegają ochronie. Wyrok został również zaskarżony przez podatnika. Do postępowania kasacyjnego przyłączył się lekarski samorząd.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przepis ordynacji podatkowej, na który powoływały się organy kontroli skarbowej nie może stanowić podstawy do żądania od lekarza podania danych identyfikacyjnych swoich pacjentów. Wyrokiem z 4 marca NSA uchylił zaskarżony wyrok WSA oraz postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze ws. nałożenia kary porządkowej.

Biuro RPO wskazało w poniedziałek z satysfakcją, że Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko rzecznika. Również prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, jak przekazała PAP rzeczniczka samorządu Katarzyna Strzałkowska, wyraził zadowolenie z wyroku, od zawsze bowiem wyrażał przekonanie, że organy kontroli skarbowej nie są uprawnione do pozyskiwania od lekarza imion, nazwisk i adresów pacjentów.

Szersze omówienie wyroku, jak zapowiada NRL, nastąpi po sporządzeniu przez NSA pisemnego uzasadnienia. (PAP)

ktl/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~jerzy
Jakie odszkodowania teraz zapłaci urząd lekarzowi?Ile zapłaci menda ze skarbówki z własnych pieniędzy?Dopiero przy takim podejściu byłoby to państwo prawa.
~freedom
Jak skarb państwa i państwo ciebie robi w ch. to sobie sprawy nie zdajesz więc ich nie broń.. Im mniej pieniędzy w budżecie tym więcej u obywateli ! W skarbie państwa ma być jak najmniej pieniędzy :)
~Lll
Czyli lekarzyki moga kantowac skarb panstwa bezkarnie, gratuluje
~mim
nie musisz chodzić do "lekarzyków" możesz do NFZ

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki