REKLAMA

Ministerstwo Klimatu szacuje nadmiarowe przychody energetyki

2022-11-10 15:04, akt.2022-11-10 18:14
publikacja
2022-11-10 15:04
aktualizacja
2022-11-10 18:14

Ministerstwo klimatu szacuje na 25-42 mld zł wpływy od wytwórców energii elektrycznej i spółek obrotu z tytułu nadmiarowych przychodów. W czwartek weszło w życie rozporządzenie, ustalające sposoby obliczania limitu ceny energii elektrycznej i marże przy sprzedaży.

Ministerstwo Klimatu szacuje nadmiarowe przychody energetyki
Ministerstwo Klimatu szacuje nadmiarowe przychody energetyki
fot. PrzemoN / / Shutterstock

Ustawa o maksymalnych cenach energii przewiduje, że wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej muszą przekazywać odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny będące nadmiarowym przychodem, według przyjętego w ustawie wzoru. Szczegółowy sposób obliczania limitu ceny na potrzeby kalkulacji kwoty odpisu został ustalony w rozporządzeniu Rady Ministrów, które weszło w życie w czwartek. Obowiązek wpłat na Fundusz obejmie okres od 1 grudnia 2022 r. do 31 czerwca 2023.

W Ocenie Skutków Regulacji do rozporządzenia ministerstwo klimatu oszacowało wpływy z tytułu odpisu na poziomie 25,24-42,4 mld zł. Rozpiętość wynika z szacunków rynkowych cen energii w 2023 r. od których uzależniona jest kwota odpisu. W kalkulacji przyjęto rozpiętość cen od 785 do 900 zł za MWh - wyjaśnił resort w OSR. Według rządu mechanizm ogranicza nadmiarowe przychody wytwórców i sprzedawców energii elektrycznej, a uzyskane z tego tytułu środki trafią do odbiorców końcowych. Dlatego - jak podkreślono w OSR - mechanizm nie wymaga dodatkowych środków w sektorze finansów publicznych i nie rodzi nowych skutków dla sektora finansów publicznych po stronie wydatkowej.

Schreiber: nadmiarowe zyski spółek energetycznych mogą sięgnąć kilkudziesięciu miliardów zł

Nadmiarowe zyski spółek energetycznych mogą sięgnąć kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie - ocenił w czwartek szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Minister w wywiadzie dla Radia Plus wskazał, że rozporządzenie ws. sposobu obliczania limitu ceny za energię elektryczną pozwoli ograniczyć nadmiarowe zyski spółek energetycznych. Wyjaśnił, że rozporządzenie wylicza koszty produkcji, dolicza też marże oraz dodatek inwestycyjny, "a cała reszta będzie tą procedurą objęta".

Te środki - jak kontynuował - trafią do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny i będą służyły minimalizowaniu negatywnych efektów wysokich cen energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Przypomniał, że zgodnie z uwzględnionym w rozporządzaniu wzorem, "wytwórcy energii powinni obliczyć swoje koszty produkcji, doliczyć marżę oraz dodatek inwestycyjny a cała reszta zostanie ściągnięta ze spółek jako zyski nadmiarowe".

Pytany o wysokość nadmiarowych zysków w skali roku, Schreiber powiedział, że może to być nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Pytany o to, jaki może być poziom oszczędności budżetowych zapowiedzianych przez rząd, Schreiber powiedział, że ostateczną skalę będzie można określić w grudniu, a na razie jest to 10-15 mld zł. Przypomniał, że szukanie oszczędności w budżecie na 2023 rok wynika, że szczególnej sytuacji.

"Planowane jest zwiększenie wydatków obronnych o 40-50 mld zł na nowoczesny sprzęt (...), mamy do zrealizowania pakiet wsparcia związany z ochroną portfeli Polaków" - dodał.

Minister zaprzeczył, że w ramach planowanych oszczędności wstrzymana ma być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Wiele osób pewnie chciałoby, żeby ta inwestycja się nie udała, ale jest to przedsięwzięcie realizowane z udziałem bardzo dużych środków unijnych, z udziałem kapitału prywatnego" - wskazał.

Pytany o możliwość osiągnięcia kompromisu z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, powiedział, że "polski rząd cały czas jest gotowy do kompromisu". "Jesteśmy w stanie wiele dla kompromisu zrobić, ale (...), dobra wola potrzebna jest po obu stronach" - zastrzegł.

Od czwartku zaczęło obowiązywać rozporządzenie w sprawie sposobu obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie oraz dla spółek obrotu energią. Przepisy dotyczą przedsiębiorców, którzy będą musieli przekazywać odpis na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

W rozporządzeniu zawarto zasady i wzory służące obliczaniu limitu ceny przez producentów energii elektrycznej w zależności od technologii jej wytwarzania. Wskazano, że cena uwzględniać ma m.in. koszt zużytego paliwa, sprawność netto jednostki wytwórczej, marżę - wyznaczoną jako 3 proc. ceny energii elektrycznej z rynku dnia następnego obliczonej jako 80 proc. ceny określonej w indeksie TGeBase oraz 20 proc. ceny określonej w indeksie TGePeak dla doby, dla której obliczany jest odpis na fundusz, a także "dodatek inwestycyjny i na pokrycie kosztów stałych". (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mick/ mmu/

Ustawa o maksymalnych cenach energii zakłada, że wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli przekazać odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny będące nadmiarowym przychodem, według przyjętego w ustawie wzoru. Szczegółowy sposób obliczania limitu ceny na potrzeby kalkulacji kwoty odpisu zostanie ustalony w rozporządzeniu rządu. Obowiązek wpłat na Fundusz obejmie okres od 1 grudnia 2022 r. do 31 czerwca 2023.

Według rządu rozporządzenie ustala taki sposób obliczenia limitów cen, które będą pokrywały uzasadnione koszty uczestników rynku, a także zachowały zachęty inwestycyjne, efektem ma być minimalizowanie negatywnych efektów wysokich cen energii elektrycznej poprzez redystrybucję uzyskanych środków do odbiorców końcowych.

Ustawa o maksymalnych cenach energii przewiduje, że w rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r. W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna ma być na poziomie 693 zł za MWh. Będzie ona obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

(PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jendreka
Ciekawe dlaczego takich nadmiarowych zysków nie widzą w PKN Orlen. Cena ropy na giełdach od pół roku idzie w dół a na stacjach w górę. To dopiero przekręt. Żeby nie być goloslownym to podaje, cena ropy wti w czerwcu 120$, dzisiaj 86$. Gdzie tu wzrost.ktos powie, ale dolar rośnie. Ja powiem, ale nie tak jak spada topa, zlodzieju Obajtek.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki